2007'den Bugüne 74,819 Tavsiye, 24,667 Uzman ve 16,941 Bilimsel Makale
Site İçi Arama Arayın :
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Eğitim - Seminer - Konuşma
■ Uzmanlık alanınızda çeşitli platformlarda konuşma yapıyor ya da eğitim mi veriyorsunuz?

■ İlgi duyduğunuz konu ile ilgili konuşmacı ya da eğitmen arayışında mısınız?

■ O zaman Makronot Ailesi’ne hoş geldiniz!..
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Çocuk ve Ölüm Kavramı
MAKALE #10262 © Yazan Psk.Merve ÖZ ÜNLÜ | Yayın Ocak 2013 | 2,327 Okuyucu
Çok küçük çocuklar, ölümün doğal olmadığını, ölümden kaçmanın mümkün olduğunu düşünürler. Bununla birlikte, küçük bir çocuk açısından ölüm ‘’bulaşıcıdır’’. Birinin ölümüne şahit olan bir çocuk, yakınlarından birinin de öleceğini düşünebilir.

Çok küçük çocuklar ölüm hakkında bilgiye sahip değildir ancak eksikliğin bilincindedir. Biraz daha büyük olanlar (4 yaşına doğru), ‘’Öldüğümüzde bir daha hareket edemeyiz, koşamayız, ne yemek yiyebiliriz ne de konuşabiliriz’’ vs. derler. Zamanın akışının belir bir süreye bağlı olduğunu, ölümden geri dönüş olmadığını, normalde 6 yaşına doğru anlarlar. Tüm çocuklar için ölüm yaşlı insanların başına gelen bir şeydir ve hepsi en son kendisinin öleceğini düşünür. 8 yaş civarında evrensellik kavramı edinilir, 9-10 yaşlarında çocuk ölümü hayatın ayrılmaz bir parçası olarak görür.

Bir çocuğun çok bağlandığı bir hayvanın ölümünden sonrasındaki ilk saatler ve günlerde üzgün olması tamamen normaldir. Bu hayvanın ölümü dolayısıyla bir tören düzenlemek çocuğun acısının üstesinden gelmesini kolaylaştıracaktır. Bu konuda çocuğun da fikrini alarak bir cenaze töreni düzenlemeyi teklif edebilirsiniz. Örneğin: ‘’Onu beraberce evin bahçesine mi gömmemizi istersin yoksa veterinere mi götürelim?’’. Bu durum törenselleştiğinde çocuk da bu törene katılarak küçük hayvanına veda etme şansı bulur. Böyle bir durumda çocuğun, ‘’Kedim geri gelecek mi?’’ şeklindeki sorusuna, ‘’kedini çok seviyordun, geriye gelmesi seni de bizi de mutlu ederdi ancak birisi öldüğünde geri gelmez’’ şeklinde cevap vermek uygundur.

Çocuklarla ölüm hakkında konuşmak olabildiğince içten ve açık olarak, çocuğun sorduklarından daha fazlasını söylemeden, sorularını yanıtlamak şeklinde olmalıdır.
Özellikle 3-5 yaş arasındaki küçük çocuklar, bir yakınlarının ölümü sonrasında ebeveynlerine ‘’sen de ölecek misin?’’ sorusunu sorarlar, onların da öleceğinden endişe ederler. Ebeveynlerin yanıtı ikna edici olmalıdır. Onunla ne kadar az konuşulursa tedirginliği de o kadar artacaktır. Onu korumak adına karanlıkta bırakmak yerine, çocukla ciddi konulardan konuşmanız iyi olur. Onunla hastalığın gelişiminden, gerekli bekleme sürecinden konuşulması önemlidir.

