2007'den Bugüne 78,180 Tavsiye, 25,268 Uzman ve 17,520 Bilimsel Makale
Site İçi Arama Arayın :
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Eğitim - Seminer - Konuşma
■ Uzmanlık alanınızda çeşitli platformlarda konuşma yapıyor ya da eğitim mi veriyorsunuz?

■ İlgi duyduğunuz konu ile ilgili konuşmacı ya da eğitmen arayışında mısınız?

■ O zaman Makronot Ailesi’ne hoş geldiniz!..
Yaşam Amacınızı Keşfettiğinizde Nasıl Yenilmez Olursunuz?
MAKALE #15979 © Yazan Psk.Hasan ARSLAN | Yayın Aralık 2015 | 1,569 Okuyucu
Sabah uyandığınızda yeni bir günü yaşamak için hevesle fırlarsınız yataktan. Süper güçleriniz vardır. Zihniniz daha nettir. Odaklanmaktan ve öğrenmekten keyif alırsınız. Hayat sizi büyüleyen bir enerjiye dönüşür. Artık yenilmezsinizdir. Yaşam amacı doğduğunuz andan itibaren yaşamaya başladığınız maceradır. Yaşam amacınızı keşfettiğinizde neden bu dünyada olduğunuzu, sahip olduğunuz eşsiz özellikleri ve kendi hayatınıza ve arzu ederseniz insanlığa neler verebileceğinizin farkına vararak verimli ve tatmin edici bir hayat yaşayabilirsiniz. "Hayatımı nasıl düzene sokabilirim" diye düşünüyorsanız, yaşam amacınızı yaşamaya başladığınızda hayatınızda nelerin değişeceğine gözatalım.

Hayatımı Nasıl Daha İyi Yaşayabilirim

Dünya ağır siklet boks şampiyonu Muhammad Ali Vietnam Savaşı’na katılmayı reddettiğinde boksörlük lisansı iptal edilir. Hayatını idame ettirmek için Amerika’nın her yerinde seminerler vermeye başlar. Bir seminerinde genç bir çocuk “Ne zaman emekli olacaksınız?” sorusunu sorar. Muhammad Ali şu cevabı verir: “Emeklilik mi? Beraber bir hesap yapalım. Hayatının neredeyse yarısı uyuyarak geçiyor. 65 yıllık bir hayat yaşasan 30 yılı gitti. Bir kısmı arkadaşlar, eğlence, vb ile geçiyor. 10 yıl daha gitti. Yemek yemek, gezmek ve benzeri aktiviteler de bir bölümünü götürüyor. Ve emeklilikten mi bahsediyorsun? Boks yapmak için çok az bir zamanım var.”

Yaşam amacı hayat boyu sizi ilerleten içsel rehberdir. Her ne zaman zor bir durum veya engelle karşılaşsanız sezgisel pusulanız sizi aydınlığa yönlendirir. Nobel Ödüllü Yazar Paolo Coelho’nun romanlarında sık sık vurguladığı "kişisel efsane" hayattan ne istediğinizi tam olarak bilmeye başladığınızda görünür hale gelir. “Ne istediğimi nasıl bulabilirim?” diye merak ediyorsanız yaşamınızda yapmaya başladığında size devamlı heyecan verecek ve tatmin edici bir hayat yaşamanı sağlayacak nedir onu araştırmaya başlayın. Yaşadığınız şartlarda hayatınızı değiştirmek zor veya imkansız gibi görünebilir. Macera da burada başlar. Kişisel efsanenizi yaşamanızı sağlayan seçimleriizn ve onları takip eden kararlarınızdır.

Budist Rahip Thich Nhat Hanh Zihnimizi Anlamak (Understanding Our Mind) isimli kitabında “İçimizde sınırsız türde tohum vardır. Samsara, Nirvana ve aydınlanma tohumları, ıstırap ve mutluluk tohumları, algıların, isimlerin ve kelimelerin tohumları vardır” diye anlatıyor. Senin içinde de heyecanlı bir hayat yaşaman, her gücü hevesle kucaklaman ve yaşamdan tat alman için gereken tohumlar var. Sefaletten refaha ulaşan, zor şartlar altında bilgiyi değere dönüştüren veya insanlığı yükselten icatlar için durmadan çalışan etkin kişilerin tohumları da senin içinde. Peki neden onlar daha zeki, daha iyi veya ayrıcalıklı gibi görünüyorlar?

