TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!Yarıyıl Tatilinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Sevil YAVUZ Fotoğraf
Pdg.Uzm.Sevil YAVUZ
İstanbul
Uzman Pedagog
TavsiyeEdiyorum.com Özel ÜyesiTavsiyeEdiyorum.com Üyesi174 kez tavsiye edildiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 59 Makalesi varFotoğrafı MevcutMesleki Videoları Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları KayıtlıMSN/ICQ/Skype Adresi VarTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 3223,

* Yayın Tarihi : 18-12-2008 - 01:34 (2958 gün önce),

* Ortalama Günde 1.09 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 9568 , Kelime Sayısı : 1223 , Boyut : 9.34 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Pdg.Uzm.Sevil YAVUZ hakkında söyledikleri:
Ben 28 yaşında bir anneyim . Kızım 25 aylık, adı Yasemin.
Yasemin , 25 ay içerisinde yaşadıklarını kısaca özetlersek: 3 kez ev değiştirdik. 6 ayrı bakıcı değiştirdi . Babasının beni hırpaladığı şeklinde 2 ayrı kavgamıza tanık oldu ( birisinde kucağımdaydı ). Ve yasemin 17 aylıkken babası evden ayrıldı ve biz boşandık. Sonrasında ki 8 ay boyunca babası onu ayda bir birkaç saat gördü. Tüm bu yaşadığı travmalar sonucunda Yasemin : geceleri uykusundan korkuyorum çığlıkları ile uyanan ve saatlerce sakinleşmeden ağlayan, gün içerisinde sebepsiz ağlama krizleri geçiren , anlamsız bir şekilde gündel... [DEVAMI..]

(NEŞE, Danışan, 28-09-2015)

Ben üç buçuk yaşında oğlu olan bir anneyim. Babası da ben de üniversitede öğretim üyesi olduğumuz için yoğun çalışıyorduk ve oğlumla daha çok anneanne ilgileniyordu. Oğlum iki yaşındayken babasıyla ayrıldık. Sevil hanıma gittiğimizde oğlum üç yaşındaydı ve durumun ciddiyetinin çok ta farkında değildim. Hani insan yakıştıramıyor ya.. Erkek çocuğun geç konuşması normaldi dört yaşına kadar olabilirdi bu diye düşünüyordum. Hayatımı onun isteklerine göre yönlendiriyordum. Çok zorlandığım durumlar oluyordu ama annelik kolay değildi! Bu şekilde kendimi kandırıp durdum. Oğlumla bir alışveriş merkez... [DEVAMI..]
(Burcu, Danışan, 19-01-2015)

Sevil Hanim ile tanistigim icin kendimi cok sansli hissediyorum. Hem bir anne, hem de bir psikolog oldugum icin Sevil hanimin bize ve ogluma olan yaklasimini cok iyi degerlendirebildim. Bu gune kadar gordugum en durust ve en yardimsever danisman kendisi. Yaklasik 3 ay once oglumun ofke kontrol problemi sebebiyle basvurduk kendisine. Sorunlarimizi titizlikle dinledikten sonra, sureklilik ve sık gorusme gerektiren tedavimiz icin evimize daha yakin bir uzmana yonlendirdi bizi. Olaganustu durust ve guven verici bir tutumdu bu. Hatta Sevil hanimin yanindan ayrildiktan sonra esimle de konustuk bu ... [DEVAMI..]
(Evren Mxx, Danışan, 15-12-2014)

Yiğit Kartal 3 yaşına gelmişti ve yaşıtlarından çok geride davranışlar gösteriyordu. Konuşmaması bir yana hareketleri ile de bir problem olduğu ortadaydı. Yemek alışkanlığı , uyku saatlerindeki dengesizlik , girdiği ortamlarda yaşadığımız sıkıntılar bizi korkutmaya başlamıştı. İnternetten yaptığımız araştırmaları Yiğit Kartal üzerinde deniyor , bazen olumlu ama çoğunlukla olumsuz cevaplar alıyorduk. ‘’Anne’’ ya da ‘’Baba’’ kelimelerini söylemiyor , sürekli mırıldanma şeklinde sesler çıkarıyordu. Geceleri ağlama krizleri ile uyanıyor ve annesi ya da benim kucağımda olmadan da uyumuyordu. İstedi... [DEVAMI..]
(Volkan Öxx, Danışan, 29-10-2014)

