2007'den Bugüne 81,441 Tavsiye, 25,869 Uzman ve 18,111 Bilimsel Makale
Site İçi Arama Arayın :
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
.
Wellness ve KURUMSAL WELLNESS
MAKALE #20097 © Yazan Dyt.Beste PULAT | Yayın Kasım 2018 | 464 Okuyucu
Hepimizin hayatında bazen mutsuz, yıpranmış zamanlar geçirdiği olmuştur. Bu kimi zaman arkadaşlarımızla olan bir tartışma, kimi zaman içsel huzursuzluk, kontrolsüz, bitkin hissetmemizden dolayı olabiliyor. Bunların dışında mevsim değişiminden bir hastalığa da yakalandık mı eyvah! Bütün fiziksel, ruhsal çöküşlerimiz üst üste geliyor ve adeta bir çığ gibi büyüyor. Bu durumda egzersiz yapmak ve doğru beslenmek bizi sağlıklı kılabilir mi? Hayır,


‘’sağlıklı’’ halimize geri dönebilmemiz için sadece fiziksel olarak iyileşmek değil, sosyal, psikolojik olarak da iyileşmemiz gerekiyor. Wellness kavramı nedir peki? Ruh, zeka, beden bir arada bulunuyor ve bu kavramda her birinin iyi olması durumunda ‘’wellness’’ ortaya çıkıyor. Wellness, Türkçe’de sağlık, sıhhat anlamına geliyor. Peki ne anlam ifade ediyor? Dünya Sağlık Örgütü’nün söylediğine göre; ‘’Wellness (sağlık, sıhhat) yalnızca hastalık veya sakatlık durumunun olmaması değil kişinin fiziksel, ruhsal ve sosyal olarak tamamen iyi hissetme halidir.’’ Wellness çalışmalarıyla ilgilenen birçok kurum wellness kavramını birden fazla ayakta birleştirmektedir. Bunlar duygusal, fiziksel, ruhsal, entelektüel ve sosyal anlamdadır. Kişiyi bütünsel olarak iyileştirmek hedef olmalıdır.

KURUMSAL WELLNESS NEDİR?

Kurum çalışanları günlük yaşamlarının 7-8 saatini iş yerinde geçiriyor. Sağlıklı olmak denildiğinde günlük hayatta yaptıklarımız en önemlileri değil midir? İşte bu noktada kurumsal sağlık çalışmalarına kesinlikle ihtiyaç olduğunu söyleyebiliriz.
Günün 7-8 saatinde çalışan birey iş yerinde nasıl beslenmeli?
Çalışma masasında nasıl oturmalı?
Kriz durumunda stresi nasıl yönetmeli? Hepsini bir bütün olarak ele aldığımızda çalışan sağlığında çok büyük bir fark yaratabiliriz.
Kurumsal wellness iş ortamından bağımsız olarak çalışanların sağlık durumunu arttırmayı sağlar. Wellness programları çok kapsamlı olabilir.
Şirketler çalışanlarının sağlık masraflarını azaltmak için ileriye dönük programlara yer vermeye ve çalışanların iş ortamında daha rahat ve motive hissetmesine yardımcı olur.
Kurumsal wellness programları, çalışanların kullanabilmesi için iş ortamında egzersiz ekipmanı sunmaktan, kafeteryada kalp sağlığı için sağlıklı seçenekler sunmaya, sağlık hizmetlerini uzmanlardan birebir almaya kadar çok kapsamlı olabilir.
ABD, Avrupa ve Türkiye’de şirketler çalışan ileriye dönük yatırım yapabilmek amacıyla kurumsal wellness programlarını uygulamaktadır. 2010 yılında yapılan bir araştırmaya göre kurumlar her bir çalışan için kurumsal wellness programlarına harcama yaptığı zaman, sağlık giderleri ve devamsızlık konusunda 4 dolar tasarruf etmiştir. Diyetisyen olarak ise bu hizmetin beslenme kısmında sorumlu olmaktayız.

DİYETİSYEN VE KURUMSAL BESLENME

Kurumsal sağlık alanında bizlere çok iş düşüyor. Bir diyetisyen olarak çalışanların öğle arasında yedikleri yemekten, ofis masası üzerinde tükettiği atıştırmalığa kadar inceleyebileceğimiz birçok etken var. Çalışanlara küçük tavsiyelerimizle bile kilo kontrolünü sağlayabilir, sağlığını koruyabiliriz.
Bizler klinik beslenme, toplum sağlığı ve beslenmesi üzerinde uzmanlaşmış tek sağlık profesyoneliyiz. Eğer ki yaşam tarzı değişikliği ile ilgileniyor, bireylerle birlikte çalışmaktan zevk alıyorsanız ve toplumun beslenme, sağlık inançlarını şekillendirme konusunda tutkuluysanız kurumsal sağlık alanı sizler için bir fırsattır.
Bu konuda kurumlarda şunları yapabiliriz:
 Bireysel danışmanlık hizmeti
 Beslenme eğitimleri
 Hastalıklar üzerine beslenme seminerleri
 Workshop programları
 Kurumun mutfak çalışanları için eğitim
 Kurum mutfağı düzenlenmesi
 Menü planlaması
Çalışanların iş ortamında yaratacağımız küçük bir değişiklik bile sağlıklı beslenmeyi sevmelerine, daha motive ve odaklı çalışmalarına yardımcı olabilir.

