TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!Türkiyede Nasıl İyi ve Yeterli Pedagog Olunur? Pedagogların Görevi Nedir? Pedagoji Nedir?

Sevil YAVUZ Fotoğraf
Pdg.Sevil YAVUZ
İstanbul
Pedagog
TavsiyeEdiyorum.com Özel ÜyesiTavsiyeEdiyorum.com Üyesi153 kez tavsiye edildiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 59 Makalesi varFotoğrafı MevcutMesleki Videoları Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları KayıtlıMSN/ICQ/Skype Adresi VarTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 8577,

* Yayın Tarihi : 20-08-2010 - 02:34 (1584 gün önce),

* Ortalama Günde 5.41 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 4249 , Kelime Sayısı : 523 , Boyut : 4.15 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Pdg.Sevil YAVUZ hakkında söyledikleri:
Sevil Hanim ile tanistigim icin kendimi cok sansli hissediyorum. Hem bir anne, hem de bir psikolog oldugum icin Sevil hanimin bize ve ogluma olan yaklasimini cok iyi degerlendirebildim. Bu gune kadar gordugum en durust ve en yardimsever danisman kendisi. Yaklasik 3 ay once oglumun ofke kontrol problemi sebebiyle basvurduk kendisine. Sorunlarimizi titizlikle dinledikten sonra, sureklilik ve sık gorusme gerektiren tedavimiz icin evimize daha yakin bir uzmana yonlendirdi bizi. Olaganustu durust ve guven verici bir tutumdu bu. Hatta Sevil hanimin yanindan ayrildiktan sonra esimle de konustuk bu ... [DEVAMI..]
(Evren Mxx, Danışan, 15-12-2014)

Yiğit Kartal 3 yaşına gelmişti ve yaşıtlarından çok geride davranışlar gösteriyordu. Konuşmaması bir yana hareketleri ile de bir problem olduğu ortadaydı. Yemek alışkanlığı , uyku saatlerindeki dengesizlik , girdiği ortamlarda yaşadığımız sıkıntılar bizi korkutmaya başlamıştı. İnternetten yaptığımız araştırmaları Yiğit Kartal üzerinde deniyor , bazen olumlu ama çoğunlukla olumsuz cevaplar alıyorduk. ‘’Anne’’ ya da ‘’Baba’’ kelimelerini söylemiyor , sürekli mırıldanma şeklinde sesler çıkarıyordu. Geceleri ağlama krizleri ile uyanıyor ve annesi ya da benim kucağımda olmadan da uyumuyordu. İstedi... [DEVAMI..]
(Volkan Öxx, Danışan, 29-10-2014)

Pdg.Sevil YAVUZ Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
Türkiyede Nasıl İyi ve Yeterli Pedagog Olunur? Pedagogların Görevi Nedir? Pedagoji Nedir?

Türkiye'de Nasıl İyi ve Yeterli Pedagog Olunur? Pedagogların Görevi Nedir? Pedagoji Nedir? Pedagog Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Pedagog Nedir?

Eski yunanca ve latince de Pedagog: paidagogos’dan gelir. Anlamı çocukları, onlara eğitim vermekle görevli öğretmene götürmekle yükümlü köle anlamında kullanılıyormuş. Günümüzde pedagogu en iyi tanımlayacak kelime çocuk psikolojisi, gelişimi ve eğitimcisidir. Çünkü Pedagog ne sadece bir çocuk Psikolojisi ile, ne sadece bir çocuğun gelişimi ve eğitimiyle ilgilenir. Pedagog çocuk psikolojisi, gelişimi ve eğitimi uzmanıdır. Çünkü psikoloji ile eğitim birbirinden ayrılmaz.

Türkiye'de Nasıl Pedagog Olunur?

2547 Sayılı Kanunun yürürlüğe girdiği 1982 yılından sonra Yükseköğretim Kurumlarına (YÖK) bağlı üniversitelerde pedagoji bölümleri kaldırıldıktan sonra Eğitim Fakültelerinin Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü mezunlarını Pedagog olarak atanmıştır. Eğer uzman Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik alanında 4 senelik lisans mezunu değilse yüksek lisansını bu alanda yapmış olsa bile pedagog ünvanı kesinlikle alamaz ve kullanamaz. Tıpkı 4 senelik psikoloji mezunu olmayanların psikoloji alanında yüksek lisans yapmış olsa bile psikolog ünvanı alamadığı gibi.Fakat Türkiye'de Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümünden mezun olmak iyi ve yeterli bir pedagog olmak için yeterlimidir tartışılır.

