2007'den Bugüne 81,121 Tavsiye, 25,802 Uzman ve 18,059 Bilimsel Makale
Site İçi Arama Arayın :
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Travmayı Travma Deneyiminin İçinde Çözmek
MAKALE #18328 © Yazan Mükerrem Cahide SARAOĞLU | Yayın Nisan 2017 | 1,109 Okuyucu
Hipnoterapi seanslarına gelen danışanlarımız her ne kadar inanarak ve isteyerek gelseler de, içlerinde ufak da olsa kaygılar taşırlar. "Neyle karşılaşacağımı bilmiyorum" "Ya istemediğim şeylerle karşılaşırsam" "Yüzleşmekten korkuyorum" "Ya travmam tekrar hortlarsa" "Ben halletmiştim, tekrar girmeye lüzum var mı" gibi sorulara muhatap olur ve kaygılarının yersiz olduğunu onlara anlatmaya çalışırız. Travmalarımız diş çürüğü gibidir ve temizlenmeleri gerekir. Temizlenmediği takdirde orada kalmaya ve dahası çürümeye devam eder. İçimizde birikenler, ne kadar derinlerde olursa olsun bir gün dışa vuracaktır. Bu bazen ruhsal rahatsızlık olur, bazense fiziksel. İlginçtir ki, kronikleşmiş bedensel hastalıkların başlangıcından hemen önceki zaman dilimine baktığımızda, kişinin genellikle yaşanmış derin bir travmasının olduğunu görürüz.

Yaşadığımız kaygı, korku, depresyon, öfke, mutsuzluk, fobiler, panik atak vb durumlar ve fiziksel hastalıklarımız, geçmişimizdeki travmalarla bağlantılıdır. Travmalar ne yazık ki hayatın akışı içinde kaçınılmazdır. Bazen gerçekten hayat içerisinde yıkıcı etkiye sahip ölüm, kaza, şiddet, taciz gibi olaylara maruz kalır ve etkilerini ömür boyunca taşırız. Bazense travmalarımız başkalarının önünde küçük düşme, alaya maruz kalma, eleştirilme, terkedilme gibi daha basit olaylardır. Basit görünmelerine rağmen olumsuz etkileri hayatımızı cehenneme çevirebilir.

Sorunlarımız ve travmalarımız arasındaki bağı çoğu zaman farkedemeyiz. Mesela normal düzeydeki seslerden aşırı rahatsız olan bir kişi hayatında hep kavga gürültü olduğu için sese karşı tepki geliştirir. Yaşadığı ani iflas ve akabindeki maddi sıkıntılardan dolayı hep "tutmak-bırakmamak" hissini bedenine yansıtan diğer bir kişiyse yıllarca kronik kabızlık problemiyle başbaşa kalır. Küçüklüğünde taciz yaşayan bir kadın, OKB rahatsızlığının tacizle bağlantısını farkedemez, kendini aşırı kirli hissettiği için bu titizliği evine yansıtır ve sürekli bir şeyleri temizlemeye uğraşır.

Şu bir gerçektir ki, travmalar sadece beyinde değil, beden ve hücre hafızasında da kaydedilir. Bu yüzde sadece konuşarak yapılan terapiler travma iyileşmesi için yeterli olmaz. Çünkü hatıralar bedene gömülü şekilde taşınmaktadır.

Travmayı çözümlemek, düzeltmelerle birlikte travmayı yeniden yaşamayı, deneyimlemeyi gerektirir. Hipnoterapi bize bu imkanı sağlar. Pek çok kişi, travmasıyla yüzleşmenin onu yeniden travmatize edeceği kaygısına sahip olduğu için terapiden kaçınır. Oysa travma ânı deneyimlenirken o âna dair düzeltmeler yapılır ve yeni bakış açısı kazandırılır. (Örneğin uğradığı tacizden dolayı suçluluk hissiyle yaşamış biri, travmasıyla yüzleşirken "suçlu ben değilim, suçlu olan o" düzeltmesini yapar. Ya da "bütün erkekler değil sadece bu adam tacizcidir")

Terapi deneyimi sırasında beynin hipokampüs bölgesi olayı baştan tanımlar ve yeni şekliyle kaydeder. Hipnoterapi esnasında travma yaşanılırken ifade edilememiş duygular ifade edilerek beynin broca alanı aktive edilir ve danışanın zarar görmüş nöron bağlantılarının yeniden düzenlenmesi olanaklı hale gelir. Ayrıca bedende bloke olmuş enerjinin salınımı da yapılır. Enerji salınımı en çok fiziksel olduğunda etkilidir ve terapi bitiminde danışanlar üzerlerinden yük kalktığını, bedenlerinin hafiflediğini bizzat ifade ederler. Bedende (belki de yılladır) hapsolmuş enerji çözülmüştür.

Hipnoterapinin son aşamasında danışanda yeni içgörü oluşturulur ve güçlendirilir. Yeni bakış açısı vurgulanır ve gerekiyorsa posthipnotik telkinler verilir. Terapi tamamen olumlu telkinlerle ve pozitif ruh haliyle bitirildiğinden danışan travma etkisi değil, iyileşme etkisiyle mekandan ayrılır. Çoğu kişi kazandığı yeni farkındalıkla hayatına yeni bir başlangıç yapar.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Travmayı Travma Deneyiminin İçinde Çözmek" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Mükerrem Cahide SARAOĞLU'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Mükerrem Cahide SARAOĞLU'nun izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Google Plus'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Mükerrem Cahide SARAOĞLU'nun Makaleleri
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,059 uzman makalesi arasında 'Travmayı Travma Deneyiminin İçinde Çözmek' başlığıyla eşleşen başka makale bulunamadı.
► Aile Danışmanlığı Ocak 2018
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


02:48
Top