TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!Ailede kadının Rolü

Didem KÜT Fotoğraf
Didem KÜT
İstanbul
Pedagog
TavsiyeEdiyorum.com Özel ÜyesiTavsiyeEdiyorum.com Üyesi68 kez tavsiye edildiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 38 Makalesi varFotoğrafı MevcutMesleki Videoları Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları KayıtlıTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 2205,

* Yayın Tarihi : 09-10-2011 - 23:35 (1509 gün önce),

* Ortalama Günde 1.46 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 6627 , Kelime Sayısı : 888 , Boyut : 6.47 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Didem KÜT hakkında söyledikleri:
Oğlumu bir pedegoga götürme konusunda kararsızken Didem Hanımla internette ki araştırmalarım ve bu sitede ki tavsiyeler sayesinde tanıştık .6 yaşında ki oğlumun ciddi sorunları olduğunu düşünürken sorunların bizim davranışlarımızdan kaynaklandığını ve bunları daha tutarlı ve sabırlı davranarak kolayca nasıl çözebileceğimizi görmemizi sağladığı için Didem Hanım'a teşekkür ediyorum.Didem Hanım'ı bizim gibi sorunlarını artık kendi başına çözemeyeceğini düşünen herkese tavsiye ediyorum.
(sertuğ, Danışan, 06-01-2015)

Didem Hanım benim çalıştığım kurumun müşterilerinden biridir. Kendisinin pedagog olduğunu öğrendikten sonra çocuğum ile yaşadığım problemleri anlatmaya başladım. 7 yaşındaki kızımın okulu gitmekle ilgili sıkıntıları vardı. Öğretmen ve okul değiştirmemize rağmen sabah kusmaları bitmemişti. Didem hanım her soruma sabırla dinleyip bana yardımcı olup izleyeceğimiz yolu tek tek anlattı. Onun sayesinde çocuğum okula alıştı ve sevdi. İyi niyeti ve yardımseverliği işini ticarete dökmeden elinden geleni yapması Didem hanımın iyi bir uzman olmasının yanında iyi bir insan olduğununda kanıtıdır. Kendisini... [DEVAMI..]
(Emre, Danışan, 13-01-2015)

Didem Hanımı danışmanlık yaptığı okulda tanıdım. Kendisinin verdiği seminerlere katıldım. Çocuklarla ilgili çok güzel bilgiler sundu kendisi bize ve herkesin bitmez tükenmez sorularına büyük bir incelikle cevapladı. Her soruna bakış açısındaki farklılık ve çözüm yolları aktarması kendisinin ne kadar donanımlı ve bu işte tecrübe sahibi olduğunu göstermiştir. Genelde ikiz babası olmama rağmen uzmanlar tarafından anlaşılmadığımıza inanmışımdır. Didem Hanım bize ikizlerimiz hakkında verdiği ipuçları ve çözüm yolları ile anlaşıldığımı hissetmişimdir. Didem Hanımı içim çok rahat bir şekilde tavsiye ... [DEVAMI..]
(Ahmet, Danışan, 05-01-2012)

Didem KÜT Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
Ailede kadının Rolü

Ailede Kadının Rolü

Eş Rolü:

Kadınların aile içerisindeki rol ve sorumluluklarına baktığımız zaman, ön plana çıkan iki başlıktan bahsetmek yerinde olabilir. Bunlardan biri eş olma rolü diğeri ise anne olma rolüdür. Bu rollerin ve sorumlulukların aile içerisinde netlik kazanması ve aynı zamanda esnekliğe sahip olması, aile içi ilişkileri sağlıklı ve işlevsel hale getirecektir. Günümüzde kadınların en çok zorlandıkları konuların başında, aile içerisindeki anne ve eş rollerinin birbirine karışması,Eş ve anne sorumluluklarının birbirinden ayrılması oldukça önemlidir. Çocuklarına ayırdıkları zaman sebebiyle eşlerinden bazı serzenişler işiten kadınların sayısı az değildir. Çocukların bakımı, okulu, dersleri, gündelik ihtiyaçları ile ilgilenirken eşlerinin ihtiyaçlarına cevap veremeyen kadınlar kendilerini sıkıntıda hissedebilmektedirler. Eşleri ise, ihmal edildiklerini, önemsenmediklerini düşünüp mutsuz olabilmekteler. Şüphesiz, eşler arasında paylaşılanlar ile çocuklarla paylaşılanlar birbirinden çok farklıdır. Bu kadar koşturmanın arasında aile hayatı içerisindeki kadına yardımcı olabilecek neler vardır? İşi en çok kolaylaştıracak şey aile içerisinde rol dağılımı ve iş bölümü yapmaktır.Çünkü evlilik sadece aynı ortamı paylaşmak değil aynı duyguları da paylaşmaktır.

