2007'den Bugüne 89,667 Tavsiye, 27,642 Uzman ve 19,668 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Çocuğunuzun Gelişimini Değerlendirelim ve Destekleyelim
YAZI #781 © Yazan Psk.Gülçin DÖNMEZ FİDAN | Yayın Mayıs 2010
Çocukların her dönemde kazanması gereken bazı özellikler vardır. 0-6 yaş grubu için bu özellikler dil-bilişsel gelişim, ince motor becerileri, kaba motor becerileri, sosyal beceri ve özbakım gibi boyutlarda izlenen temel edinimlerin kazanılması ile ilgilidir. Çocuğun kazanımları, ilk 18 aylık dönemde 2 ayda bir, 18 - 35. ay arası dönemde 5 ayda bir, 36. aydan sonra ise her yıl gelişimsel olarak mutlaka değerlendirilmelidir.
Örneğin, 4. aydan itibaren bebeğin sırtüstü yatarken ellerini izlemesi beklenir. Bu edinim 5. ayın sonuna kadar davranış repertuarına eklenmelidir. Çocuğun 30. aydan itibaren düğmelerini iliklemesi beklenir. Bu edinimde 35. ay sonuna kadar tamamlanmalıdır.
Psikolog aileye sorarak, gerekirse çocuğa yaptırarak çocuğun becerilerini saptar. Yapılması beklenen davranış, eğer o dönem içerisinde kazanılamamışsa, çocuğa ve aileye bu yeteneğini geliştirecek ev ödevleri verir. Gerekirse anaokulu ve okul ile işbirliği yapılır.
Ben, çocuğu gelişimsel olarak değerlendirirken, Türkiye’de geçerlilik ve güvenirlik çalışması yapılmış olan, AGTE, Denver, Küçük Adımlar değerlendirme ölçekleri kullanıyorum. Bu ölçekler farklı gelişen çocukların saptanması ve gerekli görülen tedavinin bir an önce başlaması için bize yol gösteren ölçeklerdir. Dolayısıyla bebeğinizin doktor kontrollerine bir de yukarıda belirttiğim dönemler içinde psikolojik kontrollerini de eklemenizi gelişimsel anomaliler için erken teşhis ve yönlendirme açısından önemsemenizi tavsiye ederim… Sağlıkla kalın…
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.Gülçin DÖNMEZ FİDAN'ın Makaleleri
► Yaz Tatilini Nasıl Değerlendirelim? Psk.Güzide TÜRKYILMAZ
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,668 uzman makalesi arasında 'Çocuğunuzun Gelişimini Değerlendirelim ve Destekleyelim' başlığıyla benzeşen toplam 18 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Bağlanma Psikolojisi Kasım 2017
► Psikoterapi Yöntemleri Kasım 2017
► Çocukta Öfke Kontrolü Ağustos 2016
► Oyun Terapisi Mart 2016
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


19:47
Top