2007'den Bugüne 83,890 Tavsiye, 26,327 Uzman ve 18,765 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Yılbaşını Çocuğunuzla Geçirin! Tatile Birlikte Gidin!
YAZI #991 © Yazan Dr.Psk.Sevil YAVUZ | Yayın Aralık 2010
Yılbaşını Çocuğunuzla Birlikte Geçirin!

Tatilde gitmeyi ve yılbaşını eğlenceli geçir kuşkusuz hepiniz hap ediyorsunuz. Fakat çocuğunuzu akrabalarınıza bırakıp şehir dışı, yurtdışı tatili yapmak çocuğunuz açısında doğru bir yaklaşım olmayabilir. Tabi bu çocuğunuzun yaşına göre daha da önem kazan

Yılbaşını çocuğunuzla birlikte geçirin !

Sevgili Anne Babalar,

Yeni yıl gelirken aklınızdan tatil ve yeni yılı kutlama planları da geçiyordur. Yılbaşı hafta sonuna geldiği için şehirden uzaklaşarak birkaç gün tatil yapmak isteyen çok ailemiz oluyor. Tatilde gitmeyi ve yılbaşını eğlenceli geçir kuşkusuz hepiniz hap ediyorsunuz. Fakat çocuğunuzu akrabalarınıza bırakıp şehir dışı, yurtdışı tatili yapmak çocuğunuz açısında doğru bir yaklaşım olmayabilir. Tabi bu çocuğunuzun yaşına göre daha da önem kazanıyor.

Eğer çocuğunuz bebekse ve ilk defa sizden ayrılacaksa bu durumda bebekte travma yaşayabilir. Bebek annesi babası tarafından terk edildiğini düşünebilir ve bu travma bebekte derin izler bırakabilir. Eğer çocuğun yaşı daha büyükse de çocuğu güvendiğiniz birine bırakıp gitmek doğru değil. Bayramlar, yılbaşı gibi özel günler ailelerin birlikte paylaştığı özel günlerdir. Çocukların terk edildiği, anne babanın baş başa zaman geçireceği fırsatlar değildir. Bu nedenle anne baba böyle önemli bir karar almadan önce bir kere daha düşünmelidir. Elbette anne baba olarak baş başa zaman geçirmeyi hak ediyorsunuz ama çocuğunuzun ihtiyaçlarını da göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

Çocuk bu durumda yaşına ve bilişsel seviyesine göre çok çeşitli olumsuz mesajlar alabilir: Annem babam beni terk etti, ben ailede fazlalığım, bensiz daha mutlu olacaklar, ben değersizim ve birlikte kutlamayı hak etmiyorum, annem babam artık benden bıktı ve beni istemiyorlar…Çocuklarınızın böyle olumsuz mesajları almaması ve mutlu olması için size ihtiyacı var.

Çocuklarınızı birkaç gün akrabalarınıza bırakıp tatile gitmek yerine onları da yanınıza alın birlikte tatile gidin. Çocuklarınızla birlikte yeni yıla merhaba deyin. Yılbaşı akşamı çocuklarınızla birlikte bir kutlama yaparsınız. Onlar uyuduktan sonra ise siz özel bir kutlama programınıza, yılbaşı balonuza gidebilirsiniz. Bu durumda hem çocuklarınız hem de siz mutlu bir şekilde yeni yıla girersiniz.

Çocuklarınızla birlikte sağlıklı ve mutlu yeni yıllar diliyorum,
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Sevil YAVUZ Fotoğraf
Dr.Psk.Sevil YAVUZ
İstanbul (Online hizmet de veriyor)
Doktor Pedagog - Klinik Psikolog
Pedagog, Klinik Psikolog, Oyun Terapisti, Akademisyen, Yazar, Emdr Terapisti
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi175 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dr.Psk.Sevil YAVUZ'un Makaleleri
► Çocuğunuzla Oyun Oynamak Psk.İpek ÖRGÜT
► Çocuğunuzla Aranıza Karne Girmesin Psk.Gizem HÜNERLİ
► Çocuğunuzla Kaliteli Zaman Geçirebilmek Psk.Dnş.Ece AKIN BAKANAY
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,765 uzman makalesi arasında 'Yılbaşını Çocuğunuzla Geçirin! Tatile Birlikte Gidin!' başlığıyla benzeşen toplam 23 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


13:18
Top