2007'den Bugüne 79,380 Tavsiye, 25,465 Uzman ve 17,761 Bilimsel Makale
Site İçi Arama Arayın :
Yeni Tavsiye Ekleyin!Online Psikoterapi Yoktur!... Psikoterapi Vardır...
MAKALE #5723 © Yazan Dr.Psk.Murat SARISOY | Yayın Ekim 2010 | 4,333 Okuyucu
Son dönem de çağımızın teknolojik nimeti ya da belası internetin (bunun tam olarak belirlenmesi yıllar sürecek) daha önce yayınlanmış bilimsel makalemde de belirttiğim gibi yarattığı yeni bir kavramla karşı karşıyayız. Gün geçmiyor ki online psikoterapi verdiğini iddia eden bir internet sitesi açılmasın. Ancak psikoterapiye unutulmaması gereken bazı kurallar ısrarla unutuluyor, ya da unutturulmak istiyor ki bu yardım mesleğinin özü olan insancıl iletişim yerini artık soğuk bilgisayar ekranlarının sık sık donan görüntülerine ya da klavyenin ucundaki parmakların sözde anlattığı kelimelere bırakıyor.

"Ne kadar bilirsen bil, anlattıkların karşındakinin anlayabildiği kadardır." mevlanaya ait bir söz ve bu söze bakarak, kişilerin aslında yüzyüze iletişimde bile karşıya verdikleri mesajların tam olarak anlaşılamadığı hatırlanacak olursa aslında internet üzerinden terapi, çözülmesi gereken sorunlara sadece ve sadece bir erteleme ya da kısa süreli vicdani rahatlama sunuyor. Bu siteler ve çalışan sözde uzmanları (ki online psikoterapi başlı başına bir ayrı uzmanlık ve eğitim gerektirir) internet üzerinden gerçekte ne olduğu bilinemeyen hizmet veriyorlar. Bu hizmetleri verirken de gerçek bir psikoterapi ortamında bulunup bulunmadıkları, aslında ne tür bir eğitim aldıkları, bir üniversitenin psikoloji ya da psikolojik danışmanlık bölümlerinden mezun olup olmadıkları, mezun olsalar bile ne kadar tecrübeli oldukları hiçe sayılıyor.

Öte yandan kişiyi hiç görmemiş ses tonunu duruşunu, gerçek mimiklerini ve jestlerini yani beden dilini hiç gözlemlememiş bir uzman kişi hakkında geleceğini belirleyecek yorumlar ve tavsiyeler sunuyor. Gerçekte psikoterapinin ne olduğunu bile bilmeyen insanlar adına online denilmiş olmasının ve sözde kolaylıkların arkasına düşerek aslında sömürülüyor.

Bütün bunların üzerine bağlantı hızlarının düşüklüğü, veri aktarımında yaşanan zorluklar, zaman gecikmesi, tam güvenli şifrelemenin asla olmaması (günümüzde bilgisayar korsanlığının da teknoloji ile aynı hızda geliştiği düşünülerek), karşılıklı iletişimin ve dolayısıyla danışmanlığın kalitesini düşürüyor. Şu anda, video konferans donanım ve yazılım opsiyonları birçok danışan için değerinden daha fazla sorun yaratıyor.

Online terapide psikoterapi hizmeti verecek klinisyenlerin uygulama ve etik alanlarında gerçekten nitelikli kurslardan ve eğitimlerden geçirilmesi gerektiği kesindir. Aslında pek çok insan tam güvenli sandığı bu sitelerde geride kimliklerinin kolaylıkla belirlenmesini sağlayabilecek Ip ve Mac adreslerini bırakıyor ve bu sitelerin ısrarla güvenli olduğunu düşünüyor.

Peki bu hizmeti ısrarla almayı düşünüyorsak nelere dikkat etmeliyiz;

*Öncelikle karşımızdakinin gerçekten bir psikolojik danışman ya da psikolog olup olmadığını belgelemesi gereklidir
*Bu eğitimin üzerine uzmanlık eğitimi (yüksek lisans ya da doktora) alıp almadığına bakılmalıdır.
*Kaç yıldır bu işi yaptığı bilinmelidir (mezun olunan tarihe bakarak değil aktif çalışma hayatına bakarak)
*Online psikoterapi konusunda aldığı eğitimler varsa sertifikalara dikkat edilmelidir.
*İnternet sitesinin veri akışını nasıl şifrelediği ya da şifreleyip şifrelemediği ve bu şifreleme düzeyleri üzerinde bilgi alınmalıdır.
*Yapılan görüşmelerin kayıt edilip edilmediği dikkate alınmalıdır.
*Söz konusu sitenin Ip ve Mac Adreslerinizi kayıt altına alıp almadığı bilinmelidir.
*Ayrıca doğacak olası bir sağlık sorununda karşı tarafın nasıl bir güvence verdiği hukuki açıdan dikkatle incelenmelidir.

Eğer bu konuların hepsinden eminseniz ve bu hizmeti almanız gerekliyse mesleğine yıllarını vermiş bir psikolog olarak size iyi şanslar dilerim.
Saygılarımla...
Uzm.Psikolog Murat SARISOY

Önceki makaleme ulaşmak için http://www.tavsiyeediyorum.com/makale_369.htm
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Online Psikoterapi Yoktur!... Psikoterapi Vardır..." başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dr.Psk.Murat SARISOY'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Dr.Psk.Murat SARISOY'un izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Google Plus'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Murat SARISOY Fotoğraf
Dr.Psk.Murat SARISOY
İzmir
Doktor Psikolog
Psikolog Dr. Uzman Klinik Psikolog, Çocuk, Ergen, Bireysel Sorunlar, Evlilik Ve Çift Terapisti,
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi209 kez tavsiye edildiİş Adresi KayıtlıTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dr.Psk.Murat SARISOY'un Yazıları
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 17,761 uzman makalesi arasında 'Online Psikoterapi Yoktur!... Psikoterapi Vardır...' başlığıyla benzeşen toplam 15 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
◊ Kimden Terapi Alınmalı Haziran 2010
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


17:47
Top