2007'den Bugüne 90,566 Tavsiye, 27,857 Uzman ve 19,766 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Taksimde Yılbaşı ve Taciz
YAZI #771 © Yazan Doç.Dr.Tuncay TAŞ | Yayın Nisan 2010
Kadınlara tacizde bulunan erkelerin cinsel çilekeşliğini meydanlarda yapılan konserlerde, kutlamalarda neden sık görüyoruz? Bu insanların yıkıcı ve bencil görünüşüne bakınca ahlaki davranış kavramından neden nasip edinemediğini anlayabiliyor musunuz?
Amaçları eğlenmek değil de eğlenen insanları seyretmek olan bir toplum haline geldik. Eğlenen insanların yanında olabilmenin hayalini defalarca kuran, olmadığında her defasında yalnızlığına çekilen, beyninin nasırlaşmış noktalarını artık gerekli, doğru bilgilerle dolduramayan toplum bireyleri artyor. Toplum aslında onların kafasına vura vura beynini bir nevi nasırlaştırdı, kısırlaştırdı. Onlar sadece hayatını idame ettireceği kısımları kullanıyor. Yıllarca televizyon karşısında dansözlerin, şarkıcıların eğlencelerini şaşkın şaşkın izleyen çocukların ve örnek aldıkları abilerinin meydanlara çıktığını görüyoruz. Kendisi tarafından ya da daha çok çevresi tarafından küçük düşsel zekâsına itilmiş oraya sıkıştırılmış duyguların, mahallenin elini eteğini çektiği ilk anda örneğin konser ya da meydanlarda taciz olarak gece karanlığında doğması doğaldır.
Tacizde bulunan insanların yüz ifadelerine bakınca mutlu şempanzelerin dudak ve çene hareketleri ile aşağı yukarı aynı olduğunu görürüz, fakat can alıcı nokta şempanzeler dudağını ve çenesini ileriye götürme hareketlerini daha çok korktuklarında yaparlar. Tacizde bulunan insanların iç dünyasında sanılandan daha çok korku var. Yıllardır kendileri korktu, biraz da hep beraber (kendi ve tacize uğrayan kadın) korkmaktan sakınca duymamaları kendileri açısından gayet normal. Aslında grup halini alınca, kalabalık olunca korku daha da paylaşılır hale geldi. Korkular, günahlar azaldı. Oradaki 10-20 genç birbirinden kuvvet bulurken tanrıdan, emniyet güçlerinden daha az korkuyorlar artık.
Bir doktorun anısı
İki arkadaş kavga etmiş aralarındaki kavga birbirlerini bıçaklamaya kadar gitmiş.
Yaralılar tedavi için aynı hastanede. İlk hastanın yara yerini kontrol eden doktor bu arada bıçaklanan genci dinliyor:
- Doktor abi bir insan arkadaşının telefon rehberini izinsiz alıp kız arkadaşını rahatsız eder mi, onunla geziyorsun benimle niye gezmiyorsun der mi?
İkinci hastanın dikişlerini atan doktor bu arada bıçaklanan genci dinliyor
- Doktor abi bir arkadaş deyip bağrına bastığın adam, erkeklerle gezen bir kız yüzünden arkadaşıyla kavga eder mi? Hem kendisi ballandıra balandıra anlatıyordu kızla yaptıklarını. Onunla geziyor tozuyor bizle de gezer dedik, kötü mü ettik?
Sanırım buradaki gençler de meydanlarda, konserlerde tacizde bulunan gençler gibi, bu saatte evde olmadığına göre, taciz etmeye hakkım var diye düşünüyor. Nasıl olsa kendi ailesindeki kadınlar evlerinde oturuyor. Ayrıca yabancı ülkelerde yaşanan hayat tarzının o gençlere, eksik ve yanlış aksettirilmesi yanında erkek arkadaşı olsa bile tacizde sakınca görmeyen kişilerin rahatlığı, normal bir insanın içini ürperten görüntülerin temelinde yatıyor.
Toplumda bazı gençlerin cinsel çilekeşliğinin sağlıksız cinsel tiryakiliğe, bağımlılığa dönüşmesi kaygı vericidir. Bence sorunun temelini cinselliğe olan saygıda aramalıyız. Cinselliği severiz ya, ona saygıda kusur etmekte yarışıyoruz. En sık kullandığımız küfürlerimizi onların en edepsizinden seçmez miyiz? Yaptığımız şakaların, fıkraların ana teması değil midir? Komiklikte ünlü bilirkişiler cinselliğin onlara ün katacak sihirli değneğini toplumun anormal bireylerine değdirirler, toplumun normal olduğunu düşünen bireyleri ise buna gülerler. Onlar ününe ün katarken diğer insanlar ise stand up gösterisinin ödediği bilet fiyatına değdiğine şükrederler. İnsanoğlu kendini utandıran şeylere saygı göstermiyor. İnsanlar cinsellikten daha çok, diğerlerinin ne düşündüğünden korkarlar. İşte saygıyı da, cinselliğe değil de cinselliğin bayağılık, sefillik, seviyesizlik, günah olduğundan bahseden insana göstermeleri bu yüzdendir. Beni şaşırtan, saygı duymadığımız şey uğruna neden bu kadar komik, sefil durumlara düşeriz?
Kadınlara karşı işlenen cinsel taciz suçu söz konusu olduğunda "arabuluculuk etme, yatıştırma, uzlaştırma, barıştırma ya da ilgilenmeme, kadına baskı yapma" çabaları sebebiyle olayların önünün kesilmesi yerine dallanıp budaklanmasına, ivme ile artmasına sebep oluyor. Bu tutum toplumun görevini, sorumluluğunu kötüye kullanmasına güzel bir örnek olabilir.
Toplum burada da "arabuluculuk etme, yatıştırma, uzlaştırma" çabasına girdi, olayı alkole bağladı. Şunu düşünmeliyiz, bu tacizlerin olmasının nedeni aldıkları alkol mü, yoksa almadıkları eğitim mi?

RADİKAL GAZETESİ 06/01/2008

TUNCAY TAS: Dr., Taksim Teaching Hospital
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Tuncay TAŞ Fotoğraf
Doç.Dr.Tuncay TAŞ
İstanbul
Doktor "Üroloji"
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi9 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Doç.Dr.Tuncay TAŞ'ın Makaleleri
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,766 uzman makalesi arasında 'Taksimde Yılbaşı ve Taciz' başlığıyla eşleşen başka makale bulunamadı.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


04:32
Top