2007'den Bugüne 82,686 Tavsiye, 26,144 Uzman ve 18,348 Bilimsel Makale
Site İçi Arama Arayın :
Yeni Tavsiye Ekleyin!
.
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Evlilik Öncesi Danışmanlığı ve Aldatma
MAKALE #19376 © Yazan Dr.Psk.Murat SARISOY | Yayın Şubat 2018 | 1,249 Okuyucu
Hakim olamıyorum kendime söz geçiremiyorum,
…?
bir türlü kendimi anlayamıyorum,
…?!
neden böyle yapıyorum bilmiyorum,
…?!!
o da beni seviyor biliyorum
…???
Evet yine üzerinde çok yazdığım konulardan biriyle başbaşayız. Bu sefer konu mu ne? Konu hakkında çok fazla bilgi vermeden önce biraz daha dialoglara ve hatta monologlara göz atalım. Atalım bakalım ki neler olmuş, ilişkilerde ne tür sorunlar yaşanabiliyor fikir sahibi olalım. Belki de söylenecek çok söz yok, durum ortada diyenleriniz vardır ya da konuyu hala anlamadık diyenler. İsterseniz biraz daha devam edelim. Bakalım, olay nereye doğru yol alacak?
benim sesimi kaydetmiş telefonuna…
…? Anlamadım bunu neden yapmış sizce?
beni çok seviyormuş çünkü, geceleri kulaklığını takıp yatakta bunları dinliyormuş, bence çok romantik öyle değil mi sizce de?
Yatakta karısının yanında yatarken evli bir adamın bunları dinlemesine romantik demem zor…
…? ne yani değil mi?
Kendiniz eşinin yerine koyun, siz ne hissederdiniz?
…? eee …? şeyyy, bilmem ki…ama o beni seviyor… ama çok ağlıyor bırakmayayım onu diye…
sizi sevdiğini söylüyor diyelim…
siz de çok taraflı bakıyorsunuz beni seviyor o…
siz onun sizi sevmesine ihtiyaç duyuyorsunuz, peki ya sizin sevgiliniz B. bey onu ele alalım, o bunları bilse ne hissederdi?
evet B. beni istemeye gelmek istiyor…
o da sizi seviyor değil mi?
? ama şey …? çok üzerime geliyorsunuz…
…???????
telefonunu bana verdi… ses kayıtlarını dinledim ben de çok hoşuma gitti…
neleri kaydetmiş?
ooohhooo herşeyi kaydetmiş bir de başka bir kadının sesi vardı, onunla konuşmalar kısaydı, yine yanı yerde buluşalım falan diyordu kadına…
…? anlamadım hangi kadın bu?
arkadaşmışlar, kız buna çok yazmış, ama anlattı bana işin aslını, aslında şarj cihazı onda kalmış, ondan bir yerde buluşup geri almış.
…? yani başka biri daha mı var?
yok yok başka biri daha… kız yazmış ona, o yüz vermemiş…
peki ya ‘’yine aynı yer’’ nasıl oluyor o zaman
hımm, şey… bak onu sormadım…
…?
Yukarıda ki dialoglardan anlaşılacağı üzere olasılıkla bir bağımlı kişilik bozukluğu vakası (kızımız, 2 yıldır ciddi düşündüğü) sevgilisi var ve yine olasılıkla bir antisosyal kişilik bozukluğu vakası (oğlumuz 7 yıllık evli bir çocuklu) birbirlerini bulmuşlar. Bu nokta da bu iki olası bozukluğa değinmeden edemeyeceğim.