Nasıl Yeterli ve İyi Bir Pedagog Olunur?

Pedagog: Çocuk Psikolojisi, Gelişimi ve Eğitimi uzmanıdır. Malesef Türkiye'de pedagog yetiştiren Çocuk Psikolojisi, Gelişimi ve Eğitimi Bölümü yok ve bu nedenle yeterli bir pedagog olmak isteyenler hem psikoloji, hem de gelişim ve eğitim alanından iki alandan da mezun olmalı veya bu alanlarda yüksek lisans yapmış olmalıdır. Yani hem çocuk psikolojisi alanında, hem de çocuk gelişimi ve eğitimi alanında kendini yetiştirmelidir.

Bunların yanı sıra yeterli bir pedagog olmak için çocukların bulunduğu ortamda (okul, hastane, klinik) çalışarak çocukları kitaptan değil, gerçek hayata çalışarak ve yeterli tecrübe kazanarak tanımış olmak, alanla ilgili eğitimlere katılarak ve bu alanda otorite profesörlerden süpervizyon ve eğitim almaya devam etmek gerekiyor. Sadece Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümünden mezun olup, çocuk psikoloji ve eğitimi alanında yüksek lisans yapmadan, süpervizyon almadan yeterli ve iyi bir pedagog olmak kesinlikle mümkün değil.

Pedagogun Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Pedagog çocuk psikolojisi, gelişimi ve eğitimi uzmanıdır. Pedagogun görevi; çocuğunuzla yaşadığınız problemlerde size rehberlik etmek, çocuğunuzun gelişimi kontrol etmek ve hayatında her şey yolunda mı bu konularda sizi yönlendirmek. Bilinçli anne baba olmak için pedagog rehberliğinde çocuğunuzu büyütmeniz çocuğunuzun hayatını değiştirecektir.
Pedagog, çeşitli terapi teknikleri, klinik değerlendirme ve eğitimle çocuğun yaşadığı sorunları çözerek aileye rehberlik ederken çocuklarda ruhsal bozuklukları tek başına tedavi edemez.

Ne bir pedagog, ne de bir psikolog çocukların yaşadığı ciddi ruhsal ve gelişimsel bozuklukları tek başına tedavi edemez. Bu nedenle ağır vakalarda pedagog çocuk psikiyatristiyle işbirliği içinde çalışmak zorundadır!
Çünkü hiçbir pedagog veya psikolog tedavi için psikiyatrik ilaç yazamaz. İlaç yazamadığı için de tek başına çocuğu tedavi de edemez. Pedagog bir psikolojik rahatsızlıktan şüphe ederse çocuk psikiyatristine yönlendir ve çocuk psikiyatristiyle işbirliği içinde çalışabilir.Her alanda ve özellikle ağır klinik vaklarda kendini uzman sanan sözde uzmanlardan sakının.

Pedagogunuzu dikkatli seçin!

Her uzmanın uzmanlık alanları sınırlıdır ve uzman olmadıkları alanlarda başka bir uzmana yönlendirmek zorundadır.Aldığı eğitimlere, diplomalarına dikkat edin. Sadece bir pedagog mu, yoksa alanında yeterli ve iyi bir pedagog mu aldığı eğitimlere bakarak değerlendirin. Yurtdışından birkaç saatlik veya günlük eğitimlere katılarak aldıkları sertifikaları veya YÖK tarafından tanınmayan üniversitelerden para karşılığı alınan diplomaları ingilizce bilmeyen ailere sanki 4 senelik lisans yaparak diploma almış gibi tanıtan uzmanlara dikkat edin. Malesef bu alan internetin de gelişmesiyle sömürülmeye açık bir alandır. Etik çalışmayan uzmanlardan uzak durulmalıdır.

