2007'den Bugüne 83,150 Tavsiye, 26,211 Uzman ve 18,446 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!


Tavsiye Yazılarındaki Düzeltmeler ve Editör İşlemleri

Sitemize gönderilen tavsiye yazılarını prensip olarak olduğu gibi ve hiç değişiklik yapmadan yayınlamaya gayret ediyoruz. Ancak istisnai durumlarda yayın ilkelerimiz gereğince yazıda bazı düzeltmeler veya değişiklikler yapılabilmektedir. Örneğin:

▪ Tavsiye Yazıları içinde tavsiye edilen uzmanın iletişim bilgileri, adres, telefon, eposta adresi, özgeçmişi vs. yayınlanmamaktadır.

Tavsiye edilen uzmanlar için sitemizde tavsiye yazısı ile birlikte otomatik bir sayfa açılmaktadır ve uzman sitemize ÜCRETSİZ şekilde üye olarak bu sayfada kendisi ile ilgili dilediği bilgileri kendisi yayınlayabilir. Bu açıdan tavsiye edilen uzmanın özgeçmişi, yayınları, telefon, adres, epostası gibi bilgilerin tavsiye yazan ziyaretçimiz tarafından DEĞİL, tavsiye edilen kişi tarafından DİLERSE yayınlanmasını istiyoruz ve tavsiye yazıları içindeki bu tip ayrıntıları çoğu kez siliyoruz.

Ayrıca tavsiye edilen kişiler sitemiz üyesi olsa dahi, tavsiye yazılarına müdahale edemedikleri için bu yazılar içindeki hatalı iletişim bilgilerinin daha sonra güncellenmesi de mümkün olamamaktadır. Örneğin Amerikan Hastahanesinde çalışan bir doktor daha sonra Alman Hastahanesinde çalışmaya başladıysa, 2 sene önceki tavsiye yazısı içindeki "bu doktoru Amerikan Hastahanesinde görebilirsiniz" ifadesi sorun yaratmaktadır.

▪ Tavsiye Yazıları içinde kötülenen isim/kurum/marka isimleri ile TÜM ilaç isimleri kapatılmaktadır:

Sitemizden yararlanan site ziyaretçilerimizin uzman desteği almadan ilaç kullanmasını istemediğimizden, tavsiye yazıları içinde verilen ilaç isimlerini kapatmaktayız.

Keza yasal nedenlerle memnuniyetsizlik/şikayet ifade edilen isim/kurum/marka isimleri de yazıdan çıkarılmaktadır.

▪ Tavsiye Edilen kişiyi zor durumda bırakacak veya fazla kişisel, özel veya mizahi anılar, ifadeler, yorumlar yazılardan silinmektedir.

Örneğin çok kişisel veya duygusal nitelikte anılar, olumlu nitelikte olsa dahi tavsiye eden kişinin binlerce ziyaretçiyle paylaşılmasından rahatsızlık duyabileceği olaylar, fazla özel yorum ve ifadeler yazılar içinden çıkarılmaktadır.

▪ Tavsiye eden kişinin Telefonu ve Eposta Adresi yazıdan çıkartılabilmektedir.

Bazı ziyaretçilerimiz tavsiye yazılarının inanırlılığını arttırmak için yazıları içinde telefon numaralarını veya eposta adreslerini verebilmektedirler. Ancak verilen telefon numaraları ve telefonlar ileride değişebilir veya bir süre sonra bu bilgilerin yayını tavsiyeeden ziyaretçimiz için bile rahatsız edici bir hale gelebilir.

▪ Tavsiye metni içindeki yanıltıcı ifadeler yazıdan çıkartılabilmektedir.

Örneğin psikologlar, diyetisyenler, fizyoterapistler "doktor" değildir ancak tavsiyeyi yazan ziyaretçimiz uzmanı ağız alışkanlığı ile "Doktor" olarak nitelendirmiş olabilir. Bu ifadeyi diğer ziyaretçilerimizi yanıltmamak için yazıdan çıkartıyoruz. Aynı şekilde yasal olarak fizyoterapistler 'bir hastalığa teşhis koyamayacağından' yazı içinde bu nitelikteki ifadeler de silinebilmektedir.

