2007'den Bugüne 81,441 Tavsiye, 25,869 Uzman ve 18,111 Bilimsel Makale
Site İçi Arama Arayın :
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
.
Zerdeçal ve Faydaları
MAKALE #20098 © Yazan Dyt.Beste PULAT | Yayın Kasım 2018 | 618 Okuyucu
Zerdeçal, ülkemizde çok yaygın olarak kullanılmasa da Hindistan’ın ve Güney Doğu Asya’nın vazgeçilmez baharatlarından biridir. Hint yemekleri diyince gözünüzde baharatlı, turunculu renklerde yemekler canlanmıyor mu? Bu yemeklerin birçoğu zerdeçal içeriyor. Zerdeçalın faydalarını sizinle bu yazımızda paylaşacağız. Bilim dünyasının en çok araştırdığı baharatların başında gelen zerdeçal birçok ilaç etkisiyle kıyaslandığında fark edilmiştir ki en az ilaçlar kadar güçlü etkiye sahiptir. Kanserden, diyabete birçok hastalık için çalışmalar yapılmış ve faydaları görülmüştür. En belirgin özelliği turuncu- sarı rengi olan zerdeçalın faydalarını, yapılan son bilimsel çalışmaları sizin için araştırdık. Zerdeçal, tahmin ettiğinizden çok daha fazla etkiye sahiptir. Zerdeçalın faydaları yazısını okuduktan sonra sizde bu söylediğimizi onaylayacaksınız. Ancak, öncelikle zerdeçalın ne olduğunu, nereden geldiğini ve tarihini inceleyelim.
Zerdeçal Nedir?
Curcuma longa cinsi bitkiden elde edilir. Genellikle Hindistan’da ve Güney Doğu Asya’da yetiştirilir. Toz olarak kullanılan zerdeçal aslında curcuma longa bitkisinin kökünün kurutulmuş halidir. Zerdeçal tozu sarı renge sahiptir ve Güney Asya mutfağında yemeklere renk katmak amacıyla kullanılır. İsmi ‘’altın baharat’’ olarak ünlü olmuştur. Zerdeçal olarak isimlendirdiğimiz baharat aslında toprağın altında yetişen kök kısmıdır. Bitkinin yaprakları özgün aromaya sahiptir ve yemeklere lezzet, aroma vermesi için çok tercih edilir. Çin ve Hint tıbbında uzun yıllardır kullanılan zerdeçal artık bilim dünyasınında kabul gördüğü faydalı baharatlar arasındadır.
Zerdeçalın Tarihi
Bu bitki Asya'da binlerce yıldır kullanılmaktadır. Ayurveda ve geleneksel Çin tıbbı tedavisinde önemli bir yer edinmiştir. Zerdeçalın orijinaline göre çok farklı isimleri vardır. Bazı kaynaklar, ismin Latin kökenli terra meritadan gelebileceğini söylüyor. Terra Merita değerli toprak anlamına gelmektedir. Örneğin, Antik Polinezyalıların Pasifik Okyanusu'ndan Hawaii'ye giden yolculuklarında zerdeçal taşıdığını iddia eden hikayeler vardır. Marco Polo ise MS 1280 yılında Çin'de olduğu sırada zerdeçal hakkındaki öğrendiklerini günlüğüne şöyle yazdı: "Safranın tüm özelliklerini içeren bir sebze var. Aynı renge ve kokuya sahip ancak aslında safran değil.’’ Çin'de zerdeçal yıllarca safranın yerine kullanılabilecek bir baharat olarak kullanılmıştır. Kurkumin, zerdeçalın içerisinde bulunan sağlığa faydası olan asıl maddedir. Aynı zamanda zerdeçala eşsiz rengini kurkuminin verdiği söylenmektedir. Hindistan’da oldukça değerli olan bu baharat törenlerde, önemli günlerde, dini törenlerde bile yıllarca kullanılmıştır. Ortaçağ Avrupa'sında zerdeçal yaygın olarak Hint safranı olarak duyulmaya başlandı. Daha pahalı olan safran baharatının yerine alternatif olarak zerdeçal kullanıldı. Nizamabad, Hindistan’da bir şehir olup, dünyanın en önemli ticaret merkezi ve en büyük zerdeçal üreticisi haline geldi. Böylece, Nizamabad sık sık "Zerdeçal Kent" olarak anıldı.
Zerdeçalın Besin Değerleri
6 gram zerdeçalın besin değerleri aşağıdaki tabloda yer almaktadır.
Toplam Kalori 24

