2007'den Bugüne 89,850 Tavsiye, 27,680 Uzman ve 19,689 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Belki de Kartalsın!!!
YAZI #967 © Yazan Psk.Kamil DEMİR | Yayın Aralık 2010
Bir rivayete göre; dört tavuk bir kartal yuvasına gidip bir yumurta çaldılar.
Yumurtayı kümese getirdiklerinde, kümeste bulunan diğer tavuklar gördükleri bu yumurtanın çok büyük bir tavuğa ait olduğunu düşündüler. Zaman geçti, yumurtayı getirenler de unuttu, onlar da bu yumurtanın büyük bir tavuğa ait olduğunu inandılar.

Bir anne bulundu yetim yumurtaya, kuluçka başladı. Kısa bir zaman sonra yumurta kırıldı. İçinden simsiyah kanatlı, ilginç gagalı tuhaf bir tavuk çıktı. Herkes mutluydu, böylesini ilk defa görmüşlerdi.

Anne tavuk, dersler vermeye başladı yavrusuna: "Bak yavrum, yerden bulduğun böceği şöyle ye! Arpayı buğdayı böyle ye!"Anne tavuk her geçen gün yeni şeyler öğretiyordu yavrusuna.

Büyük tavuk annesinin her söylediğini yapıyordu. Tehlikelere karşı nasıl davranılacağını da öğretti annesi: "Bak yavrum, eğer kedi buradan gelirse aksi istikamete doğru kaç, şuradan gelirse buraya kaç..."

Büyük tavuk büyüdükçe güzelleşiyordu. Oldukça uzun kanatları vardı. Ara sıra diğerleri onun kanatlarına bakmak için geliyorlardı.

Bir gün anne tavuk, yavrusuna havadan gelen tehlikelere karşı kendini nasıl savunacağını anlatırken büyük tavuğun gözü, gökyüzünden süzülerek korkunç bir ihtişamla geçiş yapan başka bir canlıya ilişti.

—Anne bu ne? Dedi küçük tavuk.
—Ha o mu? O kartal yavrum, kuşların padişahı. Dedi annesi.
—Ne de güzel uçuyor!
—Evet, yavrum! Ama sen sakın ona özenme. Asla onun gibi olamazsın! Sen bir tavuksun. Senden önce baban, deden, amcan hepsi ona özendi; ama hiçbiri onun gibi uçamadı. SEN BİR TAVUKSUN VE BİR TAVUK GİBİ YAŞAMALISIN.

O günden sonra büyük tavuk, ömrü boyunca arka bahçede kartalın ihtişamlı geçişini izleyip iç çekti ve her seferinde "keşke bende bir kartal olup uçabilseydim." dedi. Yine bir gün siyah kanatlı büyük tavuk ihtişamlı kartalı izlerken ölüp gitti... Onu bir tavuk gibi defnettiler ki aslında ölen bir kartaldı.

...................................................................... ...........................................

İçimde bir korku var, yapamayacağım diyorum

İçimde bir korku var ya olmazsa diyorum

Korkuyorum, rezil olmaktansa harekete geçmemeyi tercih ediyorum

İçimde bir korku var ve maalesef ben hep korkarak yaşıyorum

Soruyorum kendime ihtiyacım olan nedir diye,

Şu korkuları bir yenebilsem,

Başaramayacağım hiçbir şey yok cevabını alıyorum.

Hayat felsefemizin yapamayacağımın üzerine kurulu olduğu bir dünya yaratmışız kendimize. Korkularımız ve acabalarımız, ne zaman bir teşebbüste bulunmaya kalksak bizi engelliyor.

Oysaki güvensek kendimize, yapabilirim diyebilsek özgürce, hiçbir engel duramayacak önümüzde. Sanki sihirli bir değnek değmişçesine büyülü bir değişim geçirecek hayatımız.

İnsan yapamayacağını düşündüğü bir şeyde başarıya ancak tesadüflerle ulaşır; ama hayat tesadüflere bırakılamayacak kadar önemlidir.

Yapılan bir araştırmada generallerin çocukluklarında “paşa oğlum” diye sevildiklerini ortaya koymuştur. Evet, belki “paşa oğlum” diye sevilen herkes paşa olmuyor ama paşaların birçoğu çocukluğunda “paşa oğlum” diye sevilenlerin içinden çıkıyor. Daha çocukluklarında yakıştırıyorlar kendilerine paşa olmayı ve o kimliği kendilerine çocukluklarında etiketliyorlar.

Kendinize neyi yakıştırıyorsanız ancak o olursunuz. Kendinizi ne kadar güçlü görüyorsanız ancak o kadar güçlü olursunuz.

Önce olumsuz düşüncelerinizi, yapamayacağım, başaramayacağım demeyi bir kenara bırakın, sonra her şeyin düzelmeye başladığını göreceksiniz.

Rhonda BYRNE’ in “Secret” isimli kitabında geçiyordu, insan evreni düşünceleriyle kendine çeker diye. Yani düşüncelerinizde ne hakim olursa hayatınızda da o hakim oluyor.

Bugün bir sınava mı gireceksin veyahut bir işe mi başvuracaksın? Her şeyden önce bunu başaracağına kendini inandırmalısın.

Denemeye değmez mi sizce, peki deneseniz ne kaybedersiniz?
     4 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Kamil DEMİR Fotoğraf
Psk.Kamil DEMİR
Denizli (Online hizmet de veriyor)
Klinik Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi147 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.Kamil DEMİR'in Makaleleri
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,689 uzman makalesi arasında 'Belki de Kartalsın!!!' başlığıyla benzeşen toplam 2 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Pandemi Döneminde Kaygı Aralık 2020
► İlk Gece Korkusu Ağustos 2014
► Erken Boşalma Problemi Mayıs 2014
► Erken Boşalma Mart 2013
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


17:52
Top