Anne Rolü:

Çocuk için anne; gözlerini açtığında ilk olarak gördüğü bağlanma ve sevgi nesnesidir. Varlığı güvence verir, sevgi ve bakım gereksinimini karşılar, çocuğun sağlıklı kişilik gelişiminde ayna görevi görür. Yokluğu ise bütün bu gereksinimlerin karşılanmaması veya (ileriki yaşlarda) kesintiye uğraması anlamına gelir.

Anne ve/veya bakım veren kişinin sevgisinin dengeli, sürekli ve tutarlı bir biçimde verilmesi, en az çocuğun beslenmesi için gerekli olan besin maddeleri kadar önemlidir. Annenin çocuğuna verdiği bakım ve çocuğu ile geçirdiği süre değil, niteliği önemlidir.Çocuğa verilen disiplinin ve ebeveyn-çocuk arasındaki ilişkilerde belirlenen sınırların, çocukların davranışlarının ve kişiliğinin gelişimindeki rolü büyüktür. Çocuklara sınırları belli özgürlükler sağlamak önemlidir. Çocuğa gelişimine uygun olamayan sorumluluklar yüklemek ve beklentiler geliştirmek, çocuğun gelişimini ve davranışlarını olumsuz yönde etkilemektedir.

Anne Yokluğu Ve Etkileri:

Anneden ayrılma çocuk ile anne figürü arasında anlamlı bir ilişki kurulduktan sonra bu ilişkinin kesilmesidir. Anne yoksunluğu ise bu ilişkinin hiç kurulmamış olmasıdır. Annenin yoksunluğunda ise, annenin ölümü, çocuğu terk etmesi ve bir daha hiç görüşülmemiş olması söz konusudur. Anne yoksunluğunun ya da anneden ayrılmanın çocuk üzerindeki etkisi; çocuğun yaşına, yoksunluktan ya da ayrılmadan önce annesi ile olan deneyimlerine göre farklılıklar gösterir. Özellikle ayrılığın uzaması durumunda zihinsel ve duygusal gelişmede duraklamalara, depresyon belirtilerine ileri yaşlarda ise okula uyum güçlüklerine ve davranış bozukluklarına rastlanabilir. Anne sevgisinden yoksun olan çocuklarda güven duygusunun yerini kuşku alır ve çocukta içe kapanıklığın başladığı görülür. Bedensel gereksinimleri karşılanan fakat anne sevgisinden yoksun olan çocuk; güçsüz ve huzursuz olur, daha çok ve daha sık ağlar. Ayrıca başkalarına karşı gerçek bir duygusal bağları bulunmaz, anti sosyal davranışlar sergilerler. Uzmanların görüşlerine göre düzensiz anneliğe bağlı olarak çocuklarda gözlenen tutum ve davranışlar şunlardır:
1.Çocuk daha sonraki yaşlarda aşırı bağımlılık gösterir.
2.Yetersizlik ve aşağılık duyguları geliştirir.
3.Benliğini ve diğer kişileri aşırı değerli ya da değersiz bulur.
4.Çocuk kendi zihninde kendisi de dahil olmak üzere herkesin bir iyi bir de kötü görüntüsünü oluşturur.
5.Ayrılığın sona ermesi durumunda da yeniden ayrılma korkusunun yarattığı anne-babaya endişeli bir biçimde bağlanma davranışı görülür.