Pdg.Uzm.Sevil YAVUZ Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
Yarıyıl Tatilinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Yarıyıl Tatilinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Çocuklar yoğun bir okul programını geride bırakıp yarıyıl tatiline girerler. Bir “oh” deyip dinlenecekleri tatil başlamıştır artık… Bu sürece içinde okul kelimesini ya da onla ilgili hiçbirşey duymak istemezler. Bu nedenle anne babalar, en azından ilk birkaç gün okulla ilgili konuşmamalı ve okulla ilgili kendi hazırladıkları programdan bahsetmemeli; “tatilde matematik çalışacaksın, bol bol kitap okuyacaksın” gibi. Bu şuna benzer; yoğun bir çalışma temposundan sonra nihayet yıllık izne ayrılmıştırsınız ve tatilinizde işle ilgili hiçbirşey duymak istemezsiniz. Çocuk bir kaç gün kendine geldikten sonra çalışmasını istediğiniz veya geride olduğunu düşündüğünüz derse çalışması için destek olabilirsiniz. Çocukların tatillerini bol bol dinlenerek, eğlenerek geçirmesine izin verilmeli.

Maalesef anne babalar çocukların bu tatilini okul başarısını artırmak için fırsat görüyorlar. Çocuğun başarısında da , başarısızlığında da anne babanın rolü vardır. Bütün dönem boyunca çocuğun dersleriyle ilgilenmeyip, veli toplantılarına katılmayıp, okulda bir sorun var mı, herşey yolunda mı, bunu araştırmadan, tatile birden bire ilgili anne baba olmak ve “Oğlum/kızım tatil boyunca ders çalışacaksın ve zayıf dersini düzelteceksin” demek doğru değil.

Anne baba olarak eğitim hayatı boyunca ilgili anne baba oolunmalı ve çocuğun okul başarısıyla çok takıntılı olunmamalı.. Çünkü bir yerden sonra çocuk “ başarılı olursa sevildiğini düşenecek, başarısızsa da değersiz hissetmeye başlayacaktır. Sizin koşulsuz sevginizi hissetmeyecektir. Heran her yerde “ derslerin nasıl, okul nasıl gidiyor” gibi sözlerler konu hep okul, yani okul başarısı olur. Çocuğun diğer özellikleri, becerisi, yetenekleri hiç gündeme gelmez. “Okulda başarısızsa hayattada başarısızdır” etiketi çocuğa yapıştırılır ve öz güveninin gelişmesine izin verilmez. Sonra ders çalışmak istemeyen, bir şeyi daha denemeden başaramayacağını düşünerek, başarısızlığı kabullennen çocuklar olarak büyürler.

Bu nedenle anne baba olarak çocuğunuzu, önce sizin çocuğunuz olduğu için koşulsuz sevdiğinizi gösterin. Sevginizi akademik başarılarıyla koşullamayın. Okul konusunu bir kenara bırakın. Diğer yeteneklerini ve becerilerini ön plana çıkararak onla gurur duyduğunuz gösterin. Örneğin çocuğunuz çok iyi bir sporcudur; çok iyi yüzüyor olabilir. Aile ziyaretlerine gititiğinizde, misafirleriniz geldiğinde çocuğunuzun okul başarısı yerine, ne kadar iyi yüzdüğünden bahsedebilirsiniz.

Eğer henüz çocuğunuzun bir yeteneğini keşfetmediyseniz, yeteneklerini keşfetmek için çeşitli hobi kurslarına gönderin. Bu hem çocuğun sosyalleşmesine, hem de öz güvenini yükselmesine yardımcı olacakır.

Bunun yanı sıra çocuğunuzun öğretmeniyle iletişim içinde olun. Veli toplantılarına katılın, çocuğunuzun davranışlarınızda bir değişiklik varsa öğretmenine konuşun, arkadaşlarıyla ilgili bir sorun olup olmadığını araştırın. Anlamakta zorlandığı dersler var mı, bunun için neler yapabilirsiniz öğretmenden bilgi alın. Çocuğun okulda yaşadığı problemleri zaman kaybetmeden çözerseniz okuldaki performansıda olumsuz etkilenmeyecektir.

