2007'den Bugüne 83,503 Tavsiye, 26,240 Uzman ve 18,618 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!İmdat Çığlığını Kimse Duymadı (Sbs Cinayeti)-Akşam Gazetesindeki Röpörtajım
YAZI #405 © Yazan Dr.Psk.Sevil YAVUZ | Yayın Haziran 2009
İMDAT ÇIĞILIĞINI KİMSE DUYMADIAdana'da anne cinayetinin ardından büyük bir dram çıktı. Annesini SBS’ ye girmesine engellediği için öldüren 11 yaşındaki Rabia'nın teyzesine evlatlık verildiği, gerçeği öğrenince bunalıma girdiği iddia edildi. Küçük kız uyarılara rağmen uzmana götürülmedi

Yener EKİNCİ / ADANA

Adana'da 11 yaşındaki Rabia A.'nın annesini öldürmesi herkesi şoke etti. Kendisinden büyük 5 kardeşi olan Rabia bebekken ailesi tarafından çocuğu olmayan teyzesine evlatlık verildi. Yıllar sonra gerçeği öğrendiğinde anne babasının niye böyle bir şey yaptıklarını anlayamadı. Travma yaşadı. Teyzesinin kocası aynı zamanda baba tarafından dedesi olan kişinin ölümü üzerine yanından ayrılarak öz annesi Songül ve babası Ali A.'nın yanına yerleşti.
Öğretmenleri ve yakın çevresi teyzesinin yanında çok rahat yetiştiğini ve bu nedenle muhafazakar olan ailesinin yanına geldiğini sıkıntı yaşamaya başladığını anlattı. Rabia A. cüppeyle gezen kardeşlerinin yanında olmaktan dolayı sıkıntılar yaşamaya başladı.
Rabia, Seyhan İlköğretim Okulu'nda gayet başarılı bir öğrenciydi. Her yıl takdir-teşekkür getirdi. Son dönemde okulda arkadaşlarıyla da sıkıntı yaşayan Rabia okulda koluna jilet attı. Öğretmenler ve okul müdürü küçük kızın ruhsal durumundaki bozukluğu fark ederek durumu aileye bildirdi. Üç kez aileye uyarı yaptı.

Herkes gördü ama!

7 çocuklu aile ne yazık ki durumun ciddiyetini fark etmedi. Rabia'nın imdat çığlıklarını duyan olmadı. Psikoloğa götürülmek yerine okuldan alındı. Sık sık ailesiyle kavga eden, Rabia pazar günü gerçekleştirilen 7. sınıfların girdiği SBS'yi adeta bir saplantı haline getirdi. Cumartesi akşamı son olarak bilgilerini gözden geçirirken iddiaya göre kendisine 'Boşuna çalışma sınava göndermeyeceğim' diyen annesine sinirlendi. Rabia, sabah 05.00 sıralarında kalkarak evde olmayan babasının tabancasıyla annesi Songül A.'yı yatağında tek el ateş edip öldürdü.

Öldürüp sınava girdi

Rabia içinde giysi, kalem, silgi ve sınav giriş belgesini koyduğu çantasının içine tabancayı da atarak evden çıktı. Polis, Rabia'yı kendisine yardımcı olacağını düşündüğü babaannesinin evine giderken yakalayarak gözlem altına aldı. Onun için sınav o kadar önemliydi ki, yakalandıktan sonra polislere ilk sözü , 'Ne olur beni sınava götürün' oldu. Cumhuriyet savcısından onay alan polis, Rabia'yı el svabı örneklerini aldıktan sonra, bir psikolog eşliğinde sınava gireceği merkeze götürdü. O da sınavını tamamladı. Yaşı küçük olduğu için SHÇEK Şükrü Tülay Yetiştirme Yurdu'na yerleştirilen Rabia dün sabah kalkar kalkmaz gazeteleri inceleyerek SBS sonuçlarını kontrol etti. Görevlilere 400'ün üzerinde puan beklediğini söyledi. El svap incelemesinde ise tabancayı küçük kızın kullandığı kesinleşti. Okuldan bir yetkili, 'Yaşadığı bölgeye göre değil, farklı yaşardı. Gözüne sürme çeker, rahat kıyafetler giyerdi. Bir çocukla bölgenin alışık olmadığı bir şekilde el ele dolaşınca ağabeyi çocuğun üzerine araba sürdü' dedi. Rabia'nın kemik yaşı 11'den büyük çıkarsa cezaevine girebilecek.


