TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!Alkol Kullanımında Tanı, Değerlendirme ve Biyokimyasal Belirteçler

Sibel KILINÇ Fotoğraf
Dr.Sibel KILINÇ
Uşak
Doktor "Ruh sağlığı ve hastalıkları - Psikiyatri"
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi1 kez tavsiye edildiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 3 Makalesi varFotoğrafı Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları Kayıtlı
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 2517,

* Yayın Tarihi : 23-07-2011 - 20:43 (1316 gün önce),

* Ortalama Günde 1.91 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 4046 , Kelime Sayısı : 510 , Boyut : 3.95 Kb.
Alkol Kullanımında Tanı, Değerlendirme ve Biyokimyasal Belirteçler

Tanı ve Değerlendirme

Alkol kötüye kullanımı ya da bağımlılığı olan hastaların önemli bir çoğunluğu hekime önce ailenin, arkadaşlarının ya da işyerinin baskısı ile gelir. Bu nedenle kişi, içtiği içki miktarını, sıklığını, sürekliliğini, alkolün kendisine yaptığı zararlı etkilerini, işteki ve aile içindeki sorunlarını saklayabilir.

Muayene esnasında hastanın belirgin fiziksel ve nörolojik belirtisi olmayabilir. Hastanın kendisinden ve yakınlarından alınacak bilgilerin yanı sıra iyi bir fizik ve nörolojik muayene yapılması, karaciğer enzimlerine bakılması uygun olur. Hastada amnezik durumlar, bellek bozukluğu, sık düşme ve kafa travması öyküsü varsa kafa grafileri, EEG ve beyin görüntüleme tetkikleri gerekli olabilir.

Ölçme ve Değerlendirme Araçları

Alkol bağımlılarına gerek toplum taramalarında gerekse psikiyatri kliniklerinin dışında erken tanı koymaya yardımcı olması için uygulaması kolay olan bazı değerlendirme testleri geliştirilmiştir.

Bu değerlendirme araçlarından biri toplum taramalarında sık olarak kullanılan CAGE (Cut down, Annoyed, Guilty, Eye opener)’dir (2). Bu tarama testi Türkçe’ye çevrildiğinde, testin ismi, her bir sorunun içindeki anahtar kelimenin seçilmesi ile “KESİ” olmuştur. KESİ testi puanlanırken her bir soru 0 ya da 1 olarak derecelendirilir. Toplam 4 sorudan 2 veya daha fazla puan alanlarda alkol bağımlılığı tanısı çok kuvvetli bir olasılık olarak düşünülmelidir. KESİ, hızla uygulanabilecek ve duyarlılığı yüksek bir tarama testidir (1).
Alkol kullanım bozukluğu ve içmeye bağlı sorunları olan hastalara erken tanı koymaya yardımcı olan bir diğer test ise Dünya Sağlık Örgütü tarafından geliştirilmiş olan AUDIT(Alcohol Use Disorders Identification Test)’tir (1). İçme alışkanlığı, alkol tüketimi ve alkole ilişkin sorunları saptayan 10 maddelik bir ölçektir. Ölçeğin ilk üç sorusu tehlikeli alkol kullanımını, 4., 5. ve 6. sorular bağımlılık belirtilerini, son dört soru da zararlı alkol kullanımını göstermektedir Ölçek toplam puanı 40 olup populasyon çalışmalarında 8-11 arasında değişen farklı kesme noktaları bulunmakla birlikte önerilen kesme noktası 8’dir. Aynı ölçeğin kendini değerlendirme şekli de bulunmaktadır. Bu test için önerilen kesme noktası alkolden zarar görme düzeyini belirler (3).
Bir diğer test ise Michigan Alkolizm Tarama Testi (MATT)’dir. 25 sorudan oluşan bu testin uygulaması KESİ’ye göre biraz daha fazla zaman almakla birlikte özellikle kadınlarda ve yaşlılarda alkol sorunlarını saptamada daha güvenilir sonuçlar vermektedir.

Alkol Bağımlılığında Biyokimyasal Belirteçler

Aşırı alkol kullanımını gösteren “biyokimyasal belirteçler” alkol bağımlılığının yaygınlığının taranması, tedavisi, önlenmesi ve alkol kullanımına bağlı diğer medikal hastalıkların saptanmasında önemli bir yere sahiptirler. Bazı ülkelerde bu belirteçler iş alanlarında ağır içicilerin saptanmasında kullanılmaktadırlar. Bu amaçların yerine gelmesi için biyokimyasal belirteçlerin bazı karakteristik özellikleri olmalıdır. Bu özellikler; güvenirlik, geçerlilik, sabitlik, maliyet, pratik uygulama, kabul edilirlik, taşınabilirliktir. Ne yazık ki bugüne kadar bu özelliklerin tümünü taşıyan tek bir belirteç bulunamamıştır. Klasik belirteçler düşük-orta derece duyarlılık, sık yalancı pozitiflik ve kullanılan alkol miktarı ile zayıf özgüllük ilişkisi gösterirler.