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Türkiyede Nasıl İyi ve Yeterli Pedagog Olunur? Pedagogların Görevi Nedir? Pedagoji Nedir? ile İlgili Kavramlar : pedagog, pedagoji, pedagoglar, pedagog kimdir, pedagog nedir, pedagok, çocuk psikoloğu
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"Türkiyede Nasıl İyi ve Yeterli Pedagog Olunur? Pedagogların Görevi Nedir? Pedagoji Nedir?" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Pdg.Sevil YAVUZ'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Pdg.Sevil YAVUZ Tarafından Yazılan Diğer Makaleler:
 • Çocuklara Kurban Bayramı Nasıl Anlatılmalı Ve Aileler Nelere Dikkat Etmeli?
 • Teknolojik Cihazlar Çocukları 10 Kat Fazla Olumsuz Etkiliyor!
 • Pedofili (Sübyancılık) Hastalığı Nedir? Çocuğunuzu Cinsel İstismardan Nasıl Koruyabilirsiniz?
 • Okulun İlk Haftası Çocuğunuzun Okulu Uyum Sağlamasına Nasıl Destek Olabilirsiniz?
 • Çocukları Bekleyen Tehlike Teknoloji Bağımlılığı: Çocukların Cep Telefonunu Ve Bilgisayar Kullanımına Dikkat!
 • 4+4+4 Eğitim Sisteminde Okula Başlama Yaşında Yapılan Değişiklik Yeterli Mi?
 • Pedagog Kavramının Gerçek Anlamı Ve Çocuk Psikolojisi Uzmanlığı Nedir?
 • Çocuğunuz Eşcinsel Mi, Cinsiyet Değiştirir Mi? Çocuğunuz Eşcinsel İse Nasıl Davranmalısınız?
 • Gelişim Geriliğinin Belirtileri Ve Tedavisi: Aileler Hangi Durumlarda Pedagoga Başvurmalıdır?
 • 4+4+4 Eğitim Sistemine Çocuklar, Okullar Ve Öğretmenler Hazır Mı? Sorunlar Ve Çözüm Önerileri
 • 4+4+4 Eğitim Sistemi: "Çocuğunuz Okula Hazır Mı" Kriterleri Nedir?
 • Çocuklarda Konuşma Gecikmesi
 • Çocuklara Din Eğitimi Verirken Nelere Dikkat Edilmelidir?
 • Kışın Çocuklarınızın Dışarda Oyun Oynamasına İzin Verin!
 • Yasak Aşk: Katil Anne Babaların Psikolojileri
 • Kurban Kesimi Ve Çocuk Psikolojisi: Aileler Kurban Bayramında Nelere Dikkat Etmeli?
 • Küçük Çocukların Dizilerde Oynatılmasının Psikolojilerine Olumsuz Etkileri
 • Pedagoga, Çocuk Ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanına Hangi Durumlarda Başvurulmalı?
 • Çocuk Ve Ergen Psikiyatristi Uzmanı, Pedagog Ve Psikolog Kime Denir Ve Görevleri Nedir?
 • Psikiyatrik İlaçlar Nelerdir, Bağımlılık Yapar Mı, Yan Etkileri Var Mıdır?
 • Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Asperger Otizm , Elda Ayşe TATLI
 • Şekil Mi? İçerik Mi? Çocuklarda İsteklerin Ötelenmesi , Öznur SİMAV
 • Çocuğa Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilmeli , Emine ERGÜN
 • Çocuk Ve Oyun , Elda Ayşe TATLI
 • Bağlanma Stilinin Duygusal Gelişime Etkisi , Elda Ayşe TATLI
 • Psikolojik Dayanıklılık Ve Anne Tutumunun Psikolojik Dayanıklık Gücüne Etkisi , Elda Ayşe TATLI
 • Bir Pedagog Gözüyle Terapi , Elda Ayşe TATLI
 • Çocuklarda Gelişimsel Korkular Ve Baş Etme Yöntemleri , Elda Ayşe TATLI
 • Akademik Başarı İçin Öğretmene Saygı , Öznur SİMAV
 • ''hayır'' Deme Becerisi, Madde Kullanımı, Çocuk-Aile- Okul İlişkileri , Öznur SİMAV
 • Demokrasi Anlayışı Ve Çocuk.. , Öznur SİMAV
 • Dil Ve Konuşma Birbirinden Farklı Kavramlar Mıdır? Neden? , Gizem ŞENGÜN
 • Anne Sütünün Bebek İçin Önemi Nedir , Emine ERGÜN
 • Anneler, Evliyken Yalnız Çocuk Büyütmeyin.. , Öznur SİMAV
 • Okula Başlarken Hangi Çocuklarda Daha Çok Uyum Sorunları Yaşanabilir , Gönül BAYALTUN
 • Çocuğuna Tuvalet Alışkanlığı Kazandıracak Aileler İçin Tuvalet Eğitimi , Emine ERASLAN
 • Çocuklarda Zeka Gelişimi , Emine ERASLAN
 • Çocuklarda Tuvalet Eğitimi , Sümeyye BÜYÜK
 • Otururken Ayak Pozisyonunun Önemi.. , Öznur SİMAV
 • Çocuğum Benimle Çok İnatlaşıyor… , Esra İNCE
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  21:24
  Top