2007'den Bugüne 80,065 Tavsiye, 25,571 Uzman ve 17,885 Bilimsel Makale
Site İçi Arama Arayın :
Yeni Tavsiye Ekleyin!Cinsel Kimlik Gelişimi: “eyvah! Oğlum Bebeklerle Oynuyor”
MAKALE #2405 © Yazan Pdg.Dr.Sevil YAVUZ | Yayın Şubat 2009 | 8,225 Okuyucu
“Eyvah! Oğlum Bebeklerle Oynuyor” Cinsel Kimlik Gelişimi

“Çocuklarınız oyunlarla gerçek hayatı canladırır ve bu hayat için gerekli becerileri geliştirir. Bunu yapabilmek için zengin bir kaynağa yani her türlü oyuncağa ihtiyaç duyar. Bu nedenle sağlıklı bir cinsel kimlik gelişimi için kız erkek oyuncağı ayrımı yapmadan çocukların her türlü oyuncakla özgürce oynamalarına fırsat verin.”

Çocuğunuzun sağlıklı bir cinsel kimlik gelişimi için neler yapabilirsiniz? Bunları anlatmadan önce cinsel kimlik nedir bu kavramdan bahsetmek istiyorum. Cinsel kimlik bireyin kendi bedenini ve benliğini belirli bir cinsiyet içinde alğılayışı, kabullenmesi, duygu, tavır ve davranışlarda cinsel kimliğe uygun biçimde yönelmesidir. Yani cinsel kimlik bireyin iç dünyasında kendini hangi cinsiyet içinde algıladığını gösterir. Cinsel rol ise bireyin iç dünyasındaki cinsel kimliğini dışa vuran davranış ve söylemleriyle gösterme biçmidir. Cinsel kimlik sorunu olmayan birey kendini “ ben erkeğim” veya “ben kadınım” şeklinde tanımlar.

Bazı anne babalar oğullarını bir bebekle oynarken görünce “Eyvah! bizim oğlan da bir problem mi var da bebeklerle oynuyor” deyerek endişe etmeye başlarlar ve bu endişeyle birlikte kız çocuklarının oynamayı tercih ettiği bu oyuncaklarla oğullarının oynamalarına izin vermez. Bu şekilde oğullarının sağlıklı bir cinsel kimlik geliştirmelerini desteklediklerini düşünürler. Oysa çocuğun sağlıklı bir cinsel kimlik geliştirmesini desteklemedikleri gibi bu davranışlarla çocuğu kısıtladığının farkına varmazlar.

Çocuklar doğuştan biyolojik cinsiyetlerine özel dürtüler ve farklılıklarla doğarlar ve cinsel kimlikleri büyüdükçe doğal olarak gelişir. Örneğin bir araştırma arabalarla daha önce hiç oynamamış erkek çocuğun doğuştan getirdiği dürtü ve yatkınlıkla arabalarla oynamayı; bebeklerle hiç oynamanış bir kız çocuğun ise bebeklerle oynamayı tercih ettiğini ortaya koymuştur. Yani çocuğa “sen erkeksin, arabalarla oyna; sen kızsın, bebeklerle oyna” diye yönlendirmeye gerek yoktur.

Aynı zamanda erkek çocuğu sadece arabalarla, kız çocuğu ise sadece bebeklerle oynamalı diye bir kural yoktur. Fakat nedendir bilmem konu hediye almak olunca çocuk erkekse mutlaka “araba”, kız ise “bebek” alınır. Hatta erkek çocuğa bebek alınırsa bu hakaret olarak algılanırken, kız çocuga bebek yerine araba alınması kabul edilebilinir. Yine bir kız çocuk arabalarla oynuyorsa “Eyvah! kızım erkek gibi davranıyor” diye endişe etmeyiz ama bir erkek çocuk bebekle oynuyorsa burda bir problem var diye hemen pedagoga koşarız. Aslında bütün mesele erkek çocuğunun erkek gibi davranmamasından endişe etmemizdir. Çünkü toplumuzda erkek çocuğunun yeri çok önemlidir ve kız erkek ayrımı da burdan gelmektedir. Çocuklara daha bebeklikten bu gizli mesajları vererek kız erkek rollerini, kimin daha önemli olduğunu öğretmekteyiz.

Peki erkek çocuğunun bebeklerle ve kız çocuğunun arabalarla oynaması gerçekten cinsel kimlik bozukluğunun belirtileri midir yoksa sağlıklı cinsel gelişimin doğal bir süreci midir? Bebeklerle oynadığını gören baba oğlu için gerçekten endişelenmeli mi?

