2007'den Bugüne 83,539 Tavsiye, 26,243 Uzman ve 18,629 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Boyun Eğerek Sevgiyi Satın Almak
MAKALE #10957 © Yazan Psk.Dnş.Kadir Burak SALİMOĞLU | Yayın Mayıs 2013 | 2,986 Okuyucu
Boyun eğme, bir ilişki içerisindeki bireylerden bir tanesinin kendi ihtiyaçlarını çatışma çıkmaması amacıyla yok sayması ya da duygu ve düşüncelerini bastırması şeklinde tanımlanabilir. Boyun eğen kişi duygularını muhatabına ifade ettiği anda, karşısındaki kişiden olumsuz bir tepki alacağına, kendi arzularının karşısındaki kişinin arzuları ile çatışacağına inanmaktadır. Bu tablodaki en korkulan şeyse muhatabının sevgisini kaybetmektir. Sevgi kaybedildiğinde ise kendisini terkedilmiş olarak bulabilir. Sevilmenin insanın ihtiyaç hiyerarşisindeki en temel ihtiyaçlardan biri olduğu düşünüldüğünde, herhangi bir psikolojik çatışma anında karşısındaki kişinin sevgisini kaybetmenin ne kadar büyük bir kayıp olduğu hissedilebilir. Bu nedenle boyun eğen kişi muhatabının- bu muhatabı eş, iş arkadaşı, patron veya temel ihtiyaçlarını karşılamayı reddeden ebeveyn olarak daha belirginleştirebiliriz- sevgisini yitirmemek için doğal davranışlarını bastırma, duygularını geri çekme yoluna başvurmaktadır. Burada tam olarak gerçekleşen durum, kendisiyle aynı şartlardaki bir kişi karşısında özveride bulunup hoşnut olmadığı durumlara hoşgörü ile yaklaşma durumu değildir. Bu durum şema düzeyinde ( bilinçdışı bir düzeyde ) yaşanan, kişiyi ilişkisinde rahatsız eden, onu içsel olarak geren nevrotik bir durumdur. Boyun eğici eş, yazının başlığında belirttiğim gibi karşısındaki kişinin sevgisini, kendi duygu ve davranışlarını geri çekerek veya bastırarak satın aldığına inanmaktadır. Bastırdığı duyguları mukabilinde partnerinin sevgisini satın almış olmaktadır.

Bu noktada satın alma tabirinin özel bir anlamı bulunmaktadır. Mesela pahalı bir ayakkabı satın aldığımızda, ayakkabının mükemmel olmasını bekleriz. Tozlanmaması için daha da telaş yapar, ayakkabımıza insanların basmaması için aşırı çaba sarf ederiz. Biz bu kadar özenli davranırken, ayakkabı tabanından açılırsa, o kadar para verdiğimiz ve temizliği için çaba sarf ettiğimiz için öfkeleniriz. Bu alışverişte bizi sinirlendiren şey, ayakkabının tabanının açılması değil, aksine bu ayakkabıya yaptığımız aşırı yatırımdır. Satın alırken verdiğimiz her fazla miktar ölçüsünde sinir katsayımız artar. Boyun eğen kişi, kendi benliğini baskı altına alıp, bastırdığı duygu ve davranışlarının hem fazlalığı hem de nitelikleri ölçüsünde öfke patlamaları yaşar. Boyun eğdiği bir psikolojik çatışma esnasında ne kadar çok kendini tuttu ise sonraki kavga esnasında o miktarda patlama yaşar.

Boyun eğme davranışının kökeninde çocuklarının isteklerini aşırı eleştiren ve ani öfke patlamaları ile onların taleplerine cevap veren anne babalar yatmaktadır. Çocuklar doğal tepkileri öfkeli bir şekilde karşılandığında, duygularının ve o andaki davranışlarının bastırılması gerektiğini düşünürler. Benzer durumlarla karşılaştıklarında davranışlarını geri çekerler veya bastırırlar. Buradaki asıl amaç anne babanın sevgisini kaybetmemek, onlar tarafından terkedilmekten kurtulmaktır. Ebeveynin sevgisini satın almak ve kaybetmemek uğruna çocuk kendi doğallığını, benliğini harcar. Yetişkin bir kişi olduğunda ise aynı davranış kalıbını kendi ilişkilerinde kullanır. Eşinin sevgisini kaybetmemek veya onun tarafından terkedilmemek amacıyla duygularını bastırır, davranışlarını geri çeker, arzularını ifade etmez.

Psikoterapi sürecinde boyun eğici yanının farkına varan ve gücünü bu şemadan alan davranışlarını eşi ile ilişkisinde yakalayabilen danışanlar kısa bir süre sonra bu kalıbı değiştirmek için adım atabilmektedirler. Bu kalıbın tedavi edilmesinde unutulmaması gereken önemli bir husus şudur: Genelde danışanlar alışageldikleri biçimde değil de farklı bir tepki verdiklerinde problemle karşılaşacaklarına inanırlar. Örneğin boyun eğiciliği olan bir danışan, eşi ona evde yapmayı düşündüğü değişikliklerden bahsettiğinde eğer bu değişiklikler onun hoşuna gitmiyorsa bile içinden geçen doğal düşüncelerini söylemez. Eğer içinden gelen bu düşünceleri ona olduğu gibi ifade ederse eşinin kızabileceği, bu düşünceleri kabul etmeyeceği, kırılabileceği ve en sonunda onu anlayışsız bir eş olarak etiketleyeceği endişesini yaşar. Psikoterapi süreci kişiye bu endişesinin gerçek olmadığını gösterir. Boyun eğici yan her ne kadar tam tersini de söylese, çoğu zaman bu şemanın dediği gibi gerçekleşmez olaylar. Kişi kendi doğal düşüncelerini, eleştirilerini samimi bir şekilde eşine ilettiğinde eşi genellikle onun endişe ettiği gibi cevap vermemektedir. Bunu bir kaç kere tecrübe eden danışan boyun eğici yanının söylediğinin tersini yapmanın çok ta korkutucu olmadığını görmektedir.

Uzman Psikolojik Danışman
Kadir Burak Salimoğlu
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Boyun Eğerek Sevgiyi Satın Almak" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Psk.Dnş.Kadir Burak SALİMOĞLU'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Psk.Dnş.Kadir Burak SALİMOĞLU'nun izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Kadir Burak SALİMOĞLU Fotoğraf
Psk.Dnş.Kadir Burak SALİMOĞLU
Ankara (Online hizmet de veriyor)
Psikolojik Danışman
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi3 kez tavsiye edildiTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.Dnş.Kadir Burak SALİMOĞLU'nun Yazıları
► Sevgiyi Anlamak Psk.Füsun BUDAK
► Çocuklara Sevgiyi Hissettirmek Psk.Beyhan BUDAK
► Sevgiyi Şimdiki Zamana Getirmek Psk.Ayşegül DENİZCİ
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,629 uzman makalesi arasında 'Boyun Eğerek Sevgiyi Satın Almak' başlığıyla benzeşen toplam 77 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Eşim Beni Aldatıyor Haziran 2016
► İnternette Tanıştık Mayıs 2016
► Çocuklarda Alt Islatma Kasım 2014
◊ Aşk Mayıs 2013
◊ Hayal 1 Mayıs 2013
◊ Seans Notu 1 Mayıs 2013
◊ Tarifler 1 Mayıs 2013
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


06:39
Top