2007'den Bugüne 83,498 Tavsiye, 26,240 Uzman ve 18,616 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
.
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Hangi Durumlarda Psikolojik Destek Almalıyız ?
MAKALE #21326 © Yazan Psk.Sevde DOĞAN | Yayın YENİ Nisan 2020
Hayatımızın bazı dönemlerinde bizi olumsuz yönde etkilemiş sorunlar yaşamışızdır. Bugünümüzde de rahatsız eden, sıkıntıya sebep olan durumlar olabilir. Problemlerimiz hayatımızın bir parçasını oluştururlar. Karşılaştığımız sorunlarla nasıl mücadele etmemiz gerektiğini bizler çocukluğumuzdan bu yana tecrübe edip öğreniyoruz. Sorunlarımızı aşmak, çözüm yolları bulmak için başa çıkma becerileri geliştiriyoruz. Bu duruma ek olarak, sağlıklı aile ilişkilerimizin olması, sevildiğimizi hissetmek, değer görmek veya güvende olduğumuzu bilmek, yaşadığımız sıkıntılar karşısında bize destek sağlıyor. Kimi zaman durumun bu şekilde ilerlemediğini görebiliyoruz. Bizler yaşadığımız problemlerin üstesinden gelemiyor ve bize destek sağlayacak ihtiyaçlarımızdan da mahrum kalabiliyoruz. Bu yazımda, sizlere psikolojik destek almamız gereken durumlardan bahsedeceğim.

Her şeyden önce bizim güçlü yanlarımız olduğu kadar zayıf olduğumuz noktaların olabileceğini de kabul etmeliyiz. Bizler daha önce hiç karşılaşmadığımız bir sorun karşısında bazen nasıl bir tepki vermemiz gerektiğini bilemiyoruz. Bu sorunu aşabilmek için kendimizce bazı yollar geliştiriyoruz. Fakat bazen geliştirdiğimiz bu metotların, problemi çözmede etkili olmadığını, hatta problemimizi daha da arttırabildiğini görüyoruz. Böyle olduğu zaman kişi sorunlarının içinden çıkamaz hale gelebiliyor. Yaşamını giderek zorlaştırmaya başlayan bu durumun içerisinde kendisini yapayalnız hissedebiliyor. Bu noktada bir psikolog yardımı almak, karşılaştığı sorunla nasıl mücadele etmesi gerektiğiyle alakalı ona destek olacaktır. Psikolojik destek almak, bizim kendimize ve hayatımızdaki problemlere karşı farkındalığımızı arttırır ve sorunu nasıl çözmemiz gerektiğine dair yol gösterir. Alacağınız destek, sizi rahatsız eden durumların temelinde yatan sebepleri keşfetmeyi ve değişimi amaçlar.

Peki ne tür sorunlarla karşılaştığımızda psikoloğa gitmeliyiz ?

Düzenli Olarak Yapılan Aktivitelerde Değişiklik

Örneğin daha önce yaptığınız şeyleri şuan canınız yapmak istemiyor olabilir, veya size zevk veren şeylerden şuan zevk almıyor olabilirsiniz. Gün içerisinde düzenli olarak yaptığınız aktiviteleri yapmak size çok zor gelebilir. Böyle olduğu zaman plan ve program yapmaktan da kaçınırsınız.

Uyku ve Yeme Düzeninde Bozulma

Gün içerisinde sürekli uyuma ihtiyacınız mı oluyor ? Ya da gece yattığınızda gözünüze uyku girmiyor mu? Bunlar uyku düzeninde bozulmaya işarettir. Aynı şekilde yeme düzeninizde de değişiklik görülebilir. Normal zamandan daha iştahlı olabilirsiniz veya aksine iştahınızda azalma olabilir.

Bedensel Belirtiler

Kendinizi sürekli yorgun ve halsiz hissediyor olabilirsiniz. Baş ağrılarınız, mide bulantınız, kalp çarpıntılarınız oluyor ama doktora gittiğinizde de herhangi bir tıbbi nedeni bulunamıyor olabilir. Bunları yoğun olarak yaşamak, bir süre sonra devamlı olarak bedeninizi dinlemenize sebep olur.

Kendine Dair Olumsuz İnançlar

“Ben başarısızım.”, “Sevilmeye layık biri değilim.”, “Değersizim.”, “Mutlu olmayı haketmiyorum.”, “Güçlü değilim.” gibi kendinize dair olumsuz inançlarınız hayatınızın her alanını etkiler. Olayları değerlendirirken kendinize çok fazla yüklenmenize sebep olurlar.