Bunu daha iyi anlamanız için öncelikle “oyunun” çocuk için ne ifade etiğini bilmeniz gerekir. Çocuk için oyun hayatın kendisidir. Çocuk gerçek hayatı oyunla canladırır ve kendi gerçeğini oyunda yaşar. Çözemediği bir sorunu oyun yoluyla çözer, içsel çatışmalarla oyun yoluyla başa çıkar ve birçok beceriyi oyun oynayarak kazanır.

Peki oyuncakların bunda rolü nedir?

Oyuncaklar gerçek hayatı canlandırabilmek için zengin bir kaynaktır. Öneğin yemek yapan annesini canlandırması için çocuk bebeklerden birini anne, diğerini çocuk yaparak ve çeşitli mutfak oyuncaklarıyla annesinin ona yemek hazırlanmasını taklit edebilir ve o anda yaşananları oyun yoluyla canlandırabilir. Bu nedenle kız erkek ayrımı yapmadan çocukların her çeşit oyuncakla oynamalarına fırsat verilmeli.

Erkek çocuğun bebeklerle oynaması cinsel kimlik bunalımının bir göstergesi değil, aksine sağlıklı bir kişilik gelişiminin göstergesidir. Çünkü çocuk kız bebeği anne, erkek bebeği kendisi yaparak oynar ve bu çocuğun cinsel kimlik farklılıklarını algıladığını gösterir. Diğer bir örnek ise bir kız çocuğunun iş makinasıyla oynayarak babasını mesleğini canlandırırken erkek bebeği babası yaparak kepçeyle oynamasıdır. Bu kız çocuğun kepçeyle oynadığı için erkek gibi davrandığını değil, cinsiyet farklılıklarını algıladığını gösterir. Çocuklara kız erkek ayrımı yapmadan ne kadar fazla çeşit oyuncak sunarsanız, çocuğa sağlıklı cinsel bir kimlik gelişimi için o kadar fazla ortam hazırlamış olursunuz.

Bunun tam tersine bu konuda endişelenir, çocuğunuza yasak koyup, yargılarsanız cinsel kimlik karmaşıklığına neden olabilirsiniz. Mesala bebeklerle oynamak isteyen bir erkek çocuğa “ sen kız mısın da bebeklerle oynuyorsun” deyip bebeği elinden çekip almak, çocuğun bebeklere olan ilgisini azaltmaz tam tersine artırır. Bebeklerle istediği kadar oynayamadığı ve bebeklerle oynaması yasakladığı için bebeklere olan ilgi giderek artar, başka oyuncaklarla ilgilenmez ve erkeklerin oynadığı oyuncaklarla oynamaktan zevk almaz.

Çünkü bebekle yeterince oynamamış ve bu istediği geçmemiştir. Bu konuda bilinçli olur ve yasaklarla koymazsanız, bebeklerle oynayan erkek çocuğun bir süre sonra bebeklere olan ilgisinin azaldığını ve tekrar arabalarıyla oynadığını gözlersiniz.

Anne babalar olarak buna benzer hatalar yaparak çocuklarımızı kısıtlamakta ve sağlıklı cinsel kimlik geliştirmelerine engel olmaktayız.

