2007'den Bugüne 83,581 Tavsiye, 26,252 Uzman ve 18,644 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Çocuk ve Ergen Psikiyatristi Uzmanı, Pedagog ve Psikolog Kime Denir ve Görevleri Nedir?
MAKALE #5802 © Yazan Dr.Psk.Sevil YAVUZ | Yayın Ekim 2010 | 48,757 Okuyucu
Çocuk ve Ergen Psikiyatristi, Pedagog, Psikolog kime denir?
Çocuk ve Ergen Kime denir?

Türkiye’de 0-18 yaş arasındaki bireyler çocuk olarak tanımlanmakta ve her yaş grubuna göre alt yaş grupları şu şekilde sınıflandırılır;
- 0-2 yaş: Bebeklik Dönemi,
- 3-6 yaş: Okul Öncesi Dönemi,
- 7-12 yaş: Okul Çağı Dönemi,
- 12-14 yaş: Erken Ergenlik Dönemi,
- 14-18 yaş: Ergenlik Dönemi

Tüm bu yaş gruplarını ayrıntılı belirtmek yerine “Çocuk ve Ergen” başlığı altında 0-18 yaş çocuklar incelenmektedir. Özellikle ergenler büyüme arzusu içinde olduğu için çocuk kelimesinden nefret eder ve kendilerine çocuk olarak hitap edilmeyi neredeyse hakaret derecesinde algıladıklarından uzmanlar bu yaştaki çocuklara “çocuk” demek yerine “ergen” demeyi tercih etmektedir. Aynı zamanda ergenlerin özellikleri ve sorunları daha küçük yaş grubundan tamamen farklı olduğu için ruh sağlığı alanında böyle bir ayrım işlevsel bir yere de sahiptir.

Dolayısıyla Çocuk Psikiyatrisi yerine “Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi” unvanı kullanmaktadır. Yine aynı şekilde pedagoglarda çocuk psikoloji yerine “Çocuk ve Ergen Psikolojisi Uzmanı” unvanı kullanmaktadır. Çocuk Psikiyatristi, Psikiyatrinin başlığı altında incelenir. Psikiayri yetişkin ve çocuk olmak üzere iki ayrılır. İkisinin de uzmanlık alanları farklıdır çünkü yaş grupları farklıdır. Ayrıca Çocuklara Yetişkin Psikiyatristi bakamaz. Doğru olan Çocuk ve Ergen Psikiyatrisinin çocuğa bakmasıdır. Öncelikle Psikiyatrist, Psikolog kime denir bu açıklamak istiyorum.

Psikiyatrist ve Psikolog arasındaki farkı PEDAM (Psikiyatrik Eğitim Araştırma ve Tedavi Merkezi) şu şekilde özetliyor:

“Ülkemizde insanlar genelde ruhsal sorunlarla uğraşan insanların tanımlamasını yaparken psikolog ya da psikiyatristi aynı anlamda kullanmaktalar. Bu kullanım aslında aldıkları eğitim olarak çok farklı olan iki grubu birbirine karıştırmaktır.
Psikiyatrist tıp fakültesinden mezun olmuş ve ondan sonra 4 yıl psikiyatri ihtisası yapmış hekimlere denir. Böylece aldığı eğitimle insanın hem genel hastalıkları hakkında bilgi sahibi olan hem de ruhsal yapısını tanımlama ve gerektiğinde tedavi etme yetki ve bilgisine sahip bir insan ortaya çıkmaktadır. Hem hekim hem de üstüne ruh sağlığı uzmanı.

Oysa psikologlar edebiyat fakültesinin psikoloji bölümünden mezun insanlardır. Normalde psikiyatristlerle birlikte çalışırlar gerekli testleri hastalara uygularlar ve sonuçta psikiyatristin tanı koymasına ve tedavi etmesine yardımcı olurlar. Bazı özel eğitimlerden sonra psikoterapi yapmaya hak kazanırlar. Bu işlev küçümsenemez. Hatta çok faydalı olduğunu da inkar edemeyiz. Ancak psikologların tek başlarına tanı koyma ve tedavi etme yetkisi yoktur. Hele ilaç yazma yetkileri hiç yoktur. Bu yapılmaya başladığı andan itibaren hastaya zarar verme başlamış olur. Bu yüzden müracaat ettiğiniz insan bir psikiyatrist mi yoksa bir psikolog mu iyi ayırım yapın. Hatta mümkünse diplomasını görün. Ve bir sorununuz varsa güvendiğiniz başka bir hekimden referansla gidin.” (30 Ekim 2010. URL: http://www.pedam.com/).

Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı kime denir?

Çocuk Psikiyatristi (Çocuk ve Ergen Psikiyartisi Uzmanı) Tıp Fakültesi Çocuk Psikiyatrisi Anabilim Dalından mezun olmuş ve bu alanda uzmanlığını almış doktorlara denir. Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı bir tıp doktorudur. Psikiyatrik Bozuklukların tanısını Amerikan Psikiyatri Birliği (American Psychiatric Association) tarafından yayınlanan DSM-IV tanı kriterlerine ve klinik değerlendirmelerine göre koyar ve tedavisinde ilaç yazabilir. İlaç yanından psikoterapi de verebilir. Genel olarak Çocuk Psikiyatristleri pedagog ve psikologlarla işbirliği içinde çalışarak, tedavi sürecinde psikoterapi vermek gerekiyorsa çocuğu terapi için bir pedagoga yönlendir ve ilaç verdiyse düzenli olarak görüşerek tedaviyi takip ederler.

Pedagog ve Psikologlar, Çocuk ve Ergen Psikiyatristleriyle işbirliği içinde çalışmak zorundadırlar. Çünkü bazı ruhsal bozukluklar sadece psikoterapi ve danışmanlık ile tedavi edilemez. Pedagog ve psikologların kesin tanı koyma ve tedavi için ilaç yazma hakkı yoktur ve ilaç yazması suçtur. Çocuk ve Ergen psikiyatrisi uzmanı terapi ve danışmanlık desteği için çocuğu pedagoga yönlendiriken, pedagog da ayrıntılı bir değerlendirme ve ilaç tedavisine gerek var mı öğrenmek için danışanını Çocuk ve Ergen Psikiyatri uzmana yönlendirir. Yönlendirmeden sonra iki uzman iletişim içinde olur ve tedaviyi işbirliği içinde birlikte yürütürler.

Pedagog ( Çocuk ve Ergen Psikolojisi Uzmanı) Kime denir?

Pedagog Eğitim Bilimleri, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü 4 senelik lisans mezunların aldığı unvandır. Etik olarak pdr mezunları psikoloji alanında yüksek lisans yapmadan yetişkinlerle çalışamazlar. Yetişkinlere psikolojik destek ve terapi veremezler. Fakat Türkiye’de bu alanın etik kurallara uyulmadığı kesin. Birçok pdr mezunu yüksek lisans eğitimi ve gerekli süper vizyonları eğitimleri almadan yetişkinlere baktığı gibi, uzmanlık alanı dışında cinsel terapi, evlilik, çift terapisi, konuşma terapisi vb. alanlarda çalışmakta ve insanların ruh sağlığıyla oynamaktadır.
Pedagog, Çocuk ve Ergen psikolojisi uzmanıdır ve yüksek lisansı eğitimi almadıysa sadece çocuklara danışmanlık ve terapi desteği verir. Çok ciddi ruhsal bozukluklarda klinik psikologlara ve Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanına yönlendirmesi gerekmektedir. Fakat uzmanlık alanı dışındaki ruhsal bozukluğu tedavi etmeye çalışan, hatta ilaç önerisinde bile bulunan sözde uzmanlar her alanda olduğu gibi bu alanda da mevcuttur. Bu uzmanlara ailelerin dikkat etmesi gerekmektedir.
4 yıllık pdr lisans mezunu olmak her alanda uzmanlık yetkisi vermiyor. Her uzmanlığın eğitimi ayrıdır ve gerekli eğitim ve diplomaları almadan yetişkinlere psikolojik destek ve terapi veremezler. Fakat bazı mezunlar “yetişkin terapisti” yerine “yetişkin psikolojisi danışmanıyım” diyerek sonuçta yine aynı şeyi yapıyor(yetişkinlere psikolojik destek veriyor) ve insanlarının ruh sağlığıyla oynanmaktadır. Yetişkin psikolojisi danışmanlığı diye bir şey yoktur. Sonuç aynıdır gelen yetişkin danışana terapiyle psikolojik destek veriyor. Yani yetkisi yokken yetişkinlere psikolojik destek verir ve bireysel terapiye alır. Gelen hastayı “Sen yetişkinsiz biz sadece çocuklara bakıyoruz. Bu alanda uzman yetişkinlere bakan bir psikologa yönlendirebilirim” demez ve hastaya psikoterapi verir. Bu hasta için çok tehlikelidir. Çünkü bu alanda uzmanlığı ve bilgisi olmayan birin elinde ruhsal bozukluğu daha da ciddi boyutlar alabilir.
Bu nedenle ilk görüşmede uzmanlık diplomalarını görmeden, uzmanlığından, etik duruşundan ve kalitesinden emin olmadan o danışmanlık merkezine veya o uzmanla görüşmelere devam etmeyin. Hem kendinizin hem de çocuğunuzun ruh sağlığını tehlikeye atmayın.

