2007'den Bugüne 90,549 Tavsiye, 27,855 Uzman ve 19,765 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Köpeğim Kalça Displazisi mi?
MAKALE #7346 © Yazan Vet.Hek.Doç.Dr.Güçlü GÜLANBER | Yayın Ağustos 2011 | 5,855 Okuyucu
Köpeğim displazi mi?

Bu sorununun cevabını vermek için bir yaşından küçük köpeklerde Distraksiyon radyografi(PennHIP) ; bir yaşından büyük köpeklerde OFA yöntemi ile röntgen çekilmesi ve köpeğinizin kalça eklem muayenesi (eklem gevşekliği) yapılması gerekir. Sadece basit bir röntgren, sadece yürüyüşüne ve koşmasına bakarak displazi denilmesi yanlıştır.

Alabileceğim önlemler nedir?

Köpeğinizin ilk aylardan itibaren fazla kilo almamasına dikkat etmelisiniz. Gereksiz ise köpeğinize kalsiyum yüklemesi yapmayınız. Bunun yerine glikozamin, kondrotin, MSM gibi kıkırdak koruyucu gıda takviyeleri daha iyidir. Köpeğinizin aşı programı genellikle 3-3,5 aylık yaştayken bitecektir. Bitmesini takiben 4-4,5 aylıkken mutlaka Distraksiyon (PennHIP) röntgenini çektirin. Bu köpeğinizin ileride displaziye yatkınlık derecesini ve eklem gevşekliğini tespit etmeye yarar. Böylece erken ve basit önlemler alınabilir. Bunun dışında kaygan zeminlerde kayma, bu zeminde oyun oynamaktan kaçınmak önemlidir. Aşırı merdiven inip çıkmak da köpek için zararlıdır. Mümkün olduğunca toprak ve çim alanda köpeğinizin yürümesi onun için çok yararlıdır.

Köpeğimde Kalça Displazisi tespit edildi. Ne yapmalıyım?

Öncellikle sakin olun ve paniklemeyin. Köpeğiniz sakat, kötürüm ya da felçli gibi bir durumda kalmayacak. Çevrenizde konuyla ilgili bilgi ve deneyime sahip birileri varsa onların deneyimlerinden faydalanabilirsiniz. Ancak kalça displazisinin çeşitli aşamaları olduğunu ve sizin köpeğinizin aynı tedaviye uygun olup olmadığını kesin anlamanız gerekir. Bunun için de mutlaka uzman bir veteriner hekime gitmeniz gerekmektedir. Tedavi önerilerinde bilmeniz ve dikkat etmeniz noktalar bulunmaktadır. Bunlar yukarıda belirttiğim gibi köpeğinizin kalça displazisi hangi aşamada ya da kaçıncı derecede? Basit önlemler ile operasyondan kaçınmak mümkün mü? Operasyon gerekiyorsa köpeğimin yaşına, kilosuna, yaşam şekline ve benim bakım şartlarıma en uygunu hangisi? Bu sorulara verilecek cevaplar gerçekten önemlidir. Köpeğiniz 20 kilonun üzerinde ise kemik başının kesilmesi yani Caput femoris rezeksiyonu işlemi çok da uygun değildir. Ya da köpeğiniz 6 aylık olduysa JPS operasyonuna uygun değildir. Ya da eklem dejenerasyonu başladıysa TPO operasyonuna uygun değildir. En önemli nokta ise büyüme çağında operasyon geçiren köpeklerin gelişimlerinin aksaması ve yaşıtlarına göre daha küçük kalmasıdır. Bu da tedavi seçeneklerini gözden geçirirken dikkat edilmesi gereken bir konudur.

Köpeğimin tedavisi için uygun noktalar nerelerdir?

Veteriner hekiminizin şüphelenmesi ya da sizin gözünüze çarpan bazı aksaklıklarla veteriner hekime gitmeniz sonucu köpeğinize displazi teşhisi konuldu. Şimdi tedavi için bulunduğunuz noktanın bazı özelliklerini bilmeniz gerekiyor. Bünyesinde bu konuda uzman cerrah var mı? Sizi başka bir noktaya mı sevk edecek? Dışarıdan bir cerrah çağırarak kendi bünyesinde mi operasyon yapılacak? Operasyon sonrası bakım şartları ve süreleri gibi pek çok önemli soru var. Neden önemli? Genellikle displazi problemi için yapılan operasyonlar sonrasında operasyon yapan uzmanın köpeği belirli periyodlarda görmesi ve kontrol etmesi gerekir. Kendi bünyesinde cerrah bulunan bir yerde köpeğiniz operasyon olduğunda köpeğinizin kontrolünde güçlük çekmezsiniz. Diğer durumlarda istediğiniz zaman köpeğinizin operasyonunu yapan hekime ulaşmanız ve onun köpeğinizi kontrol etmesi zor olacaktır. Köpeğinizin mizacı da tedavi seçeneklerinde göz önünde bulundurmanız gereken bir noktadır. Eğer sinirli ya da çok hareketli bir köpekse TPO gibi bir operasyon sonrasında bakımı ve hareketsizliği sağlamak güç olacağını bilmek gerekir.

Sonuç olarak kalça displazisi hangi aşamada olursa olsun tedavi olanağı bulunan bir problemdir ve tedavi seçeneklerinde köpeğin gelişim sürecini aksatmamak için medikal tedaviden noninvasiv-kansız yöntemlere ve bundan sonra da invasiv operatif yöntemlere doğru gitmekte fayda vardır.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Köpeğim Kalça Displazisi mi?" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Vet.Hek.Doç.Dr.Güçlü GÜLANBER'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Vet.Hek.Doç.Dr.Güçlü GÜLANBER'in izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Vet.Hek.Doç.Dr.Güçlü GÜLANBER'in Makaleleri
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,765 uzman makalesi arasında 'Köpeğim Kalça Displazisi mi?' başlığıyla benzeşen toplam 15 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


18:55
Top