Gelelim yarıyıl karnesine… işte bütün bu söylediklerimden sonra karne konusunda neler yapılması gerekir tahmin edebilirsiniz. Aslında karneyi anne babalar alır. Çocuğunuz karnesi kötüyse çocuğunuzu korkutmayın. Zaten utanarak karnesini size getiren çocuğu, birde siz aşağılarsanız başarısızlığı kabullenir ve derslerini düzeltmek için hiçbir çaba harcamaz. Bu nedenle çocuğunuz karnesini getirdiğinde ders notları düşükte olsa, kocam bir sarılıp, öpün ve ne olursa olsun sizin küçük kızınız, biricik oğlunuz olduğunu hissetirin. Notları düşük olduğu dersleri gülümsemeyle anlatın ve “ artık ikinci dönem biraz daha fazla çalışarak düzeltirsin” diyerek moral verin. “ Ben sana güveniyorum ikinci dönem daha güzel olacak, daha başarılı olacaksın” gibi sözlerle yüreklendirin ve inandığınızı gösterin. Eğer özel desteğe ihtiyacı varsa tatil süresince fazla sıkmadan, bir özel öğretmenden destek alabilirsiniz..

Şimdi yarıyıl tatilini çocuklar nasıl değerlendirmeli konusunda merak edilen birkaç soruya cevap vermek istiyorum.

Tatil için çocuklara yeni ödev verilmeli mi? Tatil süresince ailelerin çocuklarına ders çalıştırması doğru mudur?

Bazen öğretmenler ödev konusunu abartabiliyorlar. Yarıyıl tatili adı üstünde “ tatil” dinlenme zamanı demek. Yarıyıl tatilini verimli geçirmek, tatili süresince ders çalımak değil; çocuğun ikinci döneme enerjiyle başlaması için yeteri kadar dinlenmesi, eğlenmesi ve okulu özeleyerek büyük bir hevesle okula başlaması ve okulda başarılı olmasıdır. Geride olduğu bir ders varsa ya da anlamadığı konular varsa bu konularda çocuk özel destek alabilir. Aile ya da özel bir öğretmen ders verebilir. Ama sürekli ders çalış diye sıkmak yerine doğru zamanda çocuğun ders çalışması için desteklenmesi, motive edilmesi gerekir.

Öğretmenler çocuğu ve aileyi nasıl yönlendirmeli?

Öğretmenler çocuğun derslerde geride olduğu konuları açıklayabilir ve bu konularda ilerlemesi için neler yapması gerekir tavsiyelerde bulunabilir. Alıştırma kitapları önerebilir. Fakat yarıyıl tatilinin çocuğun dinlenmesi için “tatil” olduğu ve çocuklara ders çalış diye baskı kurmamaları gerektiğini de vurgulamalı anne babalara.

Anne-babalar tatilde nelere dikkat etmeli?

Bırakın çocuklar günüllerince eğlensinler, dinlensin. Okulla gittiği günlerde yapamadıklarını ne varsa yapsınlar: uykusu gelene kadar tv izlemek, yorulana kadar bilgisayar oynamak, arkadaşında istediği kadar oynama, geç yatmak, geç kalmak J çocuk tatilde olduğunu hissetsin ve okulu, dersleri 15 gün gibi kısa bir süre için unutsun. Beraber haftasonları, akşamları gezmeye gidebilirsiniz. Müzeleri gezebilirsiniz. Çocukların yaşayarak öğrenmesine izin verin. Okulda yeterince kitap okuyor, ödev yapıyorlar. Tatilde kitap oku, şu alıştırma kitabını çöz gibi çocuğunuzun yapması gereken şeylere siz karar vermeyin.Yogun programdan sonra çocuk bu tatili hak ettiğini unutmayın.

Tatiller çocukların başarısını artırmak için değerlendirilebilir mi?

15 gün gibi kısa bir sürede fazla yol alınacağına inanmıyorum. Çocukların akademik başarısını yıl boyu artırmak için çaba harcanmalı. Daha çocuk tatile girmeden “ tatilde bu kitabı okyacaksın, şu konuları bitireceksin gibi herşeyi 15 güne saklamak çok yanlış. Bu nedenle aile çocuğuyla eğitim yılı boyunca ilgili olmalı, okuldaki programını takip etmeli, öğretmenle iletişim içinde olmalı.

Tatil süresince ailelerin çocuklarıyla birlikte belirli zaman dilimlerinde ders çalışması doğru mu?

Çocuk dinlendikten sonra uygun bir zaman dilimde geride kaldığı ders konuları tekrarlanabilinir. Fakat çocuk sıkıldığında ısrar edilmemeli, başka zamana devam edilmeli ve olabildiğince eğlenerek konuları öğretmeye gayret edilmeli.


Çocuklar tatil zamanlarının tümünü aileleriyle mi geçirmeli?