DİYETİSYEN GÖZÜYLE KURUM ÇALIŞANLARI

Ofis Çalışanlarının Bir Günü
1. Evde kahvaltı alışkanlığı
Çalışan herkes için en güzel tavsiye kahvaltı yapmadan işe gitmemek. Ev kahvaltısı kadar güzel bir şey olabilir mi? Kesinlikle üşenmek yok. Her sabah evde kahvaltı yapıp işe gitmek mükemmel bir alışkanlık! Güne karnınız tok, enerjik ve günün geri kalan kısmında acıkmalarınıza hakim olarak başlayacaksınız.
2. Çekmecen kuruyemiş, meyveyle dolsun!
Peki işe gittik ve artık ofisteyiz. Ofis çalışanlarını düşündüğümüzde en çok vakit geçirdikleri ortam neresidir? Tabi ki çalışma masası! Masanın üzerinde, çekmecesinde bulunan besinleri ilk ele alabiliriz. Çekmecenin içerisine konulacak bir paket kuruyemiş, iş sırasında can sıkıntısından yenilen abur cuburları durdurabilir! Eğer ki ofisinizde buzdolabı imkanı varsa taze meyveler, salatalık, biber, havuç tarzı atıştırmalıklar her zaman bulunmalı. Gün içerisinde ara öğün seçenekleriniz taze kayısı, çilek, üzüm olunca işlerinizi tam konsantre bitireceğinize söz verebilirim!

3
3. Su tüketmeyi unutma!
Gün içinde acıkmaların ve tatlı isteğinin en büyük sebebi nedir biliyor musunuz? Susuz kalmak. Evet vücudun susuzluk hissi bazen açlık hissiyle karıştırılabiliyor. Bu yüzden gün boyu kendimizi susuz bırakmamak çok önemli. Masanın üzerinde bulunduracağın bir şişe su sana çok yardımcı olabilir.
4. Yemek hazırlığı
İş yerinde çıkan yemekler sağlıksız olabilir, çevrende güzel öğle yemeği yiyebileceğin bir yer olmayabilir. O zaman yapılabilecek en güzel çözüm yemek planı hazırlamak. Hafta sonu hazırlayacağın birkaç pratik yemek hafta boyunca öğle yemeğinde yardımcı olacak.
Aşağıdaki yemekleri örnek alabilirsin:
 Zeytinyağlı taze fasulye + yoğurt + ekmek
 Maş fasulyeli salata + ayran + galeta
 Peynirli sandviç + taze meyve + salata
5. Masanın üzerinde atıştırmalık bulundurma!
Yapılan çalışmalar gösteriyor ki kişinin gözünün önünde bulunan yiyecekler istemsiz olarak yeme isteğini arttırıyor. Bu yüzden sevdiğin bitter çikolatanı masanın üzerinde tutmak yerine çekmecene yerleştirmek de fayda var.
Ofiste atıştırmak için küçük bir tarif:
Renkli Mola Tarifi
Malzemeler:
1 orta boy kabuklu yeşil elma
1 kutu sade yoğurt
2 yemek kaşığı granola
Yapılışı:
Elmayı ince ince dilimle ve yoğurdun içerisine ekle. Üzerine granolayı dök ve karıştır. Hepsi ofiste tutabileceğin, paketli ürünlerden oluşan kolay, tok tutan bir tarif!

Dyt. Beste Pulat
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Wellness ve KURUMSAL WELLNESS" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dyt.Beste PULAT'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Dyt.Beste PULAT'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Google Plus'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Beste PULAT Fotoğraf
Dyt.Beste PULAT
İstanbul
Diyetisyen
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi1 kez tavsiye edildiİş Adresi KayıtlıTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
.
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dyt.Beste PULAT'ın Makaleleri
► Kurumsal Beslenme Dyt.Gizem ŞEBER
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,111 uzman makalesi arasında 'Wellness ve KURUMSAL WELLNESS' başlığıyla benzeşen toplam 2 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Zerdeçal ve Faydaları Kasım 2018
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


22:24
Top