Toplam Yağ* 1 gram

Kolesterol *0 mg

Sodyum *3 mg

Toplam Karbonhidrat *4 g

Lif *1 g

Şeker *0g

Protein *1g

Vitamin A 0.0 IU

Vitamin C 1.7

Vitamin D *~

Vitamin E*(Alfa Tokoferol) 0.2 mg

Vitamin K 0.9 mcg

Tiamin *0.0 mg

Riboflavin 0.0 mg

Niasin 0.3 mg

Vitamin B6 0.1 mg

Folat 2.6 mcg

Vitamin B12 0.0 mcg

Vitamin B5 ~

Vitamin B4 3.3 mg

Vitamin B10 0.7 mg

Calcium 12.4 mg

Demir 2.8 mg

Magnezyum 13.0 mg

Fosfor 18.1 mg

Potasyum 170 mg

Sodyum 2.6 mg

Çinko 0.3 mg

Bakır 0.0 mg

Manganez 0.5 mg

Selenyum 0.3 mcg

Zerdeçalın Faydaları
Artritin Tedavisine Yardımcı Olur
Artrit eklemler üzerinde dışarıdan bile belli olan iltihap durumudur. Hatta genellikle iltihaplı romatizma olarak bilinir. Eklemler üzerindeki iltihaplanma aslında bir inflamasyonun göstergesidir.
Zerdeçalın içerisinde bulunan kurkuminin en bilindik özelliği anti inflamatuar olmasıdır. Yani, ağrıları ve inflamasyonu azaltır. Romatoid artrit tedavisinde kullanılan ilaçların etkisi zerdeçalla karşılaştırılmıştır. 45 romatoid artritli hasta gruplara bölünmüş bir kısmı ilaç kullanırken bir kısmı ise kurkumin takviyesi almıştır. Sonucunda zerdeçalın kullanılan ilaçtan çok daha etkili olduğu görülmüştür https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22407780 . Yapılan bu çalışmada zerdeçal tedavisinin oldukça güvenli ve ilaçtan daha başarılı olduğu vurgulanmıştır. Bilim dünyası artrit ve zerdeçal tedavisiyle ilgili çalışmaların yapılması için teşvik etmektedir. Kurkumin, romatoid artrit için kullandığınız birçok ilaçtan çok daha etkili olabilir. Ancak evde yemeklerin içerisine koyduğunuz zerdeçalda etki görebilmeniz düşük bir ihtimaldir. Yapılan bu çalışmada 500 mg kurkumin takviyesi kullanılmıştır. Bunun yerine her gün kendinize zerdeçalla karışım yapabilirsiniz veya takviye olarak kurkumin alabilirsiniz. Takviyeyi kullanmak için doktorunuza danışmalısınız.
Antidepresan Etkisi Gösterir
Zerdeçalın içerisindeki kurkumin bileşeni depresyon tedavisinde çok araştırılmıştır. Hayvan ve insanlarda yapılan deneyler kurkuminin depresyonda çok başarılı sonuçlar verebileceğini göstermiştir. 60 depresyon hastasına zerdeçal ve ilaç tedavisi denenmiştir. Zerdeçalın ilaç kadar etkili olduğu
görülmüştür https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/?term=Efficacy+and+Safety+of+Curcumin+in+Major+Depressive+Disorder%3A+ A+Randomized+Controlled+Trial . Bilim dünyası zerdeçalın depresyona olan etkisini hala araştırıyor. Ancak şimdiye kadar yapılan çalışmaların olumlu sonuçlar verdiği kesindir.
Kanserde Tedavi Edicidir
Kanser, bilim dünyasının tedavi yöntemleri için en çok araştırdığı hastalıklardan biridir. Zerdeçalın içerisindeki kurkuminin kansere olan etkisini araştıran bilim dünyası şöyle bir açıklama yapmıştır: ''Zerdeçalın antikanser etkisi yoktur ( kansere yakalanmamak için hücreleri koruyucu etki). Kanser hücrelerini öldürmekte, büyüyen kanser hücrelerinin büyümesini durdurmakta daha etkilidir.'' 2017 yılında yapılan son çalışmalarda pankreatik kanserde agresif formdaki, kimyasala karşı güçlü kalan kanser hücrelerinin direncini kırmada başarılı olduğunu göstermiştir. Sonuç olarak, zerdeçalın içerisindeki kurkumin içeriği kanserin metastazını (kanserin başka bölgelere yayılması), kanser hücrelerinin büyümesini ve gelişimini engeller.
Şeker Hastalığının Kontrolünü Sağlar
Şeker hastalığının (tip 2 diyabetin) ve insülin direncinin kontrolünün sağlanmasında birçok ilaç kullanılmaktadır. Ancak evde yemeklerinize zerdeçal ekleyerek bu ilaçların etkisini arttırabilir veya ilaç kullanma aşamasına gelmediyseniz, hastalığın ilerlemesini durdurabilirsiniz. Zerdeçal, insüline olan tepkinizi arttıracaktır. Diyabetli olan kişilerde nöropati (sinirsel) ve retinopati (göz) rahatsızlıkları görülür. Sonucunda körlüğe kadar giden bu rahatsızlıkları engellemek için zerdeçalın başarılı olduğu bulunmuştur. Şeker hastalığı riskiniz varsa veya bu hastalığa sahipseniz evinizde yemeklerinizden zerdeçalı eksik etmeyin.

Dyt. Beste Pulat
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Zerdeçal ve Faydaları" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dyt.Beste PULAT'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Dyt.Beste PULAT'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Google Plus'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Beste PULAT Fotoğraf
Dyt.Beste PULAT
İstanbul
Diyetisyen
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi1 kez tavsiye edildiİş Adresi KayıtlıTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
.
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dyt.Beste PULAT'ın Makaleleri
► Sarı Mucize Zerdeçal Dyt.Nihal DURUKAN KELEŞ
► Domates ve Faydaları Dyt.Aysun SARIN
► Yaban Mersininin Faydaları Dyt.Serpil TARMAN
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,111 uzman makalesi arasında 'Zerdeçal ve Faydaları' başlığıyla benzeşen toplam 42 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


22:21
Top