2007'den Bugüne 90,540 Tavsiye, 27,853 Uzman ve 19,764 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Emd-R; Çocuk, Ergen ve Yetişkinlerde Yaşanılan Üzüntülere Karşı Hızlı ve Etkin Göz Hareketleriyle Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşlemleme
YAZI #856 © Yazan Psk.Aylin AYDEMİR | Yayın Ağustos 2010
Hepimizin yaşamında küçük ya da büyük bazı üzüntü vericiler olaylar olur. Ancak çoğumuz tarafından bilinmeyen şey bir çoğumuzun geçmişte yaşadığı olumsuz yaşantıların şu anda yaşadığımız psikolojik problemlerin temellerini attığıdır. Bu olumsuzlukların ne zaman olduğu, ne kadar sürdüğü, yaşayan kişiye verdiği anlam travmatik olay sonrasında kişinin yaşamına uyum sağlamakta ne kadar zorlandığı, sosyal çevrenin desteği gibi faktörlerin kişinin bu olumsuz yaşantılar nedeni ile ileride psikolojik sorun yaşayıp yaşayamayacağı üzerinde etki etmektedir.

Tramva dendiğinde belki de birçok kişinin aklına deprem, sel savaş gibi dramatik büyük felaketler gelmektedir ki bu tabi ki kitleleri etkileyen büyük tramvalardır. Ancak, yaşam içinde bütün bu felaketler olmadan da insan hayatında tramvalar yaşanmaktadır . İnsan beyni uygun koşullar olduğunda bu kötü olayları aşmakta kendi yaralarını sarmaktadır Ancak bazen işler yolunda gitmez ve beynimiz yaşanılan olumsuzlukları sağlıklı bir şekilde yorumlayamaz ve hayatımızı huzursuzluk, mutsuzluk, sinirlik gibi etkili olabilir.
Doğal bir süreçte beyin kişinin deneyimlediği olumsuz olayın etkilerini zaman içinde işlemler. Beynin doğal bilgi işleme süreci sonucunda kişi yaşadığı tarvmatik olayı anımsar ancak bu olayla ilgili rahatsızlık duyar ya da çok çok az bir rahatsızlık duyabilir. Bazen beynin sağlılık ve doğal olan bilgi işlemleme süreci aynı kirli ve paslı bir boruda olduğu gibi tıkanır. Deneyimlenen olumsuz olay ya da olaylarla ilgili akılda kalan görüntüler düşünce ve duygular beyin tarafından işlenmeden kalırlar. Bu sağlıksız işlemleme süreci kişide geçmişin etkisinden kurtulamıyormuş gibi olma hissi yaratır. Kişi ne kadar mantıklı davranmaya çalışssada geçmişte yaşadığı olayların etkisinde davranır ve farkında olmadan birçok davranışı bu psikolojik etkinin gölgesinde kalır. Yani aslında geçmiş, unutulmuş gibi görünsede aslında etkin olmaya devam etmekte ve kişinin geleceğine açılan kapıları bir anlamda kitlemektedir.

EMDR ile yaşanılan olumsuz olayların ortaya çıkardığı duygusal olarak kilitlenmişliği açar ve kişinin sağlıklı iyileştirici güçlerinin harekete geçmesini sağlayarak beyinde kilitli kalmış, sağlıksız işlemlenmiş deneyimlerin yeniden sağlıklı ve doğal şekilde işlemlenmesine imkan verir.

EMDR ile danışanlar olayı hatırlasalar da artık olayın onlara acı ve mutsuzluk vermediğini fark ederler.

Danışanlarımızın bilmesi gereken diğer önemli bir noktada EMDR'ın hızlı bir psikoterapi yöntemi olduğudur. EMDR ile yapılan çalışmalara bakıldığında EMDR uygulamalarının hızlı olduğu kadar oldukça etkili olduğuda görülmüştür.

Heyecan ve umut verici olan EMDR uygulamasının EMDR Institute Inc.tarafından verilen sertifikalı eğitimlere katılarak uygulama yeterliliğin kazanılmış terapistler tarafından yapılması gerekmektedir. Özellikle Çocuklarla uygulanan EMD-R tekniğinin işin ehliyetini kazanmış tecrübeli terapistler tarafından yapılmasının önemli olduğunun altını çizeriz.

Çopemde Emdr uygulamaları gerekli eğitimleri tamamlamış sertifikalı uzman psikologlar tarafından uygulanmaktadır.