Tavsiye yazısının yayını sırasında Editörlerimizce yapılan bu değişiklikleri uygun bulmayan ziyaretçilerimiz dilerlerse bizimle iletişim kurarak tavsiye yazılarının silinmesi talebinde bulunabilirler.

Burada belirtilen kriterler sadece isim ve soyadı için geçerlidir, tavsiye yazılarında yazan kişinin TC kimlik numarası veya eposta adresi yayınlanmamaktadır.

Tavsiye Yazılarında İsim Kullanımı Kuralları

Tavsiye yazısını gönderilirken ziyaretçimize dilerse gerçek ismiyle, dilerse rumuzla yazısını gönderme seçeneği verilmektedir ve prensip olarak yazı yayına alınırken de ziyaretçimizin bu tercihine saygı duyularak işlem yapılmaktadır. Bununla birlikte tavsiye eden ziyaretçimizin uzmandan profesyonel hizmet alıp almamasına bağlı olarak da aşağıdaki kriterleri uygulamaktayız:

▪ Tavsiye Ettiği Uzmandan Profesyonel Hizmet Alanlar:

Sağlık sektöründeki uzmanlardan profesyonel hizmet alan ziyaretçilerimiz isimlerini açık olarak yazsa dahi, Site Editörlerimiz çoğu kez yazıyı yayına alırken ismi veya soyadını GİZLEMEKTEDİR. Sağlık hizmeti alan ziyaretçilerimizin özellikle de ruh ve sinir hastalıkları, kadın hastalıkları, estetik operasyonlar gibi bazı özel branşlarda ileride isimlerinin açık olarak yayınından -kendileri öyle düşünmese bile- rahatsız olabileceklerine inanıyoruz ve bu nedenle çoğu kez bu yazılarda isimleri kapatıyoruz.

Sağlık sektörü dışında kalan uzmanlarla ilgili yazılan tavsiye yazılarında ise ziyaretçimizin isimle ilgili kendi tercihine saygı duyarak yazıyı yayınlıyoruz. Örneğin bir mimara veya veteriner hekime tavsiye yazan ziyaretçimiz dilerse isim soyadı açık şekilde, gerekse rumuz kullanarak yazısını gönderebilir.

Tavsiye ettikleri uzmandan profesyonel hizmet alan ziyaretçilerimiz isimlerinin yayını konusunda her zaman fikirlerini değiştirebilirler ve bizimle iletişim kurarak isimlerinin açık yazılmasını veya gizlenmesini talep edebilirler.

▪ Tavsiye Ettiği Uzmandan Profesyonel Hizmet Almayanlar:

Tavsiye ettiği uzmandan profesyonel hizmet almayan, uzmanın arkadaşı, akrabası, tanıdığı, meslektaşı olarak tavsiye yazan ziyaretçilerimizin ise -özel bir neden yoksa- tavsiye yazılarını isimleri açık olarak göndermelerini beklemekteyiz.

Bir uzmanı arkadaşı/tanıdığı/akrabası/meslektaşı olarak tavsiye eden ziyaretçimizin uzmanla olan bu tanışıklığının veya isminin gizlenmesinin, yazıyı okuyan ziyaretçilerimizi yanıltıcı nitelikte olacağına inanıyoruz. Ayrıca bir arkadaşını veya akrabasını tavsiye eden ziyaretçimiz yazısına ismini dahi yazmak istemiyorsa, bu tavsiye yazısının değeri de oldukça azalmaktadır. Bu nedenle arkadaş/tanıdık/akraba/meslektaş yazılarında yazanın isim, soyadı ve uzmanla tanışıklığının açık yazılmasını bekliyor, eğer ziyaretçimiz bu bilginin yayınını uygun görmüyorsa, yazıyı tamamen yayından kaldırıyoruz.

Tavsiye Yazımı Değiştirebilir miyim/Silebilir miyim?

Tavsiye eden ziyaretçilerimiz hiçbir zaman sınırlaması olmaksızın diledikleri zaman tavsiye yazılarını silebilir veya güncelleyebilirler.

