2007'den Bugüne 83,597 Tavsiye, 26,255 Uzman ve 18,664 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Tuvalet Eğitimi
YAZI #737 © Yazan Uzm.Psk.Nalan EYİN | Yayın Mart 2010
Tuvalet eğitimi, çocuğun ruhsal ve sosyal gelişiminde önemli bir basamaktır. Her çocuğun tuvalet eğitimine hazır olma yaşı farklılık gösterir. Ülkemizde 12 aydan itibaren çocuklar tuvalet eğitimi yüzünden baskı görebilmektedir, ancak İngiltere'de yapılmış bir araştırmanın sonuçları bize, çocukların bezden tamamen kurtulma yaşının ortalama 36 ay civarı olduğunu göstermektedir.

Genel olarak diyebiliriz ki, çocukların bazıları 18-24 ay arası bezi bırakmaya hazır olduğunu gösterirken, bazı çocuklar ise 30-36 aya kadar uzayan bir hazırlık dönemi yaşamaktadırlar.

Tuvalet Eğitiminde esas kriter, anne babanın değil, çocuğun hazır oluşudur. Çocuklar tuvalet eğitimini kazanmaya hazır olduklarını pek çok yolla anne babalarına gösterirler. Örneğin sabah, kuru bir bezle uyanması, çocuğun gece boyunca tuvalet ihtiyacının olmayışı önemli bir işarettir. Bu aynı zamanda çocuğun sfinkter kaslarının geliştiğinin de önemli bir göstergesidir.

Çocuğun bezden rahatsızlık duyması, tuvaletini yapınca hemen değişmesini istemesi, büyük tuvaletini yaparken etrafındaki bireylerden utanması, saklanması, tuvaleti kullanmaya heves etmesi ve dahi sözlü olarak tuvaletini bildirmesi en fazla kabul gören hazır oluş işaretleridir.

Anne babalar bu işaretlere karşı duyarlı olmalı, çocuğu sevecen bir yaklaşımla bezden ayırıp tuvalet alışkanlığına yöneltmelidir.

erken kazandırılmış tuvalet alışkanlığı, daha sonraki bir dönemde, bir stressor faktör vs nedeniyle geri kaybedilmekte veya alt ıslatma problemine dönüşebilmektedir.

Bu konuyla ilgili danışmak istedikleriniz varsa, lütfen randevu alınız.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Nalan EYİN Fotoğraf
Uzm.Psk.Nalan EYİN
İstanbul
Uzman Psikolog
Hipnoterapist-Psikoterapist-Cinsel Terapist
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi13 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Uzm.Psk.Nalan EYİN'in Makaleleri
► Tuvalet Eğitimi Psk.Gözde ALPER
► Tuvalet Eğitimi Psk.Dnş.Yasemin ŞAHİN
► Tuvalet Eğitimi Psk.Mutlu İNCESOY
► Tuvalet Eğitimi Psk.Bahar GÜNDÜZ ÇAKIR
► 2 Yaş Tuvalet Eğitimi Psk.Gamze BAŞTİRYAKİ
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,664 uzman makalesi arasında 'Tuvalet Eğitimi' başlığıyla benzeşen toplam 19 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Neden Pilot Olmak İstiyorum? ÇOK OKUNUYOR Temmuz 2019
► Liderlik Becerileri Haziran 2019
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


08:58
Top