Sınava girmesi başarı

Pedagog Sevil Yavuz,

“Polislerin çocuğu sınava sokmaları son derece olumlu bir yaklaşım. Polislerin zaten zor günler geçiren çocuğun uğrunda annesini öldürdüğü sınava girmesini sağlamaları çocuğun ileride yaşayacağı olası ağır travmaları engellemiş. Eğer sınava girmeseydi annesini öldürmesinin etkisini çok daha derin yaşayacaktı” dedi.

Avukat Ali Rıza Dizdar ise şunları söyledi: 'Cumhuriyet savcısının bir psikoloğun görüşüne başvurarak sınava izin vermesi uluslararası sözleşmelere göre bir hukuk başarısıdır. Duyarlı davranışından dolayı cumhuriyet savcımız Türkiye'de bu konuda bir ilki gerçekleştirmiştir.'

Ailenin elinden alamaz mıydık?

Adana Valisi İlhan Atış, cinayete ilişkinşu açıklamayı yaptı: ''Açıkçası sözün bittiği yer burası.7. sınıfta çalışkan bir öğrenci.
15 Nisan'dan beri okula gelmiyor. Okul idaresi de rehber öğretmenler vasıtasıyla çocuğun ailesini devreye sokuyor. Çocuğun okula gelmesi gerektiğini, çalışkan olduğunu söylüyorlar, ancak kızımızın okula gelmesini sağlayamıyorlar. Çocuk, ailenin elinden alınamaz mıydı sorusu da akla geliyor.'

Sorun yaşayınca eve getirdik

Seyhan Belediyesi'ne bağlı olarak hemzemin geçitte görevli baba Ali A. olayın şokunu yaşıyor. Baba Ali A. kendi babasının baldızı Nazmiye A. ile evli olduğunu babası ölünce çocuğu olmadığı için kızlarını teyzesine verdiklerini doğruladı. Ancak velayetine geçirmediklerini söyledi. Baba, tarikat sempatizanı oldukları iddialarının da asılsız olduğunu belirterek, şunları söyledi: 'Ne olursa olsun o benim canım. Kızıma sahip çıkıp eğitimini tamamlamasını sağlayacağım. Onu okutmamak gibi bir niyetimiz yoktu. Psikolojik sorunları nedeniyle okuldan almıştık. Kızım eşimi sınav yüzünden öldürmedi. Anne ile kızının tartışmasından doğan bir olay' dedi.


Kızım baldızımın yanında 5 yıl kaldı. Evlatlık verildiği iddiası doğru değil. Annesinin babasının kim olduğunu biliyordu. Zaten teyzesiyle kalmaya başladığında 6 - 7 yaşlarındaydı. Sadece teyzesinde değil, bizde de kalıyordu. Sadece, ev kalabalık olduğu için teyzesinde daha rahat ders çalışacağını, daha iyi hayat süreceğini düşündük. Zaten teyzesi de birkaç sokak ileride oturuyor.''


AKŞAM | GUNCEL | 09 HAZİRAN 2009, SALI

http://www.aksam.com.tr/2009/06/09/haber/guncel/4077/imdat_cigligini_kimse_duymadi.html
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Sevil YAVUZ Fotoğraf
Dr.Psk.Sevil YAVUZ
İstanbul (Online hizmet de veriyor)
Doktor Pedagog - Klinik Psikolog
Pedagog, Klinik Psikolog, Oyun Terapisti, Akademisyen, Yazar, Emdr Terapisti
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi175 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dr.Psk.Sevil YAVUZ'un Makaleleri
► Kadın Cinayeti ve Öfke Psk.Ali BIÇAK
► ' Beni Kimse Anlamıyor ' Psk.Kevser MAZI
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,618 uzman makalesi arasında 'İmdat Çığlığını Kimse Duymadı (Sbs Cinayeti)-Akşam Gazetesindeki Röpörtajım' başlığıyla benzeşen toplam 8 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


17:48
Top