Antisosyal kişilik bozukluğu olan insanlar sosyal koşullara uymakta zorluk çeken insanlardır. Başlangıcı genelde 15 yaşından öncedir. Erkeklerde % 3, kadınlarda % 1 oranında görülmekte olduğu saptanmıştır. Bu kişilerde genetik yatkınlık vardır ve çoğunlukla da erkeklerin birinci derece akrabalarında 5 kat oranında fazla görülür. Gergin, rijit ve saldırgan olabilirler ya da tamamen aklı başında görünüp deneyimli psikologları bile aldatabilirler. Daha küçücük yaştan itibaren yalan söyleme, evden kaçma, hırsızlık, saldırganlık, madde kullanımı, yasadışı aktiviteleri vardır. Aykırı davranışlarından dolayı sıkıntı ve pişmanlık göstermezler. Gösterdikleri pişmanlık genelde timsah gözyaşı şeklinde olur. Çünkü; kendilerine göre uygun açıklamaları hep mi hep vardır. Minareyi çalarlar ve kılıfını da pek güzel bulurlar. İntihar tehditleri, ilişki ve evliliklerinde aldatma yaygındır. Sözel iletişimlerinde başarılıdırlar. Kendilerini iyi pazarlar ve ayaküstü muhteşem yalanlar yazabilirler. *
Gelelim bağımlı kişilik bozukluğuna; efenim bu kişiler yaşamın önemli alanlarında sorumluluk almayan, ihtiyaçları diğerlerine bağımlı, yalnız kaldıklarında rahatsız olan kişilerdir. Freud'a göre oral bağımlı kişiliktir. Tüm kişilik bozuklukları içinde %2,5 oranında görülür. kadınlarda daha sıktır. çocukluğunda kronik hastalığı olan kişiler daha yatkındır. bu kişiler görüşme sırasında uysal, sorulara yanıt verme çabası ve rehberlik arayışı içinde olan kişilerdir. Genç erişkinlik döneminde başlayan, uysal ve yapışkan davranışa ve ayrılma korkusuna yol açacak biçimde kendisine bakılma gereksiminin aşırı olduğu kişilerdir. Başkalarının öğüt ve destekleriyle karar verirler; yaşamlarında sorumluluk almak için başkalarına gereksinim duyarlar; kabul göremeyeceği korkusuyla, başkalarıyla aynı görüşü paylaşmakta zorluk çekerler; kendi başına iş yapma zorluğu vardır. kendine güven yoktur; başkalarının bakım ve desteği için hoş olmayan şeyleri bile yaparlar; tek başına kaldığında kendini rahatsız ve çaresiz hissederler; yakın bir ilişki sonlandığında,başka bir ilişki arayışı içine girerler; kendi kendine bakma durumunda bırakılacağı korkuları üzerine gerçekçi olmayan bir biçimde kafa yorarlar. bu kişilerde pasif ve bağımlı durum kalıcıdır. sürekli bağlanacağı kişiler ararlar. *
Körler ve sağırlar birbirlerini ağırlar şeklinde ilişkiler bu toplumda sandığımızdan da fazladır. Sıklıkla birbirlerinin bozukluklarını onaylayan ve semptomlarını pekiştiren bu kişiler bir puzzle’ın iki parçası gibi birbirlerine cuk diye otururlar. Ta ki; antisosyal olanı başkalarıyla ilişkilerinin sayısını arttırana işin suyunu çıkartana dek. Sonra ne mi olur; yukardaki dialoglarda görüldüğü gibi bağımlı olan aldatıldığını bile bile ve illegal ilişkiler yaşadıklarını bile bile bu kişilerle ilişkiye devam ederler. Ya da başka bir herşeyden habersiz günah keçisi bulup onunla evleniverirler. Çoğunlukla da bu evlendikleri günah keçisini antisosyal eski sevgilileri ile bolca aldatıverirler.

sesimi kaydetmesi sizce güzel bir şey değil mi?
benim bildiğim kadarıyla izinsiz ses kaydı alınması bir suç…
olsun o benim sevgilim, istediği kaydı alır…
peki ya bu kayıtlar sevgilinizin eşinin eline geçerse…
………….? ımmm…………? şeyyyy…………? ne dersiniz sizce ben bu adamdan ayrılsam mı?
hangisinden hanım efendi A. beyden mi? B. beyden mi bahsediyorsunuz?
…..?
İşin en zor tarafı ise bu bozukluğa sahip kişiler terapiden fayda görmez, fayda görmek istemez ve sürekli onaylanmak isterler. Çoğunlukla da psikoloğu günah çıkartma aracı olarak kullanır ve tatmin olduklarını düşünmediklerinde başka bir psikoloğa, başka bir psikoloğa şeklinde yollarına devam ederler.
Son söz siz siz olun araba almadan önce nasıl koşa koşa ekspertiz yaptırıyorsanız; evlenmeden önce de mutlaka evlilik öncesi terapisi ya da danışmanlığı alın.
*Bu makalemde Bağımlı kişilik bozukluğu ve Antisosyal kişilik bozukluğu tanıları için yazılarından yararlandığım sevgili arkadaşım Dr. Jülide Hanıma sonsuz teşekkür ederim
.
SAYGILARIMLA...
Dr.Psikolog Murat SARISOY
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Evlilik Öncesi Danışmanlığı ve Aldatma" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dr.Psk.Murat SARISOY'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Dr.Psk.Murat SARISOY'un izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Google Plus'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Murat SARISOY Fotoğraf
Dr.Psk.Murat SARISOY
İzmir
Doktor Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi209 kez tavsiye edildiİş Adresi KayıtlıTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
.
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dr.Psk.Murat SARISOY'un Yazıları
► Aile ve Evlilik Danışmanlığı Psk.Dnş.İnci AYDIN
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,348 uzman makalesi arasında 'Evlilik Öncesi Danışmanlığı ve Aldatma' başlığıyla benzeşen toplam 17 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► En İyi Psikolog Olmak Şubat 2012
◊ Kimden Terapi Alınmalı Haziran 2010
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


14:42
Top