2007'den Bugüne 73,926 Tavsiye, 24,489 Uzman ve 16,736 Bilimsel Makale
Site İçi Arama Arayın :
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
14-15-16 Ocak 2018 – İstanbul
■ Eğitim sadece uzman dil-konuşma terapistlerine açıktır.
■ Dil ve konuşma bozuklukları lisans- yükseklisans veya doktora programlarından mezun olanlar veya bu bölümlerde okuyan öğrenciler kayıt yaptırabilirler.
■ Kontenjan 14 kişi ile sınırlıdır.
.
Eğitim - Seminer - Konuşma
■ Uzmanlık alanınızda çeşitli platformlarda konuşma yapıyor ya da eğitim mi veriyorsunuz?

■ İlgi duyduğunuz konu ile ilgili konuşmacı ya da eğitmen arayışında mısınız?

■ O zaman Makronot Ailesi’ne hoş geldiniz!..
Muşmulanın Faydaları Nelerdir
MAKALE #19074 © Yazan Emir Erşat KABOĞLU | Yayın YENİ Aralık 2017 | 144 Okuyucu
Çok eski dönemlerden günümüze kadar *devam eden daha çok kırsal bölgelerde yaygın bir şekilde tüketilen muşmula,töngel olarak da bilinir ve aynı zaman da şifa kaynağı diyebileceğimiz bir sebze türüdür.

Muşmula ağaçta yetişir ve diğer ağaç türlerinden farklı olarak en fazla 3 metreye kadar uzayabilirler. Muşmula krsal taşlı,nemli bölgelerde yetişir. Muşmulanın şeklini tarif edecek olursak cevizden biraz daha büyük iri yapıdadır.Muşmula daha çok Karadeniz bölgesinde yetişir, dışı *kahverengi ince bir kabuktan,iç kısmı beyaz renkli tabakadan meydana gelir ve en içte de çekirdeği bulunmaktadır.Bu tabakaların ve çekirdeğinin çeşitli *faydaları vardır. Kişi isterse marmelat yaparak , tadının iyi olmasına göre isterse elma dilimi biçiminde *de tüketilebilir.

Muşmulanın Faydaları:

Muşmulanın faydalarını sıralamak gerekirse eğer

- Muşmula içerisinde fazla miktarda C vitamini barındırdığı için özellikle de *kış aylarında gribal enfeksiyonların ve soğuk algınlıklarının kolay atlatılabilmesine yardımcı olur. C vitamini soğuk algınlığı oluşturan *bakterilerinin yok edilmesine yardımcı olarak sağlığımızı korumanıza destek olur.

- Muşmulanın lifli ve posalı yapısı vardır ve bol sulu bir meyve olduğundan mide de oluşan ilk sindirimde ve bağırsaklarda gerçekleşen ikincil sindirimde sağlıklı bir sindirimin oluşmasına destek sağlar. Bağırsak tembelliği oluşmasını engelleyerek sindirimin sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesine yardımcı olur. Ayrıca muşmula bağırsak parazitlerinin oluşmasını da engeller.

-Bol sulu yapıya sahip olması nedeniyle vücudunuzun susuz kalmasını engelleyerek *susuz kalmış böbreklerin kum oluşturmasını önler. Eklem ağrısı çekmenizin önüne geçer. Ayrıca böbrek hastalıklarının oluşmasını engeller. Muşmula çekirdeği de *ezilerek yenilebilir çok faydalıdır.Ezilerek yenen muşmula çekirdeği *böbrek üstü bezlerinden salgılanan hormonların ve enzimlerin sağlıklı bir şekilde salgılanmasını yardımcı olur.

- Muşmula iltihap kurutucu özelliği sahiptir. Muşmula içerdiği fosfor minareli ile *idrar yollarında ve bağırsaklarda *iltihap oluşmasının önüne geçer. Eğer *iltihap oluşmuş bölgeler varsa *iltihabın kurumasına yardımcı olur. Muşmulanın doğal bir antibiyotik olduğu unutulmamalıdır.

- Sulu ve potasyum açısından zengin olması kan değerlerinin dengede olmasını sağlar ve *kan dolaşımının da düzenli bir şekilde devam etmesine katkıda bulunur. Muşmula tüketen hastaların kan dolaşım hızları ile tüketmeyen hastaların kan dolaşımı karşılaştırırsak eğer organlara giden kan miktarının daha sağlıklı olduğunu görürüz.