Çocuklar tatilin tadını çıkarmalı. Ailesiyle, akrabalarıyla , arkadaşlarıyla, kimle isterlerse onlarla doya doya zaman geçirmeli. Buna yine çocuk kendisi karar vermeli.


Çocukların sıkılmasını önlemek için özel programlar mı yapmak gerekli?

Eğer çalışan anne babaysa ve çocuk evde babaanne veya anneanneyle tek kalıyorsa tüm gün evde sıkılabilir. Çocuk gezmeye tek başına gidemeyeceği için çocukla bu kısa dönemde ilgilenecek bir abi veya abla bulunabilinir. Bu abiyle, ablayla birlikte çocuk hem ders çalışabilir, hem de gezmeye giderek eğlenceli zaman geçirebilir.

Notları düşük bir öğrenciye ek ders aldırmak yerine, onu psikoloğa mı götürmeli?


Çocuğun tüm derslerde notları düşükse bunun nedeni araştırılmalı. Aile ile ilgili çocuğu olumsuz etkiliyen bir sorun mu var, okulda onu üzen bir olay mı oldu, çocukta öğrenme güçlüğü mü var, bunları bilip, ona göre bir program uygulamak gerekir. Bunları tesbit edecek kişi ise pedagogtur. Eğer başarısızlığın nedeni araştırılmaz ve bunun icin bir program uygulanarak olumsuz koşullar değiştirilmezse sadece ek dersle çocuğun başarısı artırılamaz.

Tatilde en büyük sorun, çocukların tüm zamanlarını bilgisayar başında geçirmeleri. Buna nasıl bir çizgi çekilmeli

Çocuklar tatili dilediği gibi geçirmeli, istediği kadar tv, istediği kadar bilgisayarla oynayabilir. Sadece tatilde bilgisayarla ilgi zaman geçirmesi kısıtlanmamlı. Bu konuda etkili bir program hazırlanmalı. Bir bütün olarak aile ve çocuk arasıda iyi bir iletişim olmalı.

Çocuklar tatil programlarını kendileri mi yapmalı?

Çocuklara sorumluk verilmeli. Çocuklara bir birey olarak saygı duyduğunuzu, ona kendi hayatıyla ilgili kararlar almasına izin vererek gösterebilirsinniz. Tatilini nasıl geçirmek istediğine kendisi karar verebilir, kendi programını kendisi yapabilir.

Çocukların tatilde kaçta yatıp kalkacakları önceden belirlenmeli mi, yoksa çocukların isteklerine göre mi şekillenmeli?


Çocuklar okula giderken erken kaltığı için düzenli bir uyku saatinin olması önemlidir. Fakat tatil zamanı çocuk erken kalkmayacağı için geçte yatabilir. Çocuklara uyku saatleri için baskı uygulanmamalı ve istedikleri saate uyumasına izin verilmeli.

Kısaca özetlemek gerekirse, çocuğunuz her dönem ilgili olun ve akademik başarısını sevginizin, ilginizin ölçütü olarak görmeyin. Akademik başarısını çocuğun kişiliği ve hayat başarısı gibi görerek, çocuğa okul başarısı için sürekli baskı uygulamayın. Böyle ilgi bir anne baba olursanız yarıyıl tatilinde çocuğunuza ders çalış diye baskı uygulamanıza gerek kalmayacak ve çocuklar tatilin tadını çıkaracaktır.

