2007'den Bugüne 83,503 Tavsiye, 26,240 Uzman ve 18,618 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Yasak Aşk: Katil Anne Babaların Psikolojileri
MAKALE #6212 © Yazan Dr.Psk.Sevil YAVUZ | Yayın Aralık 2010 | 4,096 Okuyucu
Katil anne babaların psikolojileri

Sevgili anne babalar,

Son zamanlarda basında çok sık karşılaştığımız yasak aşk cinayetlerinin en ürkütücüsü “bebeklerin öz anne babaları tarafından ölüme terk edilmesi ve öldürülmesidir”. Bir anne baba olarak inanmanız gerçekten çok zor biliyorum. Siz bebeğinizi sevgi dolu severken ve hayattaki tüm kötülüklerden korumaya çalışırken bir anne babanın öz bebeğini acımasızca öldürebileceğini düşünmek bile korkunç gelebiliyor.

Peki, anne babalar hangi psikolojik ve toplumsal nedenle böyle bir cinayeti gözlerini kırpmadan işleyebilir?

Toplumdan dışlanma korkusu

Yaşadıkları yasak aşk sonucunda dünyaya gelen bebeklerini öldüren anne babaların verdiği ifadelerde en sık karşılaşılan neden “yasak aşk yaşadığı için toplumdan dışlanacağı korkusu”. Yasak aşk yaşadıkları için dışlayan toplum kendi öz bebeklerini öldürdüğü için daha ağır dışlayacağını unutuyorlar. Elbette böyle bir durumda sadece toplum değil, kanunlar da bunu dışlar. En son yasak aşk yaşadığı için çocuğunu öldüren anne babaya müebbet hapsi istenmiş. Gözlerini dünyaya açmasıyla kapaması bir olan bir masum bir bebeğin günahını nasıl ödeyecekler, vicdanları onları nasıl rahat bırakacak bunu bilmiyoruz. Toplumdan dışlanma korkusuyla daha da büyük bir hata yapmak doğru değil.

Yasak aşklarının ortaya çıkacağı korkusu

Yanlış evlilikler veya çiftler arasında yaşanan problemlerden dolayı bir taraf kendini bir yasak aşkın içinde bulabiliyor. Bunu gizli yaptığı için bunun tek kanıtı olan “bebeği” ortadan kaldırmak istiyorlar. Bebeği bir canlı değil, ortadan kaldırılması gereken bir obje gibi görüyorlar. Kürtaj şansını kaçırıldıysa daha bebekleri doğmadan “bebeğin” ölümüne karar veriliyor. Böyle bir kararı verdikleri için de bebeklerini hastanede de doğurmak istemiyorlar. Gizli doğururlarsa bebeklerini öldürdükleri için kimse onları cezalandıramaz ve bu suçları gizli kalır diye düşünüyorlar. Her zaman düşündükleri gibi olmasa da basına yansımayan kim bilir kaç yasak aşk bebekleri öldürüldü.

Bakacak gücünün olmaması

Başka bir neden ise annenin bakacak gücünün ve şartlarının uygun olmamasıdır. İfadelerde çok sık karşılaşılan diğer neden babanın bebeği red etmesi ve ilişkiye son vermek istemesidir. Sorumluluğunu yerine getirmeyen baba tarafından terk edilen anne çareyi bebeği yok etmekte buluyor. Çözüm olarak ya bebeğini ölüme terk ediyor veya kendi elleriyle bebeğini öldürüyor. Maddi gücünün olmaması böyle bir cinayetin açıklaması olamaz. Eğer bakacak gücü yoksa bebeğini öldürmek yerine yakınlarından yardım isteyebilir veya bakımını devlet üstlenebilir.

Yasak aşkın yaşanmasını doğru bulmuyorum ama yasak aşk yaşadıkları için kimseyi yargılayamam. Bunun nedenlerini değerlendirmek gerekiyor. Ne buna neden oldu, Eşini sevmiyor mu, Zorla mı evlendirildi, psikolojik sorunları mı var bütün bunları değerlendirmek gerek. Ama yasak aşk yaşadığı için dünyaya gelen masum bir bebeğin öldürülmesinin hiçbir açıklaması olamaz. Bunu şiddetle kınıyorum. Masum bir bebek anne babasının hatasını canıyla ödeyemez. Yasak aşk yaşayanlar önlemlerini baştan almalı ve yaptıkları bu hataya masum bir bebeği de katmamalılar. Eğer bebek doğduysa bebeği öldürmek yerine çevrelerinden ve devlet yetkililerinden destek almalılar.

Yasak aşk cinayetlerinin ve yasak aşk ilişkilerinin önüne doğru evlilikler yaparak geçebiliriz. Sağlıklı evlilikler yapabilmek için önce ruh sağlığı yerinde bireyler olmak gerekiyor. Sağlıklı bireyler yetiştirerek böyle çarpık ilişkileri ve cinayetleri önleyebiliriz.

Anne babaların masum bebeklerini öldürmemeleri dileğiyle,

Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Yasak Aşk: Katil Anne Babaların Psikolojileri" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dr.Psk.Sevil YAVUZ'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Dr.Psk.Sevil YAVUZ'un izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Sevil YAVUZ Fotoğraf
Dr.Psk.Sevil YAVUZ
İstanbul (Online hizmet de veriyor)
Doktor Pedagog - Klinik Psikolog
Pedagog, Klinik Psikolog, Oyun Terapisti, Akademisyen, Yazar, Emdr Terapisti
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi175 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dr.Psk.Sevil YAVUZ'un Yazıları
► Karne Zamanı ve Anne Babaların Tepkileri Psk.Selin ALKIŞ AYTEN
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,618 uzman makalesi arasında 'Yasak Aşk: Katil Anne Babaların Psikolojileri' başlığıyla benzeşen toplam 18 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


18:05
Top