2007'den Bugüne 88,785 Tavsiye, 27,436 Uzman ve 19,556 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Sofrada Yeri Sarı Öküzden Sonra Gelen Kadınım ,günün Kutlu Olsun….
YAZI #751 © Yazan Uzm.Psk.Nilüfer ŞİŞMAN | Yayın Mart 2010
Kapitalizmin insanlara olan yıkıcı, aşağılayıcı sömürüne karşı 8 Mart 1857’de ABD’nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi greve başladı.İstekleri şartların iyileştirilmesi idi.Ancak polisler greve giden işçilere saldırdı ve onları fabrikaya kilitledi.Olayın akabinde fabrika çevresinde bilinmeyen bir nedenle yangın çıktı ve 129 kadın işçi yanarak ve zehirlenerek can verdi.Bu olayla birlikte kadınlar emeklerinin karşılığını alamadıkları,çalışma şartlarının çok ağır olması gerekçesiyle kendi aralarında birleştiler.Seslerini duyurdular.1910 yılında gerçekleşen Uluslar Arası Sosyalist Kadınlar Zirvesi’nde CLARA ZETKİN fabrikada ölen işçiler adına bu günü ‘EMEKÇİ KADINLAR GÜNܒ ilan etti.16 Aralık 1977’de ABD’de 8 Mart resmen ‘Dünya Kadınlar Günü’ olarak kayıtlara işlendi.Böylelikle her yılın 8 Mart günü tüm dünyadaki kadınlar emeklerinin karşılığını alabilmek,toplumda onlarada erkekler gibi eşit haklar verilmesi ve ayrımcılığa maruz kalmamak için toplanmaya karar verdiler.Türk Kadınına Verilen Haklar

Atatürk yasalarla kadınlara seçme ve seçilme hakkını verdi bununla birlikte kadınların da birer birey olduklarını, onların da erkekler gibi çalışması, yaşaması ve toplumsal yaşama etkin katkıda bulunmaları gerektiğini vurguladı, sonra da bu doğrultuda çaba harcadı.Ancak Cumhuriyetin ilanı itibari ile kadınlara verilen haklar onların azimle çalışıp kendilerine olan güvenlerinin artmasını sağlasada ,bir müddet sonra erkek egemenliği daha baskın hale gelir oldu dolayısı ile kadınlar haklarını kullanamaz hale geldiler.

Ülkemizde kadına karşı yapılan ayrımcılığın en önemli etkilerini ‘Töre Cinayetleri’nde görüyoruz. Töre ve erkek egemenliğinin yıkıcı etkileri gün geçtikçe artmaktadır,bununla birlikte kızlara ve kadınlara karşı yapılan cinsel ayrımcılıkta oldukça yüksektir.Birleşmiş Milletlerin İstatistik Raporları:

Tüm dünyada 113-200 milyon arasında kız ve kadın kayıp!

Dinsel nedenlerle yılda 2 milyondan fazla kız çocuğunun genital organına zarar verilmektedir.

Her 5 kadından 1’i dövülüyor -ya taciz ya da tecavüze uğruyor.

Aile içi şiddet ve ensest ilişkilerde mağdur çoğunlukla kız çocukları ve kadınlar.

Fuhuşa zorlanan ya da fuhuş sektörüne satılan kadınlar 700.000-4.000.000 arasında.

Kaza oranlarına kıyasla aileden birinden ya da yakın çevresinden gördüğü şiddet sonrasında sakatlanma ve ölme daha fazla.

Dünyadaki işçilerin %66’sı kadınlar tarafından görülmesine rağmen toplam gelirin sadece %10’u kadınlara kalıyor.

Türkiyede ;

Şehirlerde evli kadınların %18’i, köylerde ise %76’sı eşleri tarafından şiddete uğruyor.

Kadınların %57.7’si evlendikleri ilk gün şiddete uğruyor.

Bu istatistikler kadınların durumunu sergilemekte.

Kadınların fiziki yetersizliklerinden ve ekonomik güçlerinin olmamasından faydalanılıyor.

Kadınlara yapılan bu haksızlıklara karşı kimse hiç bir şey yapamıyor.

Yasalar? Kadınlar? Erkekler? Toplum?Neden? Ekonomik Problem?

Sömürülmeye, ezilmeye alışmış kadınlar…

‘Ne yapayım?’ diyor ‘Dayağımı da yerim, soframı da kurarım, kaderimmiş derim’.Bu bilinç yerleşmiş, belki çocuğu için, belki de bir lokma yemek için katlanıyor.

Problemleri çözmek, haksızlığın karşısında durmak bir adım atmaktan geçiyor.Her kız çocuğu okumalı,okutulmalı.Yaşadığı haksızlık karşısında mücadele verirken ekonomik özgürlüğü olmalı.

Ekonomik özgürlüğünü kazanan kadın kendinde daha önce keşfedemediği gücü keşfediyor,azmediyor,çalışıyor, mücadele ediyor.Erkeğinin karşısında dim dik duruyor.

ELLERİ NASIRLI, KIRMIZI YEMENİLİ, SOFRADA YERİ SARI ÖKÜZDEN SONRA GELEN KADINIM UYAN, KALDIR BAŞINI DÜNYA HALA DÖNMEKTE…

EŞİNİN ARKASINDA DEĞİL, YANINDA YÜR܅.Sevgilerimle…
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Nilüfer ŞİŞMAN Fotoğraf
Uzm.Psk.Nilüfer ŞİŞMAN
İstanbul (Online hizmet de veriyor)
Uzman Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi46 kez tavsiye edildiİş Adresi KayıtlıTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Uzm.Psk.Nilüfer ŞİŞMAN'ın Makaleleri
► Bu Günün Anlamı ve Değeri Psk.Beria Bilge ŞENER
► Aşk Olsun... Psk.Dnş.Kemal TUNCER
► Çocuğumuz İyi Olsun İsterken Psk.Eylem OKDEMİR OYLUM
► Tercihiniz Mesleğiniz Olsun Psk.Dnş.Ümran ÖRKÜN
► Hayal Et Gerçek Olsun! Psk.Dnş.Perihan SAYIN
► Süper Gücümüz Nezaket Olsun mu? Psk.Lebriz CANPOYRAZ GERMEN
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,556 uzman makalesi arasında 'Sofrada Yeri Sarı Öküzden Sonra Gelen Kadınım ,günün Kutlu Olsun….' başlığıyla benzeşen toplam 63 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Kanser ve Çocuklar Aralık 2010
► Çocukta Kekeleme Aralık 2010
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


00:26
Top