Yaşam Amacım ve Prensiplerim Standartlarımı Belirler

Verimli bir hayat yaşamış insanların ortak özelliği hepsinin hayatını yönlendiren bir amaca sahip olmalarıdır. Bu amaç iki üç kez deneyip vazgeçilen bir seçenek değil yaşanması gereken bir hayaldir. Amerikalı Siyahların haklarına kavuşması için mücadele veren Dr. Martin Luther King Jr. son konuşmasında topluluğa şöyle seslenmişti “Ne olacağını bilmiyorum… Önümüzde bazı zorluklar var ama korkmuyorum… Belki sizinle oraya (özgürlüğe) gelemeyeceğim ama insan olarak oraya varacağımıza inanıyorum”. Bir sonraki gün kaldığı otelin balkonunda suikaste uğradı ve hayata veda etti. Büyük ihtimalle neler olacağını biliyordu fakat Joseph Campbell’in dediği gibi artık “macerayı yaşamaya başlamıştı”. Amerikalı siyahlar Dr. King’in hayaliyle gerçeğe ulaştılar. Sizin hayaliniz ne? Ertelediğiniz, ihmal ettiğiniz, başarmak istediğiniz neler var? Hayallerinize ulaşmak için hangi adımları atmalısınız? Şuana kadar yaptıklarınızdan farklı seçeneklere yöneldiğinizde hayatınız nasıl gelişmeye başlar? İnsanların bu tür sorular üzerinde çalışmamasının sebebi emektir. Bir başkasını değiştirmek yerine kendimiz üzerinde çalışarak daha fazla değişim yaratabilir. Kişisel gelişim bir dizi teknik eğitim almakla değil, önce kendi üzerinizde çalışmakla başlar. Böylece yaşam prensiplerinizi oluşturur ve yeni seçeneklere yelken açarsınız.

Bilgi Harekete Dönüştüğünde Sonuç Verir

Yaşam deneyiminiz veya entelektüel bilginiz çok fazla olabilir ama bunları harekete geçirmedikten sonra boşa giden enerjiye benzer. Üretim değeri yoktur. Yaşamdan ne istediğinizi belirledikten sonra o amaca ulaşmanızı sağlayacak kararlar ve hareketler gelmelidir. Bir arabayı çalıştırmak için benzine ihtiyacınız vardır. Yaşam amacı nereye gideceğinizi bilmek, benzin de amacınıza ulaşmanızı sağlayacak deneyimlerinizdir. Yaşamak istediğinizi gerçekten bildiğinizde yol üstündeki küçük çukurlar, arabanızın arızalanması veya kazalar sizi sadece geciktirir. Bir yol bulur ve yola devam edersiniz. Hedefinize ulaşıp başardıklarınıza baktığınızda önceden hata gibi görünenler “öğrenim”e dönüşür. Maceralı bir hayat yaşamışsınızdır.

Yaşam amacınız bu dünyaya sadece sizin vurabileceğiniz bir mühürdür. İyi bir konuşmacı, dünyanın en ünlü araba tamiricisi, bir teknik direktör veya herhangi bir alanda uzman olmak isteyebilirsiniz. İçinizde hayal bile etmediğiniz kadar değerli başarı madenleri var. Tek yapmanız gereken kazmaya başlamak. Durmadan, daha fazla öğrenerek ve harekete geçerek kazmak. Birçok kişinin takip ettiği "Yarın yaparım" hayata geç kalmanıza sebep olabilir. Benjamin Franklin'in "Bugün Yap" felsefesini uygulamaya başlayın. Hayat çok daha güzel bir yere dönüşecektir.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Yaşam Amacınızı Keşfettiğinizde Nasıl Yenilmez Olursunuz?" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Psk.Hasan ARSLAN'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Psk.Hasan ARSLAN'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     2 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Google Plus'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Hasan ARSLAN Fotoğraf
Psk.Hasan ARSLAN
İstanbul
Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi17 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Eğitim - Seminer - Konuşma
■ Uzmanlık alanınızda çeşitli platformlarda konuşma yapıyor ya da eğitim mi veriyorsunuz?

■ İlgi duyduğunuz konu ile ilgili konuşmacı ya da eğitmen arayışında mısınız?

■ O zaman Makronot Ailesi’ne hoş geldiniz!..
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.Hasan ARSLAN'ın Makaleleri
► Nasıl Başarılı Olursunuz? Uzm.Psk.Dnş.Ayfer SUMMERMATTER
► Yaşam Değişim Dönemleri - Yaşam Döngüsü Psk.Dnş.Filiz OKUŞ TEZEL
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 17,520 uzman makalesi arasında 'Yaşam Amacınızı Keşfettiğinizde Nasıl Yenilmez Olursunuz?' başlığıyla benzeşen toplam 51 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Telkin Nedir? Aralık 2015
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


15:36
Top