2007'den Bugüne 84,180 Tavsiye, 26,367 Uzman ve 18,814 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Kardeşler Arasındaki Çatişma ve Kıskançlık-2 Yaş Sendromu- Star Gazetesi Röportaj
YAZI #820 © Yazan Dr.Psk.Sevil YAVUZ | Yayın Haziran 2010
Pedagog Sevil Yavuz'un Halime Sürek Kahveci ile Söyleşisi

Ben de, ben de, ben de!


Selçuk Erdem’e ait bir karikatürdü galiba. Sürüdeki koyunlardan biri (Bir sabah otlamaya çıkarken) “Arkadaşlar, ben artık sürü halinde yaşamak istemiyorum. Özgür olmak istiyorum. Tek başıma yaşayacağım. Hadi bana eyvallah!” gibi bir şeyler (tam hatırlayamıyorum konuşma balonunu) söylüyordu arkadaşlarına yani koyunlara. Diğerlerinden çıkan konuşma balonlarını ise günde belki yüz kez hatırlıyorum. Kızım ne zaman “Ben de” dese, gözümün önüne o karikatür karesine sığışan koyunların kafalarının üzerindeki, “Ben de, ben de, ben de” çığlıkları geliyor. Hatırladıklarım bununla da sınırlı değil. İki yeğeninden küçük olanın hep ağabeyini taklit ettiğini anlatmıştı bir arkadaşım. Büyüdüklerinde de değişmemiş bu.
BU KADARI OLMAZ

10’lu yaşların başında lokantaya gittiklerinde mesela, kendi yemeğinden isteyen kardeşine fenalık olsun diye 10 kere yemek değiştirirmiş abi olanı. “Ben bir Adana istiyorum. Ben de. Hayır vazgeçtim, Urfa kebabı olsun. Ben de. Siz de kuru fasulye pilav var mıydı, ondan alayım. Ben de.” Arkadaşım gülerek bunu anlatırken ben henüz anne değildim ve “Bu kadar da olmaz canım!” filan demişimdir kesin. Ama oluyormuş daha fazlası da hem de. Unutmadan, bu kardeşlerden büyüğünün mühendis olduğunu, küçüğünün şu anda Marmara Üniversitesi’nde psikoloji eğitimi görerek kendini kurtardığını söyleyeyim. Çocuk çareyi psikoloji okumakta bulmuş demek ki!

Bana böyle çok uzun yıllardır aklıma bile gelmeyen şeyleri hatırlatan Elvan’ın “Ben de, ben de!” çığlıkları oluyor. Sabahları kalkıyoruz, “Hadi oğlum, elini yüzünü yıka! Okula geç kalacaksın” diyorum. Cevap Kerem yerine Elvan’dan geliyor, abisi ayakkabılarını giyerken kendilerininkini kapıp asansöre koşuyor, “Ben de!” diyerek.

SANKİ ÖNÜNE TAŞ KOYDUK

Kerem okuldan geliyor, süt içmek isteğini söylüyor, kızım aradan sıyrılıp “Ben de!” diyor. “Hadi ellerini yıka oğlum!” demeye kalmadan, kardeşi “Önce ben!” diyor. Kerem’e çaktırmadan (çünkü fena halde gıcık oluyor bu duruma, hissediyorum) gülümsüyorum, sesime ciddi bir ton vermeye çalışarak “Elvan sen az önce yıkadın ellerini” diyorum. Okula gitmesi için biraz daha büyümesi gerektiğini anlatıyorum.

Ancak iş, ilaç kısmına gelince durum biraz değişiyor. Hafif bir burun tıkanıklığı vardı oğlumun, sprey kullandık. Ama küçük kız her seferinde “Anne ben de!” diye araya girdi. “Bu ilaç, herkesin ilacı kullanılmaz” dediysem de anlatamadım. Öyle bir feryat figan kopardı ki, sanırsınız biz bal börek yiyoruz onun önüne taş koyduk. “Aaannnneee, beeeen deee!”

Şimdi yazdığım satırları, az sonra bir psikoloğa okuyacağım. Değerlendirmesini ve önerilerini haftaya yazayacağım. Malum yerimiz kalmadı. Bu arada koyunlu karikatürün kime ait olduğunu biliyorsanız, yazın lütfen. Düzeltelim...


Halime Sürek KAHVECİ

http://www.stargazete.com/cumartesi/yazar/halime-surek-kahveci/ben-de-ben-de-ben-de-262204.htm
15 Mayıs 2010 Cumartesi
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Sevil YAVUZ Fotoğraf
Dr.Psk.Sevil YAVUZ
İstanbul
Doktor Pedagog - Klinik Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi175 kez tavsiye edildiTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dr.Psk.Sevil YAVUZ'un Makaleleri
► Kardeşler Arasında Kıskançlık Psk.Sinem MALKOÇ
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,814 uzman makalesi arasında 'Kardeşler Arasındaki Çatişma ve Kıskançlık-2 Yaş Sendromu- Star Gazetesi Röportaj' başlığıyla benzeşen toplam 24 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


08:49
Top