Sağlıklı bir cinsel kimlik gelişimi için ailelere önerilerim şunladır;
  • Anne baba olarak çocuklarınızın oynadığı oyuncak ve oyunlarla ilgili yorum yapmadan önce bir kere düşünmeli ve rol ayrımını pekiştirici sözlerden kaçınmalısınız. Örnegin bebeklerini alıp birini anne, diğerlerini baba ve çocuk yaparak konuşturan bir erkek çocuğuna “ sen kızmısında bebeklerle evcilik oynuyorsun” diyerek çocuğun bundan utanç duymasına sebep olmamalısınız.
  • Çocuklarınıza her çeşit oyuncak almalı ve bu oyuncaklarla diledikleri oyunu oynamalarına izin vermelisiniz. Kız çocuğuna araba, erkek çocuğuna bebek almaktan çekinmemelisiniz. Çocuklar için oyun hayatın kendisidir ve hayat için gerekli becerileri kazanmak için zengin kaynağa yani her türlü oyuncağa ihtiyaç duymaktadırlar. Oynadıkları oyuncak ve oyunları yargılayarak bundan utanç duymalarına neden olmak yerine özgürce oynamalarına fırsat vermelisiniz.
  • Çocuklarına kız erkek ayrımı yapmadan aynı görev ve sorumluluklar verilmelisiniz. Erkek çocuk da annesine yemek hazırlamakta yardım edebilir. Kız çocuk da babasıyla maç izlemeye gidip “ goool “ diye bagırabilir. Çocuklar erkek çocuk nasıl davranır, kız çocuk nasıl davranmalı bu rollerin tanımını davranışlarınızla öğrettiğinizi ve bunu her fırsatta pekiştirdiğinizi unutmayınız.
  • Bunun yanı sıra çocuklarınıza sağlık kitapları ve çeşitli hikaye kitapları okuyarak biyolojik cinsiyet farklılıklarını anlamalarına yarımcı olabilirsiniz.
  • Çocukların seçimlerine ve kararlarına saygı duymalısınız. Bir kız çocuk karete kusuna gitmek istiyorsa “sen erkek misin de karete kursuna gideceksin” ya da bir ekek çocukta dans yeteneği varsa ve dans kursuna gitmek istiyorsa “sen kız mısın da dans kursuna gideceksin” gibi tepkiler göstererek yeteneklerini kısıtlamak yerine, kararlarına saygı duyulmalısınız. Çocukların sahip olduğu yetenekleri geliştirmelerine, güçlü yönlerini ortaya çıkarmalarına fırsat vermelisiniz.
  • Toplum tarafından cinsel rol ayrımlarının, ön yargıların çocukların yeteneklerini sınırladığını unutmamalısınız. Mesela toplum tarafından geliştirilen “Erkek çocukları matematikte çok iyidir , kızlar iyi değildir” ön yargısı kız çocuğunun daha baştan başarısızlığı kabullenenmesine, “Zaten kızlar matematikte iyi degilmiş” deyerek çalışmamasına sebep olacaktır.
  • Bebeklerle oynadığı için “eyvah! oğlum kız gibi davanıyor” diyerek endişelenip tepki göstererek çocuğunun bu yaptığından utanç duymasına ve kendini kısıtlamasına neden olmayın. Bu şekilde davranışınız sağlıklı bir cinsel kimlik gelişimine engel olur. Kız ve erkek çocuklarının doğuştan getirdikleri cinsel yatkınlıklar ve dürtüler vardır. Bu yatkınlık ve türdüler cinsel kimlik gelişimin sürecinde doğal olarak zamanla kendini gösterir. Bebekleriyle oynayan erkek çocuk bir süre sonra arabalarla ve erkeklerin ilgilendiği diğer oyuncaklara yönelecektir. Bu nedenle endişe etmek gerekesizdir.
Kısacası bütün bu ayrımları, ön yargıları, kalıpları biz geliştiriyoruz ve yaptığımız yorumlarla, davranışlarımızla çocuklara öğretiyoruz. Bunun bilincinde olursanız çocuğunuzun sağlıklı cinsel gelişimini desteklemiş olursunuz.


Çocuğunuzun her türlü oyuncakla özgürce oynaması dileğiyle,Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Cinsel Kimlik Gelişimi: “eyvah! Oğlum Bebeklerle Oynuyor”" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Pdg.Dr.Sevil YAVUZ'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Pdg.Dr.Sevil YAVUZ'un izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     2 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Google Plus'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Sevil YAVUZ Fotoğraf
Pdg.Dr.Sevil YAVUZ
İstanbul
Doktor Pedagog
Pedagog, Klinik Psikolog, Oyun Terapisti, Akademisyen, Yazar, Emdr Terapisti
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi174 kez tavsiye edildiİş Adresi KayıtlıTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Pdg.Dr.Sevil YAVUZ'un Yazıları
► Çocuklarda Cinsel Gelişim (Cinsel Kimlik Gelişimi) ÇOK OKUNUYOR Psk.Doğan Demirkan ÖZDEMİR
► Cinsel Kimlik Gelişimi Uzm.Psk.Füsun BUDAK
► Çocukta Cinsel Kimlik Gelişimi Uzm.Psk.Osman İLHAN
► Çocuklarda Cinsel Kimlik Gelişimi Uzm.Psk.Aysun AKTAŞ
► Ergenlerde Kimlik Gelişimi Uzm.Psk.Gizem HÜNERLİ
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 17,885 uzman makalesi arasında 'Cinsel Kimlik Gelişimi: “eyvah! Oğlum Bebeklerle Oynuyor”' başlığıyla benzeşen toplam 24 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


22:46
Top