2007'den Bugüne 83,503 Tavsiye, 26,240 Uzman ve 18,618 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Filial Terapi (Ft) Size ve Çocuğunuza Neler Kazandıracak?
MAKALE #3085 © Yazan Dr.Psk.Sevil YAVUZ | Yayın Mayıs 2009 | 6,388 Okuyucu
Filial Terapi(FT) Size ve Çocuğunuza Çok Şey Katacak!
“Filial terapi, hem çocuğunuzla olan iletişiminizi güçlendirecek, hem de anne baba olarak öz güveninizi artıracak ve çocuğunuzla yaşadığınız problemleri çözme becerisi kazandıracaktır.”

Filial Terapi (FT) çocuğunuza çok şey kazandıracak!


Filial oyun terapisi, Child-Centered Play Therapy’in (Çocuk Merkezli Oyun Terapisi), anne babalarla uygulanan versiyonudur. Çocuk merkezli oyun terapisi sırasında kontrol çocuktadır ve terapistin görevi çocuğun hızında çocuğu takip etmek, duygu ve düşüncelerine ayna tutarak güven duyacağı bir oyun ortamı hazırlamaktır. Çocuk Merkezli Oyun terapisine, yönlendirilmemiş oyun terapisi de denilmektedir. Çünkü terapist, kesinlikle çocuğu, önerilerde bulunarak veya soru sorarak yönlendiremez. Amaç çocuğun kendini ifade etmesi, yargısız, doğru deneyimler kazanması, kendi duygularını ve ihtiyaçlarını öğrenmesidir. Filial terapide anne baba bu eğitimi alarak çocukların terapisti olur ve aynı kurallarla yönlendirilmemiş oyun terapisini evde yürütür.
Çocuklar, anne babasının terapist olduğu filial oyun terapisinde, kendi duygularını ve başkalarının duygularını anlamayı, duygularını ve düşüncelerini uygun şekilde ifade etmeyi, yaşadıkları içsel çatışmaları ve ikilemleri çözmeyi, sorumluluk almayı ve doğru seçimler yapayı öğrenir. Ayrıca problem çözme becerilerini geliştirmelerine, olumsuz davranışlarını azaltmalarına, anne babalarına karşı duydukları güvenlerinin artmasına, kendi özgüvenlerinin ve öz saygılarının artırmalarına da yardımcı olmaktadır.


Filial Terapi (FT) Anne baba olarak size çok şey katacak!


Filial oyun terapisi anne babaya verilen bir seminer, eğitim kursu değildir. Anne babaya bu becerileri, canlandırmalarla, taklitlerle, bilgi ve tavsiyeler vererek bire bir hem anneyle, hem de babayla çalışarak, yaşatarak bu becerileri öğretir. Terapist bu becerileri anne babaya kazanırken geribildirimlerde bulunur, güçlü yanlarını açıklar, eksiklerini gidermede destek olur. Bu süreç boyunca gözlemlerini paylaşarak tavsiyelerde bulunur. Yani bu süreçte terapist her zaman anne babanın yanındadır. Bu yaklaşım hem aile danışmanlığını, hem de anne babaya bilgi ve beceriyi kendi deneyimlerinden yola çıkarak, bu süreci yaşatarak kazandırmayı kapsar. Ayrıca terapist çocuğun oynadığı oyun temalarını anne babayla birlikte konuşarak, çocukları hakkında daha derin bilgi sahibi olmalarını yardımcı olur ve bu temalar doğrultusunda ilişkilerini güçlendirmek için önerilerde bulunur ve aileyi empati kurarak dinler ve onların endişelerini paylaşır.

Peki, bu öğrenme ve uygulama sürecinde anne baba olarak neler kazanırsınız?
Öncelikle çocuklarınızın gelişimini, duygularını ve motivasyonlarını daha iyi anlar, oyunun ve duyguların önemini yaşayarak daha iyi öğrenir, çocuğunuzla iletişimizi ilerletirsiniz. Olumlu sonuçları ortaya çıkaran diğer becerileri ve düşünceleri öğrenerek gelecekte oluşabilecek sorunları önlemenize de yardımcı olur. Çocuklarınıza karşı daha sıcak bir ilişki kurar ve çocuğunuza olan güveniniz artar. En önemlisi artık anne baba olarak kendinize olan güveniz artar ve çocuğunuzla iletişim kurmaktan korkmaz, çocuğunuzla zevkle oyun oynayarak anne baba olmanın tadını çıkarırsınız.


Çocuğunuzun ve sizin bütün bu becerileri kazanması istiyorsanız tek yapmanız gereken Parenting Skills & Counseling’i ziyaret ederek filial terapiye katılmanız. Eğer sizin de 3- 12 yaşlarında çocuğunuz veya çocuklarınız varsa ve iletişiminizi güçlendirmek istiyorsanız filial terapi mutlaka deneyin.


Filial terapinin hayatınıza farklı bir anlam katması dileğiyle...Kaynak:
    • Vanfleet, R. (2009). Intensive Filial Therapy Training Program Participant Manual, Play Therapy Press.
    • Vanfleet, R & Çetin, F.(2009). Anne-Babalar için Filial Oyun Terapisi El Kitabı, A Parent Handbook of Filial Play Terapy’ kitabının Türkçe çevirisi.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Filial Terapi (Ft) Size ve Çocuğunuza Neler Kazandıracak?" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dr.Psk.Sevil YAVUZ'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Dr.Psk.Sevil YAVUZ'un izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Sevil YAVUZ Fotoğraf
Dr.Psk.Sevil YAVUZ
İstanbul (Online hizmet de veriyor)
Doktor Pedagog - Klinik Psikolog
Pedagog, Klinik Psikolog, Oyun Terapisti, Akademisyen, Yazar, Emdr Terapisti
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi175 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dr.Psk.Sevil YAVUZ'un Yazıları
► Filial Terapi Psk.Elvan Zeynep KAYA
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,618 uzman makalesi arasında 'Filial Terapi (Ft) Size ve Çocuğunuza Neler Kazandıracak?' başlığıyla benzeşen toplam 38 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


17:48
Top