-İçeriğindeki melovin etken maddesi ile sinir sistemi ve kaslar üzerinde etkili , sağlıklı bir sinir sistemine sahip olmanızı sağlayan muşmulanın dış kabuğu da *kaynatılarak içilebilir ve bu depresyon hapı içmiş gibi etki yaratmaktadır.

- Posalı ve lifli yapısı sağlıklı bir sindirim sağlarken aynı zamanda da mide de daha uzun süre de sindirilmesine bağlı olarak uzun süreli tokluk hissi sağlar. Tokluk hissi sağlaması yeme miktarınızı azaltacağı için sağlıklı bir şekilde kilo vermenize yardımcı olur.

- İçerdiği C vitamini ve kalsiyum minareli ile enerji deposu olarak bilinen muşmulanın tüketilmesi ile vücudunuzun ihtiyacı olan enerjiyi karşılamış oluruz.Aynı zamanda *üst solunum yollarının sağlıklı olmasını sağlayan muşmula az bilinen bir sebze olmasına rağmen çok faydalı bir bitki olduğu unutulmamalıdır.

- Böbrek kum ve taşlarının dökülmesine destek olur.

-İnce bağırsak iltihabı, ishal ve dizanteriyi gidermeye yardımcı olur.

- Kan dolaşımını düzenler.

- Ana karnındaki ceninin düşmesini engel olur.

-Muşmula yaprakları şeker hastalığına iyi gelir.

- Muşmulanın çekirdeği idrar artırıcıdır.

Muşmulanın Olası Yan Etkileri Nelerdir?

Muşmula faydalı ve enerji deposu olması yanında aynı zamanda *zararlarının da olabileceği unutulmamalıdır.Zararlarından da bahsedecek olursak eğer;

-Fazla tüketilmesi halinde kan değerlerini yükseltebilir. Eğer muşmula yeterli miktardan fazla tüketilirse tansiyonunuzu da yükseltebilir.

-Hamilelik döneminde ise *fazla tüketilirse hamile annelerin hormonal dengesini bozarak bebeğin olumsuz etkilenmesine sebep olabilir.

- İdrar söktürücü özelliği nedeniyle*vücudunuzun fazla su tüketmesine sebep olacağı için yine dikkatli bir şekilde tüketilmelidir.

-Fazla tüketilmesi halinde mide de hazımsızlığa sebep olacağı *gibi sindirim sisteminin sağlığını da olumsuz yönden etkileyecektir.

Sağlıkla kalın..
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Muşmulanın Faydaları Nelerdir" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Emir Erşat KABOĞLU'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Emir Erşat KABOĞLU'nun izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Google Plus'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Emir Erşat KABOĞLU Fotoğraf
Emir Erşat KABOĞLU
Rize
Gıda Mühendisi
TavsiyeEdiyorum.com ÜyesiTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
14-15-16 Ocak 2018 – İstanbul
■ Eğitim sadece uzman dil-konuşma terapistlerine açıktır.
■ Dil ve konuşma bozuklukları lisans- yükseklisans veya doktora programlarından mezun olanlar veya bu bölümlerde okuyan öğrenciler kayıt yaptırabilirler.
■ Kontenjan 14 kişi ile sınırlıdır.
.
Eğitim - Seminer - Konuşma
■ Uzmanlık alanınızda çeşitli platformlarda konuşma yapıyor ya da eğitim mi veriyorsunuz?

■ İlgi duyduğunuz konu ile ilgili konuşmacı ya da eğitmen arayışında mısınız?

■ O zaman Makronot Ailesi’ne hoş geldiniz!..
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Emir Erşat KABOĞLU'nun Yazıları
► YENİGreyfurtun Faydaları Nelerdir Emir Erşat KABOĞLU
► YENİŞalgam Suyunun Faydaları Nelerdir Emir Erşat KABOĞLU
► YENİCennet Hurmasının Faydaları Nelerdir Emir Erşat KABOĞLU
► YENİKefir Nedir? Kefirin Faydaları Nelerdir? Emir Erşat KABOĞLU
► Yüzme ve Faydaları İsmet SEZGİN
► YENİD Vitamini Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir Emir Erşat KABOĞLU
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 16,736 uzman makalesi arasında 'Muşmulanın Faydaları Nelerdir' başlığıyla benzeşen toplam 97 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► YENİGreyfurtun Faydaları Nelerdir Aralık 2017
◊ BUGÜNAnemi Nedir? Belirtileri Nelerdir? Aralık 2017
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


01:51
Top