Sıklıkla kullanılan testler; gamma glutamil transferaz, alanin amino transferaz, aspartat amino transferaz, ortalama eritrosit hacmi ve en yeni belirteç olan “carbohydrate deficient transferrin”dir.

Kaynaklar
(1) Uluğ B. Psikoaktif madde kullanımına bağlı ruhsal bozukluklar. Öztürk O, Uluşahin A, eds. Ruh Sağlığı ve Bozuklukları(içinde). Ankara; 2008. sf. 703.
(2) Mayfield DG, McLeod G, Hall P. The CAGE Questionnaire: Validation of a new alcoholism screening instrument. Am J Psychiatry. 1974; 131: 1121-1123,
(3) Yapıcı A, Alkol Bağımlılığında depresyon ve anksiyetenin yeti yitimi ve yaşam kalitesine etkisi [Tez]. İstanbul: Bakırköy Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Hastanesi, 2006.

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"Alkol Kullanımında Tanı, Değerlendirme ve Biyokimyasal Belirteçler" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dr.Sibel KILINÇ'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Şizofreni , Dr.Serhat İPEKÇİ
 • Skolyoz Tipleri Ve Tedavisi , Prof.Dr.Semih KESKİL
 • Hidrosefali, Tanısı Ve Tedavisi, , Prof.Dr.Semih KESKİL
 • Beyin Tümörü Cerrahisi İçin Çağdaş Yöntemler, Beyin Tümörü Ameliyatı Sonrası Olası Komplikasyonlar , Beyin Tümörü Takibi Ve Önerile; Hipofiz Adenomur , Prof.Dr.Semih KESKİL
 • Çocukluk Çağı Beyin Tümörü, Beyin Tümörü Nedenleri, Beyin Tümörü Belirtileri, Beyin Tümörü Tanı Yöntemleri,beyin Tümörü Tedavi Yöntemleri , Prof.Dr.Semih KESKİL
 • Beyin Tümörü,kötü Huylu Beyin Tümörü, İyi Huylu Beyin Tümörü , Prof.Dr.Semih KESKİL
 • Boyun Fıtığı Ameliyatı Seçenekleri, Boyun Fıtığı Ameliyatı Sonrası,boyun Omurilik Kanal Daralması , Prof.Dr.Semih KESKİL
 • Boyun Fıtığı Ve Boyun Kireçlenmesi , Prof.Dr.Semih KESKİL
 • Boyun Ağrısı , Prof.Dr.Semih KESKİL
 • Bel Fıtığı Nüks İhtimali, Bel Fıtığı Tedavisi Sonucu, Yaşlı Hastalarda Ve Çocuklarda Bel Fıtığı, Hamilelerde Bel Fıtığı , Prof.Dr.Semih KESKİL
 • Bel Fıtığı İçin Hareket Koruyucu Cerrahi, Bel Fıtığı İçin Lazer Tedavisi, Kapalı Ameliyat, Kansız Ameliyat Ve Bel Ameliyatı Sonrası , Prof.Dr.Semih KESKİL
 • Bel Fıtığı Tedavisi Ve Bel Fıtığı Ameliyatı İçin Platin Kullanımı , Prof.Dr.Semih KESKİL
 • Bel Kayması Nedir Ve Bel Ağrısı Yapan Diğer Nedenler Nelerdir , Prof.Dr.Semih KESKİL
 • Bel Fıtığı Kimlerde Görülür, Nasıl Önlenebilir Ve Dar Kanal Nedir , Prof.Dr.Semih KESKİL
 • Bel Fıtığı Nasıl Oluşur, Belirtileri, , Prof.Dr.Semih KESKİL
 • Bel Ağrısı Tanısı , Prof.Dr.Semih KESKİL
 • Bel Ve Sırt Ağrısı , Prof.Dr.Semih KESKİL
 • Sorularla Cinsel Terapi , Dr.Dilek AKGÜL
 • Cinselliği Konuşmak , Dr.Dilek AKGÜL
 • Humik Asit Ve Mumiyo Nedir? , Prof.Dr.Kadir KOTİL
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  22:48
  Top