Tavsiye yazısının silinmesini isteyen ziyaretçimizin bizimle iletişim kurarak silme talebinde bulunmasını rica ediyoruz. Silme talep edilirken, lütfen hangi yazının silinmesinin istendiğini açık olarak belirtiniz. Ayrıca silme talebinin gerçekten tavsiye eden ziyaretçimizden geldiğinden emin olmamız açısından yazıyı yazarken kullandığınız e-posta adresi ve tc kimlik numarasının da bizimle paylaşılmasını rica ediyoruz.

Tavsiye yazısının güncellenmesini isteyen ziyaretçimiz güncellenmiş metni kaleme alarak bize epostayla iletmelidir. Bizimle iletişim kurarken lütfen hangi yazının güncellenmesini istediğinizi de açıkça belirtiniz. Güncellenmiş metin tavsiye yazısı kriterlerimize uygun olarak kaleme alınmış olmalıdır.

Sitemizde her ziyaretçimizin aynı uzmanla ilgili TEK bir tavsiye yazısı yazmasına izin verilmektedir. Aynı uzmandan farklı tarihlerde birden fazla hizmet almış ziyaretçilerimiz, ilk yazılarının değiştirilmesini talep ederek, uzmanla ilgili izlenimlerini ve tavsiye yazılarını güncelleyebilirler.

Tavsiye Yazımın Onaylandığı Mesajı geldi Ama Yazımı Göremiyorum

Tavsiye mesajınızın yayına girmesi için Editörlerimizce onaylanması gerekmektedir. O nedenle sadece yazının siteye gönderilmiş olması yeterli değildir, siteye gönderildikten sonra önce sitenin gönderdiği eposta doğrulamasının yapılması, daha sonra ise Editörlerimizce onaylanmasının beklenmesi gerekmektedir. Editörlerimizin incelemesi sonrası yazınız onaylanmışsa, size epostayla YAZININ ONAYLANDIĞI bilgisi gelecektir.

Bu epostayı aldığınız YAZININ ONAYLANDIPĞI belirtildiği halde, tavsiye yazısını sitede göremiyorsanız lütfen aşağıdaki adımları takip ediniz:

1- Yazınızın onaylandığına dair epostayı TAMAMEN okuyunuz. İstisnai bazı meslek gruplarında tavsiye yazıları sadece uzmanın okumasına açık olarak kabul edilmektedir, bu konuda ayrıntılı bilgi eposta içinde mevcuttur.

2- Eposta içinde yazının onaylandığı ve ayrıca YAYINLANDIĞI da belirtiliyorsa, uzmanın sayfası içindeki tüm tavsiye yazılarına bakınız. Sitemizin genel ayarı yazıları tarih sırasına göre yeniden eskiye doğru sıralamaktır ancak uzmanlar kendi yazıları için bu ayarı değiştirebilir. Bu nedenle uzmanın ayarı nedeniyle sizin yazınız uzmanın sayfasında tarih sırasına göre yukarıda değil, uzmanın uygun gördüğü bir sırada farklı bir yerde yayınlanıyor olabilir.

3- Uzmanlar kendileri için yazılmış yazıları dilerlerse sadece kendilerinin görebileceği şekilde ayarlayabilmektedir. Yazınızın yayınlandığı konusunda bilgi mesajı aldıysanız ancak hiçbir şekilde uzmanın sayfasında göremiyorsanız, uzman yazıyı diğer ziyaretçilerin okumasına kapatmış olabilir.

4- Yazı yayınlandıktan sonra yazının site kurallarımıza ve yayın şartlarına uygun olmadığı veya yazı içinde verilen bilgilerin doğru olmadığı sonradan ortaya çıkmışsa, yazı editörlerimizce sonradan yayından kaldırılmış da olabilir. Örneğin uzmanla hiçbir tanışıklığı olmadığını belirterek tavsiye yazan bir ziyaretçimizin daha sonra uzmanın meslektaşı olduğu ortaya çıkmışsa, yazı Editörlerimizce ayrıca bilgi verilmeden silinecektir.13:26
Top