ÇOCUKLARDA EMDR KULLANIMI

EMDR( Eye Movement Desensitization- Reprocessing ) Bilinen birçok terapi modeline bakıldığında oldukça yeni ve etkili bir yöntemdir. Oldukça yeni bir teknik olan EMD-R çalışmaların sonuçları değerlendirildiğinde oldukça pozitif sonuçlar alındığı görülmüştür. EMD-R çocuk ve ergenlerde ortaya çıkardığı hızlı ve olumlu değişikliklerle Psikoloji dünyasında çığır açan bir yeniliktir.

EMD-R daha kendine özgü yöntemi ile yaygın olarak kullanılan danışmanlık modellerinden ayrılırken Birçok Çocuk ve Genç danışmanlığı hizmetinde olduğu gibi EMDR’da da ailenin desteği ve işbirliği ciddi bir önem tanışamaktadır.Bilindiği üzere çocuk ve ergenlerin bir çoğu danışmanlık almaya ailelerin kararı ile gelirler Hatta ergenlik döneminde danışmanlık almaya ısararla karşı çıkan çocuklar ve gençler ile çalışabilmek için ailelerin motivasyonu oldukça önemlidir.

Çocuk ve ergenlerler EMD-R çalışmasının yetişkinlerle yapılan çalışmalara nazaran daha hızlı ve etkili olduğu görülmüştür.

Çocuklar ile yapılan çalışmalarda EMD-R ın çouklarda görülen fobik bozukluklarda etkili olduğu görülmüştür. Ancak Çopem Danışmanlık Çocuklarda görülen fobik bozukluklar dahil olmak üzere İngiltere ve Amerikadan çeşitli meteryaller getirmiş ve bu meteryallerin kullanımı ile hızlı sonuçlar almıştır.

Çocuk ve Ergenlerde Korkular ve EMDR

EMDR,Çocuk ve Ergenlerde travmatik yaşantılar sonrasında yaygın olarak olmasına rağmen, Çocuklarda ki diğer davranış problemlerinde de EMD-R uzman Terapistler tarafından kullanılmaktadır Emd-r terapisini uygulayabilmek için Terapistin çeşitli sertifika programlarını tamamlayarak süpervizyon almış olması gerekmektedir. Çopem Danışmalık Özellikle Çocuk ve Ergen Danışmanlığı konusuna yoğunlaşarak ülkemizde ve dünyada ki gelişmeleri takip etmekte olan uzman terapistleri ile hizmet vermektedir. Çopem, Çözüme yönelik hedefleri, Önce insan felsefi ve bilimi öncü alan etik anlayışı ile Çocuk Psikolojisi konusunda en etkin olan modelleri uygulaması ile ayrıcalıklı bir kurumdur.Uluslar arası bilimsel bilgi ağına sahip olan ÇOPEM danışmanlık psikoloji biliminindeki gelişmeleri yakından takip etmekte ve ticari bir kurum olmaktan öte danışan memnuniyetini prensip edinmiş insan odaklı yaklaşımları ile dikkat çekmektedir.

ÇOPEM de Amerikada Ana M. GOMEZ tarafından çocuklar için geliştirilmiş olan Özel düşünce kit 'i kullanılmaktadır. Çocuklarla yapılan EMD-R senaslarında oldukça etkili olduğu görülen düşünce kiti Uzman psikolog Aylin Aydemir Türkoğlu tarafından türkçeye çevrilmiş ve yanlızca çopem Danışmanlıkta aktif veetkin biçimde kullanılmaktadır.

Çopem Danışmanlık Çocuklarla yapılan EMD-R uygulamalarının etkinliğini artırmak daha kısa sürede daha iyi sonuçlar alabilmek amacı ile Neuro ınnovations ins. İngiltereden EMD-R tool kit cihazını getirtmiştir. Bu cihaz sayesinde çocuk ve yetişkinlerle yapılan emdr seansları çok daha aktif verimli geçmekte, danışanlarımız daha hızlı ve etkin sonuçlar almaktadırlar.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.Aylin AYDEMİR'in Makaleleri
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,764 uzman makalesi arasında 'Emd-R; Çocuk, Ergen ve Yetişkinlerde Yaşanılan Üzüntülere Karşı Hızlı ve Etkin Göz Hareketleriyle Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşlemleme' başlığıyla benzeşen toplam 31 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Evlilik Terapisi Nedir Ekim 2010
► Kişisel Gelişim Ekim 2010
► Kendine Güvensizlik Ekim 2010
► Aşk Acısı Ekim 2010
► Evlilik Terapisi Eylül 2010
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


21:45
Top