Tek Ebeveynin Dikkat Etmesi Gerekenler:
 • Yeni ev düzeninizde açık ve net sınırlar koyun. Çocukların sınıra ve düzene ihtiyacı vardır. Beklenti ve görüşlerinizi açıkça belirtiniz ki onlar da nasıl davranmaları gerektiğini, yanlış davranmadan öğrenebilsinler.
 • Tek ebeveyn olmak oldukça yorucu ve yüklü bir iştir. İşleri olabildiğince paylaşın ve gerektiğinde yardım istemekten çekinmeyin.
 • Sevgi dolu ve duygusal anlamda besleyici bir ev ortamı hazırlayın Çocuklarınızı ne kadar çok sevdiğinizi ve onlarla ne kadar gurur duyduğunuzu söylemekten çekinmeyin.
 • Kendinizle ilgilenmekten ve kendinize zaman ayırmaktan asla vazgeçmeyin. Tüm hayatınızı çocuklara “adar” şekilde yaşamak kısa sürede enerjinizi tüketeceği gibi, ihtiyacınız olan dinginlik ve rahatlığı da ortadan kaldıracaktır.
 • Güvenebileceğiniz bir sosyal destek sistemi oluşturun. İçinde anneniz, babanız, akrabalarınız veya yakın dostlarınızın yer alacağı, güç durumlarda bir telefonla ulaşabileceğiniz yakınlarınız size güven verecektir.
 • Çocuğunuz durumu ne kadar olgun karşılarsa karşılasın, ona arkadaşınızmış gibi davranmayın. Çocukların her zaman anne ve babaya ihtiyacı vardır. Ve onlar istediklerinde, zor anlarında arkadaşlarıyla birlikte olmayı seçebilirler.
 • Yeni hayatınız ve düzeniniz hakkında gerçekçi beklentiler ve amaçlar koyun. Hangi şartlar altında sizi ve çocuğunuzu nelerin beklediği konusunda sahip olacağınız öngörüler, herhangi bir durumla karşı karşıya kaldığınızda daha soğukkanlı davranmanızı sağlar.
 • Hata yapabileceğiniz veya her şeyin, her zaman yolunda gitmeyeceği konusunda kendinizle barışık olun. Uyum sağlayabilmeniz için kendinize zaman tanıyın ve elinizden gelenin en iyisini yaptığınıza inanın.
 • Akrabalarınız ve aile bireyleri ile görüşmeyi sürdürün. Bu hem çocuğun ailenin sürekliliği konusunda kendini güvende hissetmesini sağlar hem de yalnız kalmadığı mesajı kendine ulaşır.
 • Tek ebeveyn olmanın ne kadar zahmetli bir şey olduğunu söylemek veya diğer ebeveyn hakkında olumsuz yargılarda bulunmak, çocuğun aklında oluşturmaya çalıştığı ebeveyn rolüne zarar verecektir. Bu yüzden onun yanında bu konularda konuşmaktan kaçının.
 • Çocuğunuza uygun olmayan sorumluluklar vermeyin. Özellikle kültürümüzde çok rastlanan, erkek çocuklarına “evin erkeği” rolü çocuk için oldukça ağır bir sorumluluktur. Bu; çocuğun yaşının gereklerini yaşamasına ve bireyselleşmesine engel olur.
 • Tek kalan ebeveynler kendi rolleri dışında kalan diğer rolü de üstlenmeye çalışırlar. Ancak bu rol karmaşası hem ebeveyni yorar hem de çocuğun aklının karışmasına neden olur. Dolayısıyla her ebeveyn kendi rolünü üstlenmeyi sürdürmeli ve her türlü sorumluluk ve işi tek başına halletmeye çalışmanın zorluğunu ve yıpratıcılığını unutmamalıdır.

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Ailede kadının Rolü ile İlgili Kavramlar : anne figürü, anne rolü, anne yokluğu, anne yokluğunun etkileri, ailede kadın, ailede anne
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"Ailede kadının Rolü" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Didem KÜT'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Dikkat Eksikliği Teşhisleri Doğru Mu? , Öznur SİMAV
 • Çocuklar Nasıl Daha Kolay Öğrenir Ve Empatik Yaklaşım , Sedat BAŞ
 • Seçici Konuşmamazlık (Selektif Mutizm) , Sonnur KÜKÜRT
 • Dikkat Eksikliği Ve Hiperaktivite Testi (Moxo Dehb) , Sonnur KÜKÜRT
 • Dikkat Eksikliği Ve Hiperaktivite Bozukluğu (Dehb) , Sonnur KÜKÜRT
 • Bebeğimin Özgüvenini Nasıl Destekleyebilirim? , Sibel ÖZDEMİR
 • Çocuğum Parmak Emiyor! , Sibel ÖZDEMİR
 • Anne-Bebek Oyun Gruplarında Nelere Dikkat Etmeliyiz? , Sibel ÖZDEMİR
 • Geleceğin Çocukları: Tekno-Çocuklar , Sibel ÖZDEMİR
 • Kitap Sevgisi Yaşa Göre Nasıl Gelişir? , Sibel ÖZDEMİR
 • Bebeğimi Ne Zaman Memeden Kesmeliyim? , Sibel ÖZDEMİR
 • Bilgi Ve Deneyimle Yapılabilirliği Olan Danışmanlık , Sedat BAŞ
 • Çocuğum Okula Başlamaya Hazır Mı? Çocuğumu Desteklemek İçin Aile Olarak Neler Yapmalıyım? , Burcu KARAKAŞ
 • Disleksi , Sonnur KÜKÜRT
 • Ebeveyn Kaybı , Hakan EMANETOĞLU
 • Sosyal Medya Uykusuz Bırakıyor , Yrd.Doç.Dr. Mehmet AKSÜT
 • Çocukta Burun Karıştırma , Meral HASANDAYIOĞLU
 • Ailelerin Karnelere Tutumu Ne Olmalı, Yarıyıl Tatili Nasıl Geçirilmelidir? , Öznur SİMAV
 • Eşimi Kıskanıyorum , Meral HASANDAYIOĞLU
 • Okul Önesi Dönemden Yetişkinliğe Özgül Öğrenme Güçlüğü Disleksi , Elda Ayşe TATLI
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  13:02
  Top