2007'den Bugüne 92,558 Tavsiye, 28,255 Uzman ve 20,012 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!


Şikayet Mesajları Politikamız

Bir uzmanla ilgili yorum yazan ziyaretçilerimize uzmandan memnun kalıp kalmadıklarını soruyoruz. Uzmandan "memnun kaldığını ve tavsiye ettiğini" belirten ziyaretçilerimizin mesajını TAVSİYE kabul ediyor ve bu tavsiye mesajının içindeki (varsa) eleştiri ifadelerini de aynen yayına alıyoruz.

Ziyaretçimiz "uzmandan memnun KALMADIĞINI ve tavsiye ETMEDİĞİNİ" belirtmişse, bu mesajı ise ŞİKAYET mesajı olarak kabul ediyoruz. Şikayet mesajı olarak Editörlerimizin önüne gelen mesajları da, prensip olarak tavsiye mesajlarıyla aynı kriterlere ve kurallara göre inceliyoruz.

Tavsiye yazılarından farklı olarak şikayet yazılarında yazının yasal mevzuata uygun yazıldığından ve hukuken kabul edilebilir eleştiri sınırları içinde olduğundan da emin oluyoruz. Bu bağlamda aşağılama, hakaret, sövme, beddua içeren ifadeler varsa bu ifadeleri çıkarıyor veya yazıyı reddediyoruz.

Şikayet yazılarının anlık duygusal tepkilerle, sadece uzmanı rencide etmek, internette teşhir etmek veya kötülemek için yazılmış yazılar olmamasını istiyoruz. Şikayet yazılarının, üzerinde düşünerek, zaman ayırarak yazılmış, yapıcı, şikayet edilen konunun ne olduğunu açıkça ifade eden ve uzmanın kendini geliştirmesine ışık tutacak nitelikte yazılar olmasını bekliyoruz.

Şikayet yazılarının uzmandan doğrudan hizmet alan kişi tarafından kaleme alınmasını da bekliyoruz. Uzmandan hizmet alanın "bir yakını" tarafından yazılan veya uzmandan hiç profesyonel hizmet almadığı halde onu başka şekillerde tanıyan (arkadaş, nişanlı, komşu, meslektaş vs.) kişilerin şikayet yazılarını kabul etmiyoruz.

TavsiyeEdiyorum.com'a Gönderilen Şikayet Mesajları Nasıl İşlem Görüyor?

Sitemize bir uzmanla ilgili ulaşan şikayet yazısını içerik olarak yukarıda belirtilen kurallara ve kriterlere göre inceledikten sonra bu yazıya tavsiye yazıları için uyguladığımız güvenlik ve teknik kriterleri de uyguluyoruz. Şikayet mesajları için de aynı tavsiye mesajlarında olduğu gibi, eposta/kimlik doğrulaması yapıyoruz, IP adreslerini kontrol ediyoruz ve gerekirse -aynı tavsiye yazılarında olduğu gibi- daha fazla bilgi ve doğrulama talep edebiliyoruz.

Tüm bu incelemeler sonrasında yazı kurallarımıza uygunsa, şikayet yazısını ONAYLIYOR ve yazıyı yazan ziyaretçimize epostayla yazının onaylandığını bildiriyoruz. Yazı onaylandığı anda şikayet edilen uzmana hakkında bir şikayet mesajı yazıldığını epostayla bildiriyoruz.

Uzmanın yazıyı incelemesini ve kendisinden memnun kalmayan ziyaretçimizle iletişime geçerek konuyu çözmesini rica ediyoruz. Yazıyı yazan ziyaretçimize de uzmanın müşteri memnuniyetinin sağlanması için kendisiyle temasa geçebileceği ve uzmanla iletişime açık olması ricasında buluyoruz. Sitemize şikayet yazılarını kabul etmekteki amacımız uzmanı internette kötülemek veya teşhir etmek değil, ziyaretçimizin şikayetinin çözülmesini yardımcı olmak ve bu süreçte uzmanın da kendisini geliştirmesini sağlamak. Bu bağlamda uzmanın iletişim çabalarına geri dönüş yapmayan, uzmanla iletişim kurmayan, uzmanın memnuniyetsizliği gidermesini engelleyen ziyaretçilerimizin şikayet yazılarını kaldırıyoruz.

Şikayeti yazan ziyaretçimizle uzmanın iletişimin sonuçlanmasını bekliyoruz ve eğer iletişim olumlu sonuçlanmışsa ve ziyaretçimiz uzmanın "müşteri memnuniyetini sağladığını" bize belirtirse, şikayet yazısını uzmanın sayfasından kaldırıyoruz.