Duyguları Yoğun Düzeyde Yaşamak

Karşılaştığımız duruma göre verdiğimiz çeşitli tepki ve duygular vardır. Fakat korku, kaygı, endişe, panik, öfke gibi duyguları çok şiddetli yaşamak size ve etrafınızdakilere zarar vermeye başlar. Öfke kontrol problemi, sürekli ağlama, aşırı sinirlilik olabilir. Buna benzer şekilde, gün içerisinde yaşadığınız stresinizi de yönetemiyor olabilirsiniz.

Sosyal İlişkilerde Zayıflama


İnsanlarla konuşmak, görüşmek zor gelebilir. Toplu ortamlara girmekten kaçınıyor olabilirsiniz. Birinin size soru sorması, sizinle yakın olmasından rahatsızlık duyabilirsiniz. Önceden yakın olduğunuz arkadaşlarınızla artık eskisi gibi görüşmüyor ve aranıza mesafe koymuş olabilirsiniz.

Hafızada Derin İzler Bırakan Olayların Etkisi


Ölüm, ayrılık, deprem, savaş, istismar gibi hayatınızı derinden etkilemiş ve hala üzerinizde etkisi süren olaylar bugünkü yaşantınızı etkiler. Bunlar bizim travmatik anılarımızdır. Kimi zaman olaydan görüntüler gözünüzün önüne gelir, kimi zaman rüyalarınızda yer eder. Siz unutmak istedikçe, anı hala tazeliğini korur ve sizin duygu, düşünce ve davranışlarınızı etkilemeye devam edebilir.

Dikkat Dağınıklığı, Konsantrasyon Eksikliği


Yapmanız gereken bir iş var ve bir türlü konsantre olamıyorsunuz, odaklanamıyorsunuz. İşe başlıyor fakat devam ettirmekte güçlük çekiyorsunuz. O sırada zihninizi meşgul eden düşüncelerle oyalanıyor, ve zamanın nasıl geçtiğini anlamadan işinizi bitiremiyor olabilirsiniz.

Geleceğe Karşı Karamsarlık, Ümitsizlik


“Hayatta karşılaşacağım bazı zorluklar olsa da bunları aşabilirim.” yerine “Hayatımda her zaman olumsuzluklar olacak, birdaha mutlu olamayacağım.” diye düşünüyor olabilirsiniz. Yaşantınızın geri kalanını düşündüğünüzde sizi kötü günlerin beklediğine ve şuan var olan problemlerinizin de çözülmeyeceğine inanıyor olabilirsiniz.

Rahatsız Eden Düşünceler ve Takıntılı Davranışlar


Size rahatsızlık veren, gün içerisinde çok fazla zaman alan düşüncelerinizi bir kenara koyamıyor olabilirsiniz. Bu düşünceler hayatınızın akışını değiştirebilir. İstemsizce aklınıza gelen düşüncelerin yanısıra, birtakım benzer davranışları da tekrar tekrar yapıyor olabilirsiniz.

Diğer Nedenler


Ailevi Problemler, Aile İçi Çatışma, Çiftler Arası Sorunlar, Cinsel Problemler, Çocukluk ya da Ergenlik Dönemi Sorunları, Madde Bağımlılığı..

Bu tür sorunlardan bir veya birkaçı sizde varsa ve bir yardım almaktan kaçınıyorsanız, bu problemler sizin hayat kalitenizi düşürecektir. Aile ve sosyal ilişkilerinizde zedelenmelere, iş performansında zayıflamaya neden olabilir. Problemlerinin üstesinden gelemeyen kişiler, yaşadıkları sıkıntıyla başa çıkabilmek için zararlı alışkanlıklar geliştirebilirler. Bu kişiler, bir süre sonra bu sağlıksız yaşam tarzına uyum sağlamaya başlarlar.

Bu nedenle psikolojik destek almak, yaşadığınız süreçleri yönetmede size büyük katkı sağlar. Hem durumu yönetmenizi kolaylaştırır, hem de ortaya çıkabilecek daha büyük problemlerin önüne geçer.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Hangi Durumlarda Psikolojik Destek Almalıyız ?" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Psk.Sevde DOĞAN'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Psk.Sevde DOĞAN'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Sevde DOĞAN Fotoğraf
Psk.Sevde DOĞAN
İstanbul (Online hizmet de veriyor)
Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi10 kez tavsiye edildiİş Adresi KayıtlıTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
.
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.Sevde DOĞAN'ın Makaleleri
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,616 uzman makalesi arasında 'Hangi Durumlarda Psikolojik Destek Almalıyız ?' başlığıyla benzeşen toplam 47 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


03:20
Top