Psikolog kime denir?

Üniversitelerin Fen Edebiyat Fakültesi, Psikoloji Bölümü 4 senelik lisans programından mezunlara psikolog denir. Bu mezunlar sadece psikolog unvanı alabilir. Psikologlarında yetişkinlere psikoterapi verebilmesi için yüksek lisans yapması ve gerekli eğitimleri alması gereklidir. Diğer taraftan psikologlar çocuk psikolojisi ve eğitimi alanında uzmanlıkları olmadığından gerekli eğitim ve süpervizyona sahip olmadan, yeterli deneyim kazanmadan çocuklara bakmaları hem etik değildir, hem de çok sakıncalıdır. Çocuk psikolojisi alanında kendi uzmanlaştıran, çeşitli eğitim ve kurslara katılan psikologlar kendilerini yeterli hissettikleri konu başlıklarında çocuklarla özellikle ergenlerle çalışabilirler.

Klinik Psikolog kime denir?

Klinik psikologlar klinik psikolojisi alanından yüksek lisans yapan ve hastanelerde çalışan psikologlara denir. Daha patolojik konulara bakar ve doktorlarla birlikte çalışırlar.
Psikologlar, Klinik psikologlar, pedagoglar, Çocuk ve Ergen psikolojisi uzmanları çocuk ruh sağlığı alanında işbirliği içinde çalışmalıdırlar. Çünkü eğer anne depresyonda ise pedagog anneyi depresyonun tedavisinde kendini bu alanda yetiştirmiş uzman bir psikologa yönlendirir. Kendisi sadece çocukla çalışır. Diğer taraftan çocukta ruhsal bir bozukluk varsa ve ilaçta tedavinin bir parçası olacaksa vakayı değerlendirmesi için Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanına yönlendirirler.
Kendi alanının sınırlarının farkında olan ve sadece kendi uzmanlık alanında çalışan, deneyimli, eğitimli, kaliteli uzmanları ve kurumsal Psikolojik Danışmanlık Merkezlerini, Klinikleri ve Hastaneleri tercih etmeniz ruh sağlığınız açısından hayati önem taşımaktadır. Uzmanınızı seçerken cv sini inceleyin, cv de yazdıklarını doğruluğundan emin olun, diplomalarını kontrol edin.
Buna rağmen tedavi sürecinde bir şeylerin yolunda gitmediğini hissederseniz başka uzman bulun. Çünkü psikoloji alanında özellikle çocuk psikolojisinde sadece eğitim değil, uzmanın kendi kişisel yetenekleri ve yeterlilikleri, deneyimi de işin içine girer. Sadece pdr mezunu bir pedagogla, yüksek lisansını yapmış, sürekli eğitimlere katılan, yurtiçi ve yurtdışı literatürü takip eden, bilgi ve becerilerini sürekli yenileyen pedagogla bir değildir. Tercihiniz herhangi bir pedagog, doktor olmasın, tercihiniz bu alanda gerçekten uzman, kendini yetiştirmiş, yeterli bir pedagog, doktor olsun. Bu şekilde daha kısa zamanda daha etkili sonuç alırsınız.

Doğru teşhis ve tedavi için doğru uzmanı tercih etmeniz dileğiyle,

Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Çocuk ve Ergen Psikiyatristi Uzmanı, Pedagog ve Psikolog Kime Denir ve Görevleri Nedir?" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dr.Psk.Sevil YAVUZ'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Dr.Psk.Sevil YAVUZ'un izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Sevil YAVUZ Fotoğraf
Dr.Psk.Sevil YAVUZ
İstanbul (Online hizmet de veriyor)
Doktor Pedagog - Klinik Psikolog
Pedagog, Klinik Psikolog, Oyun Terapisti, Akademisyen, Yazar, Emdr Terapisti
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi175 kez tavsiye edildiİş Adresi KayıtlıTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dr.Psk.Sevil YAVUZ'un Yazıları
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,644 uzman makalesi arasında 'Çocuk ve Ergen Psikiyatristi Uzmanı, Pedagog ve Psikolog Kime Denir ve Görevleri Nedir?' başlığıyla benzeşen toplam 21 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


04:23
Top