2007'den Bugüne 82,385 Tavsiye, 26,095 Uzman ve 18,308 Bilimsel Makale
Site İçi Arama Arayın :
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Yalnızlık Hastalık mı?
MAKALE #10356 © Yazan Dr.Psk.Murat SARISOY | Yayın Şubat 2013 | 4,600 Okuyucu
Ünlü düşünür Nietzsche "Dünyanın en eski asaletidir yalnızlık" demiştir. Peki ya nedir? Yalnızlık bir hastalık mı? Çaresizlik mi yalnızca?

Yalnızlık… Bir hastalık mı?

Yalnızlık evrensel bir insan duygusudur ve her birey için eşsiz ve karmaşık bir durumdur. Yalnızlık sanıldığı gibi tek bir etkisi yoktur ve bu nedenle korunmak ve tedavisi de duruma ve kişilere göre farklılık gösterir. Okulda arkadaşlarıyla sorun yaşayan bir çocukla, eşini yeni kaybetmiş bir kadının yalnızlıkları birbirinden farklıdır. Yalnızlığı anlamak için öncelikle yalnız kavramının anlamına yakından bakmak gerekir.
Yalnızlık nedir?
Yalnızlığın yaygın tanımlarının aksine yalnızlık yalnız ve tek başına olma durumu değil, tek başına olduğunu ve yalnız olduğunu hissetme durumudur. Yalnızlık kişide boşluk duygusuna ve istenmezlik hissine neden olur. Yalnız insanlar çoğunlukla insanlarla ilişki kurmaya can atarlar, ancak düşünce şekilleri diğer insanlarla iletişim kurma çabasını güçleştirir.
Yalnızlık pek çok uzmana göre ille de yalnız başına olmak anlamına gelmez. Daha çok yalnız başına olmayı kavramak ve izole olmak anlamına gelir. Tam bu noktada izolasyonun anlamı ön plana çıkar ki izolasyon soyutlanmak bir ortamdan ya da durumdan ayrı tutmak ya da tutulmak demektir. Örneğin bir üniversite öğrencisi ya da bir asker kendini çevresinde onlarca insan ve yaşıtı arkadaşı varken yalnız hissedebilir. Burada önemli olan söz konusu kişilerle olan paylaşımdır.

Yalnızlığın sebebi nedir?

Hemen her psikolojik yaşantıyı genetik faktörlere dayandırmaya çalışan araştırmalar olduğu gibi yalnızlığın genetik olduğunu iddia eden araştırma ve araştırmacılar da vardır. Boşanma ya da taşınma gibi fiziksel izolasyon durumsal bazı nedenler olabilir. Hayatımız da önemli ve anlamlı olan bir insanın kaybı ya da ölümü de kişiyi yalnızlık duygusuna sürükleyebilir. Yalnızlık aynı zamanda psikolojik bir bozukluk olan depresyonun da belirtisidir. Yalnızlık aynı zamanda içsel bir faktör olan düşük özgüvenle de bağlantılıdır. Özgüveni düşük olan insanlar diğer insanların gözünde önemsiz olduklarını düşünürler. Bu da beraberinde izolasyon ve kronik yalnızlığı getirir.
Yalnızlığın sağlığımıza etkileri nelerdir?
Yalnızlığın fiziksel ve ruhsal sağlığın ikisine de geniş çaplı olumsuz etkileri vardır. Bunlardan bazıları;
Depresyon
İntihar
Kalp hastalıkları
Artmış stres
Öğrenme ve hafızada bozulmalar
Anti sosyal Davranışlar
Karar vermede güçlükler
Alkolizm ve madde kullanımı
Alzheimer hastalığında ilerleme
Beyin fonksiyonlarında zayıflamaYalnızlık bulaşıcı mı?


İçinde bulunduğumuz son 10 yıl içinde yaygınlaşan internet üzerindeki sanal platformlar ve sosyal ağlar aslında yalnızlığı engelliyor gibi görünse de yalnızlığı arttırmakta ve bulaşıcı hale getirmektedir. Bu konuyla ilgili olarak Sosyal Medya Bağımlılığı isimli makalemi okuyabilirsiniz.


Yalnızlıkla baş ederken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?


Yalnızlığın hayatınızda bazı şeyleri değiştirmenizin işareti olduğunun farkına varın.


Değişimden korkmayın.


Yalnızlığın hayatınızı fiziksel ve ruhsal olarak olumsuz etkilediğini unutmayın.


Keyif alabileceğiniz bir aktivite bulun ya da bir gruba katılın. Bu yaklaşım size yeni dostlukların ya da nitelikli paylaşımların yolunu açar.


Sizinle aynı durum ya da değerde ki insanlarla iletişim kurmaya odaklanın.


En iyisini bekleyin ve isteyin. Reddedilmekten korkmayın.


Zor durumlarda alanında uzman ya da tecrübeli bir psikologdan yardım almaktan çekinmeyin.


Sevgiyle kalın…


Dr. Psikolog Murat SARISOY
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Yalnızlık Hastalık mı?" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dr.Psk.Murat SARISOY'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Dr.Psk.Murat SARISOY'un izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Google Plus'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Murat SARISOY Fotoğraf
Dr.Psk.Murat SARISOY
İzmir
Doktor Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi209 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dr.Psk.Murat SARISOY'un Yazıları
► Yalnızlık Dr.Psk.Tayfun DOĞAN
► Yalnızlık Sendromu Psk.Namık ACAR
► Yalnızlık ve İlişkiler Dr.Psk.Murat SARISOY
► Mobing ve Yalnızlık Erhan SARICA
► Yalnızlık ve İlişkiler Dr.Psk.Murat SARISOY
► Yalnızlık Psikolojisi Psk.Dnş.Halil İbrahim ÇABUK
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,308 uzman makalesi arasında 'Yalnızlık Hastalık mı?' başlığıyla benzeşen toplam 29 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► En İyi Psikolog Olmak Şubat 2012
◊ Kimden Terapi Alınmalı Haziran 2010
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


09:56
Top