2007'den Bugüne 83,581 Tavsiye, 26,252 Uzman ve 18,644 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Çocuğunuzu Anaokuluna Hazırlarken- Newsweek-Röportaj
YAZI #488 © Yazan Dr.Psk.Sevil YAVUZ | Yayın Eylül 2009
Çocuğunuzu anaokuluna hazırlarken
Anaokulu çocuğunuzun birey olarak topluma karıştığı ilk ortam. Sürecin seyri ise sizin elinizde.

Milli Eğitim Bakanlığı 2005 yılında lise öğretimini dört yıla çıkardığında, bazı eğitim uzmanları böyle bir uygulamadan ziyade okul öncesi eğitime ağırlık verilmesini salık vermişti. Okul öncesi eğitimden kasıt, kreş ve anaokulu. 3 yaşına kadar yalnız oynamaktan rahatsızlık duymayan ve oyuncağını paylaşmayı sevmeyen çocuklar bu yaştan sonra farklı ihtiyaçlar içine girmeye başlıyor; sosyalleşme gibi. Bu ihtiyaçları sağlıklı bir şekilde karşılanan çocuklarsa hayata 1-0 önde başlıyor. Bu açıdan eğitim hayatının sonlarına değil de başına eklenecek zorunlu bir yıl, daha faydalı sonuçlar ortaya çıkarabilir. Zira 3-6 yaş arasında verilen eğitimin çocuğun ilerideki başarısına ciddi katkılar sağladığı araştırmalarla da sabit.
Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakül-tesi'nden Çiğdem Kağıtçıbaşı, Sevda Bekman ve Diane Sunar'ın 22 yıl süren "Erken Müdahalenin Erişkinlikte Süren Etkileri: Erken Destek Programı" adlı projeleri bu alandaki en çarpıcı çalışmalardan biri. 1982'de başlatılan proje kapsamında İstanbul'da gelir ve eğitim düzeyi düşük ailelerin çocuklarından iki farklı grup seçildi. Her grupta 3 ile 5 yaş arasında 255 çocuk vardı. Birinci gruptaki çocuklara kurum ve ev merkezli erken çocukluk eğitimi verildi. Eğitime tabi tutulan anneler de öğrendiklerini evde çocuklarına öğretti. İkinci gruptaki çocuklarsa herhangi bir okul öncesi eğitime tabi tutulmadı. Eğitimin ikinci yılında birinci gruptaki çocukların zekâlarında ve dil becerilerinde ikinci gruptakilere oranla ciddi bir gelişme gözlemlendi. Çocuklar 1991'de 12-14 yaşlarına, 2004'te ise 25-27 yaşlarına ulaştıklarında birer ankete tabi tutuldu. Görüldü ki birinci gruptaki gençler okula devam, okul başarısı, dil gelişimi, aile ilişkileri ve sosyalleşme alanlarında ikinci gruptakilere oranla daha başarılı bir profil çiziyor.

Eyüboğlu Eğitim Kurumları Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Birimi Koordinatörü Didem Tangil anaokulunun çocuğun hayatında neden bu kadar belirleyici olduğunu şu cümleyle özetliyor: "Anaokuluyla birlikte çocuğunuz dış dünyaya açılıyor ve ilk kez birey olarak toplumdaki yerini alıyor." Evde atılan ilk adımları hayata atılan adımlar izliyor. Bu durum sizi kaygılandırabilir ama Tangil kaygının özellikle ebeveyn ve çocuk arasında bulaşıcı olduğunu söyleyerek ebeveynlerin rahat davranması gerektiğini vurguluyor.

Çocukları bu sürece nasıl hazırlamak gerekiyor? Siz rahat olsanız da çocuğunuz isteksiz ve aşırı kaygılı olabilir.


Pedagog ve Psikolojik Danışman SEVİL YAVUZ anaokuluna başlama sürecini kolaylaştırmak için alınabilecek önlemleri şöyle sıralıyor: "Çocuklu arkadaşlarınızı ziyaret ederek ya da evinizde oyun günleri düzenleyerek çocuğunuzun yaşıtlarıyla kaynaşmasına ve sosyalleşmesine katkıda bulunabilirsiniz. Bunun yanında çocuğunuzu ara sıra akrabalarınıza bırakarak annesi olmadan bir ortamda kalmaya alışmasını sağlamak da önemli."

Çocuğunuzu bir anaokuluna kaydettirdiniz ve ilk günü bekliyorsunuz. Tangil bu aşamada çocuğa okulu gezdirip, nasıl bir gün geçireceğini anlatmanın önemli olduğunu vurguluyor ve ekliyor: "Ancak bunu yaparken gerçekçi olun ve çocuğunuzu gereksiz beklentiler içine sokmayın."

Gelelim okulun ilk gününe. Tangil'e göre o gün bırakın çocuğunuz ne istiyorsa onu giysin ve dilerse yanına küçük bir oyuncağını alsın. Okula çok erken gelmeyin. Uzun bekleyişler çocuk üzerinde gerginlik yaratabilir. Ve çıkışta onu tam zamanında okuldan almaya özen gösterin. Belki de en önemlisi ilk günden itibaren çocuğunuzla, gün içinde yaptığı etkinlikler ve yaşadıklarıyla ilgili sorgulama tonuna kaçmadan sohbet edin. Unutmayın karşınızda artık hayata atılmış bir birey var. Siz bunun bilincinde oldukça süreç sandığınızdan daha kolay ve hatta zevkli hale gelecektir.


Ayçin Noyan
2009-08-31 15:40:15

http://www.newsweekturkiye.com/haberler/detay/32058/Cocugunuzu-anaokuluna-hazirlarken
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Sevil YAVUZ Fotoğraf
Dr.Psk.Sevil YAVUZ
İstanbul (Online hizmet de veriyor)
Doktor Pedagog - Klinik Psikolog
Pedagog, Klinik Psikolog, Oyun Terapisti, Akademisyen, Yazar, Emdr Terapisti
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi175 kez tavsiye edildiİş Adresi KayıtlıTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dr.Psk.Sevil YAVUZ'un Makaleleri
► Çocuğunuzu Anaokuluna Yazdırırken Psk.Seval ERYILANCI
► Anaokuluna Başlarken Psk.Ayşegül COŞKUN
► Anaokuluna Uyum Süreci Psk.Aysu YENİEL SİLLE
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,644 uzman makalesi arasında 'Çocuğunuzu Anaokuluna Hazırlarken- Newsweek-Röportaj' başlığıyla benzeşen toplam 14 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


04:49
Top