Uzmanın ziyaretçiye geri dönüş yapmaması veya şikayeti ortadan kaldırmaması durumunda ise şikayeti uzmanın hesabında tutuyoruz.Uzmanın ziyaretçinin yazısının İFTİRA NİTELİĞİNDE olduğunu ve bu kişinin kendisinden hiçbir zaman profesyonel hizmet almadığını iddia etmesi durumunda, ziyaretçimizin uzmandan profesyonel hizmet aldığını belgelendirmesini istiyor, belgelendirme yapılmazsa yazıyı kaldırıyoruz. İftira niteliğindeki bu yazılar hariç, hiçbir şikayet yazısını uzmanın tek taraflı talebi üzerinden yayından kaldırmıyoruz. Uzmanın şikayet yazısının kaldırılması konusunda ısrarcı olması durumunda uzmanın sitemizdeki profilini kapatıyoruz.

Kabul edilen şikayet mesajlarının uzmanın profilinde 'Eleştiri Sayısı' bölümünde adet olarak tüm ziyaretçilerimizle paylaşıyoruz. Şikayet yazılarının içeriğini ise gerek site politikamız, gerekse yasal nedenlerle ziyaretçilerimize göstermiyoruz.

Bir uzman için diğer meslektaşlarına kıyasla daha fazla şikayet mesajı geliyorsa ve uzman bu şikayetlerin çözümü konusunda yeterince gayret göstermiyorsa uzmanın sitemizdeki profili kapatıyoruz.

Şikayet Mesajlarının İçerikleri Neden Herkese Açık Yayınlanmıyor?

TavsiyeEdiyorum.com 'uzman yorumları portalı' değil, adından da anlaşılacağı gibi bir 'tavsiye' portalıdır. Amacımız site ziyaretçilerimizin hizmet aldığı/tanıdığı ve memnun kaldığı uzmanları tavsiyeler yoluyla diğer ziyaretçilerimize tanıtmasıdır. Bu şekilde daha çok tavsiye ve takdir edilen uzmanların öne çıkmasını ve aynı konuda hizmet almayı planlayan konuklarımız tarafından rahatça bulunabilmesini amaçlıyoruz. Bir diğer deyişle sitemiz alanlarında beğenilen uzmanları, eleştiri mesajları yoluyla değil, gelen beğeni mesajları yoluyla belirleme hedefindedir.

Sitemiz bir şikayet portalı olmadığından, sitemizde şikayet, eleştiri veya memnuniyetsizlik yazılarının içeriklerine yer vermiyoruz. Bir uzman hakkında şikayeti olan ziyaretçilerimizin o kişi hakkında yasal haklarını kullanmalarını ve TavsiyeEdiyorum.com'dan ise sadece memnun kaldıkları uzmanları herkese duyurmak için yararlanmalarını rica ediyoruz.

Öte yandan şikayet mesajlarının da özel bir değeri olduğunun bilinciyle ve eleştirilen uzmana ışık tutması açısından, bu yazıları da kurallara uygun gönderilmiş olmaları şartıyla ve tavsiye yazıları için uyguladığımız kriterleri sağlamaları koşuluyla veritabanımızda saklıyor uzmana iletiyoruz.

Yazının içeriğini uzmana gösterirken, uzmanla ilgili kaç eleştiri yazısı olduğunu da her uzmanın profilinde tüm ziyaretçilerimizle paylaşıyoruz.

Sitede Yer Almayan Bir Uzmanla İlgili Neden Şikayet Mesajı Yazamıyorum?

Sitemizde yer alan bir uzmanla ilgili yazılan şikayet yazılarını yukarda belirttiğimiz kriterlere göre inceleyerek işleme koyuyoruz.

Ancak sitemizde hiç adı olmayan bir uzmanla ilgili şikayet yazısı kabul etmiyoruz. Sitemizde bir uzmanın adının yer alması o uzmanın site ziyaretçilerimizle tavsiye edilen bir uzman olduğuna işaret etmektedir. Uzman için hiçbir tavsiye yokken, şikayet mesajı yoluyla uzmanın sitemize isminin kaydedilmesi, şikayet mesajının amacıyla çelişir nitelikte bir uygulama olacaktır. Ayrıca yukarıda belirttiğimiz gibi şikayet mesajlarını kabul ederken en önemli amacımız uzmanın bu şikayetle ilgili özeleştiri yapması ve ziyaretçimizin memnuniyetsizliği gidermeye çalışmasıdır. Oysa sitemize üye olmamış bir uzman için bu amaca ulaşmak mümkün değildir. O nedenle de sitede ismi olmayan (ve dolayısıyla sitemiz üyesi de olmayan) uzmanlarla ilgili şikayet mesajlarını kabul edemiyoruz.11:54
Top