Çocukların tatili eğlenerek geçirmesi dileğiyle,

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"Yarıyıl Tatilinde Nelere Dikkat Edilmeli?" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Pdg.Uzm.Sevil YAVUZ'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Pdg.Uzm.Sevil YAVUZ Tarafından Yazılan Diğer Makaleler:
 • Çocuklara Kurban Bayramı Nasıl Anlatılmalı Ve Aileler Nelere Dikkat Etmeli?
 • Teknolojik Cihazlar Çocukları 10 Kat Fazla Olumsuz Etkiliyor!
 • Pedofili (Sübyancılık) Hastalığı Nedir? Çocuğunuzu Cinsel İstismardan Nasıl Koruyabilirsiniz?
 • Okulun İlk Haftası Çocuğunuzun Okulu Uyum Sağlamasına Nasıl Destek Olabilirsiniz?
 • Çocukları Bekleyen Tehlike Teknoloji Bağımlılığı: Çocukların Cep Telefonunu Ve Bilgisayar Kullanımına Dikkat!
 • 4+4+4 Eğitim Sisteminde Okula Başlama Yaşında Yapılan Değişiklik Yeterli Mi?
 • Pedagog Kavramının Gerçek Anlamı Ve Çocuk Psikolojisi Uzmanlığı Nedir?
 • Çocuğunuz Eşcinsel Mi, Cinsiyet Değiştirir Mi? Çocuğunuz Eşcinsel İse Nasıl Davranmalısınız?
 • Gelişim Geriliğinin Belirtileri Ve Tedavisi: Aileler Hangi Durumlarda Pedagoga Başvurmalıdır?
 • 4+4+4 Eğitim Sistemine Çocuklar, Okullar Ve Öğretmenler Hazır Mı? Sorunlar Ve Çözüm Önerileri
 • 4+4+4 Eğitim Sistemi: "Çocuğunuz Okula Hazır Mı" Kriterleri Nedir?
 • Çocuklarda Konuşma Gecikmesi
 • Çocuklara Din Eğitimi Verirken Nelere Dikkat Edilmelidir?
 • Kışın Çocuklarınızın Dışarda Oyun Oynamasına İzin Verin!
 • Yasak Aşk: Katil Anne Babaların Psikolojileri
 • Kurban Kesimi Ve Çocuk Psikolojisi: Aileler Kurban Bayramında Nelere Dikkat Etmeli?
 • Küçük Çocukların Dizilerde Oynatılmasının Psikolojilerine Olumsuz Etkileri
 • Pedagoga, Çocuk Ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanına Hangi Durumlarda Başvurulmalı?
 • Çocuk Ve Ergen Psikiyatristi Uzmanı, Pedagog Ve Psikolog Kime Denir Ve Görevleri Nedir?
 • Psikiyatrik İlaçlar Nelerdir, Bağımlılık Yapar Mı, Yan Etkileri Var Mıdır?
 • Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Çocuğunuzun Aldığı Karneye Vereceğiniz Tepki Nasıl Olmalı? Sömestr Tatilini Nasıl Geçirmelisiniz? , Uzm.Burcu KARAKAŞ
 • Özgüveni Yüksek Çocuk Yetiştirmek , Uzm.Gülşah ÖZTÜRK ERTEN
 • Çocuklarda Takıntı Ve Tedavisi , Uzm.Gülşah ÖZTÜRK ERTEN
 • Bebeklik Döneminde Bağlanma Sorunlarının Yetişkinlik Dönemine Etkisi , Uzm.Gülşah ÖZTÜRK ERTEN
 • Çocukta Tuvalet Eğitimi Otorite Savaşına Dönmesin , Uzm.Gülşah ÖZTÜRK ERTEN
 • Dış Dünyaya Atılan İlk Minik Adımlar , Uzm.Gülşah ÖZTÜRK ERTEN
 • Kardeş Kıskançlığı, Taht Kavgası , Uzm.Gülşah ÖZTÜRK ERTEN
 • Çocuklar Cinsel İstismardan Nasıl Korunur? , Uzm.Gülşah ÖZTÜRK ERTEN
 • Çocuklara Kreş, Anaokulu Ve Okul Seçerken Anne-Babaların Dikkat Etmesi Gereken Konular , Gönül BAYALTUN
 • Çocuk Depresyonu Ve Kaygı Bozuklukları , Afife SELVİTOPU
 • Çocuklarda Travma Sonrası Görülen Sorunlar - Çocuklarda Yas Durumları , Meltem VARAN
 • Dikkat Eksikliği Ve Hiperaktivite Bozukluğunda Erken Keşif Hayat Kurtarır , Afife SELVİTOPU
 • Çocuğunuzun Gelişimi Yaşı İle Uyumlu Mu? , Afife SELVİTOPU
 • Bebek Psikolojisi Ve Bağlanma Problemleri , Afife SELVİTOPU
 • Otizmli Çocukların Eğitim Hakkı , Pınar KAYA DÖŞLÜ
 • Otizmli Çocuklarda Öfke Nöbetleri Ve Saldırganlık/ Ne Yapılmalı , Pınar KAYA DÖŞLÜ
 • Evliliklerde Aldatma Psikolojisi , Sedat BAŞ
 • Karne Uyarısı , Sedat BAŞ
 • Öfke Kontrolü , Sedat BAŞ
 • Teknoloji Bağımlılığı - Aptallaşıyor Muyuz? , Sedat BAŞ
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  21:53
  Top