2007'den Bugüne 83,503 Tavsiye, 26,240 Uzman ve 18,618 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Türkiyede Nasıl İyi ve Yeterli Pedagog Olunur? Pedagogların Görevi Nedir? Pedagoji Nedir?
MAKALE #5337 © Yazan Dr.Psk.Sevil YAVUZ | Yayın Ağustos 2010 | 19,838 Okuyucu
Türkiye'de Nasıl İyi ve Yeterli Pedagog Olunur? Pedagogların Görevi Nedir? Pedagoji Nedir? Pedagog Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Pedagog Nedir?

Eski yunanca ve latince de Pedagog: paidagogos’dan gelir. Anlamı çocukları, onlara eğitim vermekle görevli öğretmene götürmekle yükümlü köle anlamında kullanılıyormuş. Günümüzde pedagogu en iyi tanımlayacak kelime çocuk psikolojisi, gelişimi ve eğitimcisidir. Çünkü Pedagog ne sadece bir çocuk Psikolojisi ile, ne sadece bir çocuğun gelişimi ve eğitimiyle ilgilenir. Pedagog çocuk psikolojisi, gelişimi ve eğitimi uzmanıdır. Çünkü psikoloji ile eğitim birbirinden ayrılmaz.

Türkiye'de Nasıl Pedagog Olunur?

2547 Sayılı Kanunun yürürlüğe girdiği 1982 yılından sonra Yükseköğretim Kurumlarına (YÖK) bağlı üniversitelerde pedagoji bölümleri kaldırıldıktan sonra Eğitim Fakültelerinin Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü mezunlarını Pedagog olarak atanmıştır. Eğer uzman Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik alanında 4 senelik lisans mezunu değilse yüksek lisansını bu alanda yapmış olsa bile pedagog ünvanı kesinlikle alamaz ve kullanamaz. Tıpkı 4 senelik psikoloji mezunu olmayanların psikoloji alanında yüksek lisans yapmış olsa bile psikolog ünvanı alamadığı gibi.Fakat Türkiye'de Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümünden mezun olmak iyi ve yeterli bir pedagog olmak için yeterlimidir tartışılır.

Nasıl Yeterli ve İyi Bir Pedagog Olunur?

Pedagog: Çocuk Psikolojisi, Gelişimi ve Eğitimi uzmanıdır. Malesef Türkiye'de pedagog yetiştiren Çocuk Psikolojisi, Gelişimi ve Eğitimi Bölümü yok ve bu nedenle yeterli bir pedagog olmak isteyenler hem psikoloji, hem de gelişim ve eğitim alanından iki alandan da mezun olmalı veya bu alanlarda yüksek lisans yapmış olmalıdır. Yani hem çocuk psikolojisi alanında, hem de çocuk gelişimi ve eğitimi alanında kendini yetiştirmelidir.

Bunların yanı sıra yeterli bir pedagog olmak için çocukların bulunduğu ortamda (okul, hastane, klinik) çalışarak çocukları kitaptan değil, gerçek hayata çalışarak ve yeterli tecrübe kazanarak tanımış olmak, alanla ilgili eğitimlere katılarak ve bu alanda otorite profesörlerden süpervizyon ve eğitim almaya devam etmek gerekiyor. Sadece Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümünden mezun olup, çocuk psikoloji ve eğitimi alanında yüksek lisans yapmadan, süpervizyon almadan yeterli ve iyi bir pedagog olmak kesinlikle mümkün değil.

Pedagogun Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Pedagog çocuk psikolojisi, gelişimi ve eğitimi uzmanıdır. Pedagogun görevi; çocuğunuzla yaşadığınız problemlerde size rehberlik etmek, çocuğunuzun gelişimi kontrol etmek ve hayatında her şey yolunda mı bu konularda sizi yönlendirmek. Bilinçli anne baba olmak için pedagog rehberliğinde çocuğunuzu büyütmeniz çocuğunuzun hayatını değiştirecektir.
Pedagog, çeşitli terapi teknikleri, klinik değerlendirme ve eğitimle çocuğun yaşadığı sorunları çözerek aileye rehberlik ederken çocuklarda ruhsal bozuklukları tek başına tedavi edemez.

Ne bir pedagog, ne de bir psikolog çocukların yaşadığı ciddi ruhsal ve gelişimsel bozuklukları tek başına tedavi edemez. Bu nedenle ağır vakalarda pedagog çocuk psikiyatristiyle işbirliği içinde çalışmak zorundadır!
Çünkü hiçbir pedagog veya psikolog tedavi için psikiyatrik ilaç yazamaz. İlaç yazamadığı için de tek başına çocuğu tedavi de edemez. Pedagog bir psikolojik rahatsızlıktan şüphe ederse çocuk psikiyatristine yönlendir ve çocuk psikiyatristiyle işbirliği içinde çalışabilir.Her alanda ve özellikle ağır klinik vaklarda kendini uzman sanan sözde uzmanlardan sakının.

Pedagogunuzu dikkatli seçin!

Her uzmanın uzmanlık alanları sınırlıdır ve uzman olmadıkları alanlarda başka bir uzmana yönlendirmek zorundadır.Aldığı eğitimlere, diplomalarına dikkat edin. Sadece bir pedagog mu, yoksa alanında yeterli ve iyi bir pedagog mu aldığı eğitimlere bakarak değerlendirin. Yurtdışından birkaç saatlik veya günlük eğitimlere katılarak aldıkları sertifikaları veya YÖK tarafından tanınmayan üniversitelerden para karşılığı alınan diplomaları ingilizce bilmeyen ailere sanki 4 senelik lisans yaparak diploma almış gibi tanıtan uzmanlara dikkat edin. Malesef bu alan internetin de gelişmesiyle sömürülmeye açık bir alandır. Etik çalışmayan uzmanlardan uzak durulmalıdır.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Türkiyede Nasıl İyi ve Yeterli Pedagog Olunur? Pedagogların Görevi Nedir? Pedagoji Nedir?" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dr.Psk.Sevil YAVUZ'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Dr.Psk.Sevil YAVUZ'un izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     2 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Sevil YAVUZ Fotoğraf
Dr.Psk.Sevil YAVUZ
İstanbul (Online hizmet de veriyor)
Doktor Pedagog - Klinik Psikolog
Pedagog, Klinik Psikolog, Oyun Terapisti, Akademisyen, Yazar, Emdr Terapisti
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi175 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dr.Psk.Sevil YAVUZ'un Yazıları
► Pedagoji Nedir Pdg.Sedat BAŞ
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,618 uzman makalesi arasında 'Türkiyede Nasıl İyi ve Yeterli Pedagog Olunur? Pedagogların Görevi Nedir? Pedagoji Nedir?' başlığıyla benzeşen toplam 57 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


17:30
Top