Çocuk yaşlı olan büyükanne ve büyükbabasına ‘’sen ölecek misin?’’ diye sorduğunda; ‘’evet öleceğiz ama henüz değil’’ şeklinde cevap verilebilir. Çocuk bu konudan bahsetmiyorsa bunu konuşmanın manası yoktur. Çocuk size ‘’büyükannem çok yaşlı diye ölecek mi?’’ diye sorduğunda, ‘’herkes sonunda ölür. Büyükannen çok yaşlı, elbette hepimizden ve senden önce ölecek ve doğalı bu. Herkes aynı yaşta ölmez, bazı insanlar çok çok uzun yıllar yaşar. Bu büyükannen için de geçerli olabilir. Daha uzun yıllar bizimle birlikte olmasından mutlu oluruz’’ şeklinde yanıt vermek uygun olabilir.
Eğer çocuk birini daha doğmadan önce kaybetmişse; ‘’büyükannen yedi yıl önce, senin doğumundan bir yıl önce öldü. Onu bir daha asla göremeyeceğiz. İşte burada, tam önümüzde gömülü. Eve döndüğümüzde, birlikte onun fotoğraflarına bakabiliriz’’ şeklinde bir açıklama yapmak doğru olacaktır.

Çocuk bir yakınını kaybetmişse onu teselli etmeden önce, üzüntüsünü ifade etmesine, onun yanında ağlamaktan çekinmeden, onun da ağlamasına izin vermeniz gerekir. Üzüntü paylaşılmalıdır. Çocuk hiçbir duygusunu ifade etmiyorsa (en azından görünürde) üzülmenin, ağlamanın doğal olduğunu söyleyerek ona yardımcı olmamız gereklidir. Üzüntüsünü ifade etmeyen çocuğun acı çekmediği düşünülmemelidir. Bir süre, üzüntü ortaya konulamayacak kadar büyük olur. Bazen ağlanamayabilir ki bu durum tamamen normaldir.

Normal aile hayatı içerisinde, çocukların anne-babalarının yatağında yatması tercih edilmez ama üzüntü verici bir durumda en azından birkaç hafta, çocuğun yanınızda yatmasına izin verilebilir.

Çocuklar genellikle üzüntülerini çabuk unuturlar ancak bir süre sonra yeniden üzüntüye gömülürler.

Uyku saatleri özellikle ölüm sonrası ilk günlerde çok önemlidir. Çocukla birlikte vakit geçirmeli; masal anlatmak, kitap okumak, beraberce müzik dinlemek, onu kucaklamak için zaman ayrılmalıdır.

Bu yazı, Dr. Michel Hanus&Isabella Hanuns’ın ‘’Çocukla İletişim – Ölüm’’ isimli kitabından yararlanılarak hazırlanmıştır.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Çocuk ve Ölüm Kavramı" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Psk.Merve ÖZ ÜNLÜ'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Psk.Merve ÖZ ÜNLÜ'nün izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Google Plus'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Eğitim - Seminer - Konuşma
■ Uzmanlık alanınızda çeşitli platformlarda konuşma yapıyor ya da eğitim mi veriyorsunuz?

■ İlgi duyduğunuz konu ile ilgili konuşmacı ya da eğitmen arayışında mısınız?

■ O zaman Makronot Ailesi’ne hoş geldiniz!..
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.Merve ÖZ ÜNLÜ'nün Makaleleri
► Çocuk ve Ölüm Kavramı Uzm.Psk.Gözde ALPER
► Çocuk ve Ölüm Kavramı Psk.Eda GÖKDUMAN
► Çocuklarda Ölüm Kavramı ve Yas Psk.Dnş.Filiz OKUŞ TEZEL
► Çocuklarda Ölüm Kavramı Uzm.Psk.Nilüfer ŞİŞMAN
► Çocuklara "Ölüm" Kavramı Nasıl Anlatılabilir? Uzm.Psk.Bahar GÜNDÜZ ÇAKIR
► Tarihte Çocuk Kavramı Psk.Burçak DEMİRKAN
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 16,941 uzman makalesi arasında 'Çocuk ve Ölüm Kavramı' başlığıyla benzeşen toplam 21 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Anne ve Baba Olmak… Ocak 2013
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


20:32
Top