2007'den Bugüne 89,843 Tavsiye, 27,674 Uzman ve 19,689 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Aile Terapisi ( Evlilik Terapisi)
MAKALE #8274 © Yazan Psk.Yeşim CANLI | Yayın Şubat 2012 | 5,426 Okuyucu
AİLE TERAPİSİ ( EVLİLİK TERAPİSİ)

Aile terapisi; Köprüden Önceki Son Çıkış

Aile olmak,statü değiştirmek ’Ben’ken Biz olmak ,eş olmak…Ben ve ben olmayan( öteki) ile aynı evi paylaşmak.. Farklı kültürlerde iki insanın aynı evde yaşaması ve farklılığa uyum sağlamaya çalışması , yaşanan güç savaşı ,çatırdayan aileler..

Yapılan araştırmalar depresyon, kalp rahatsızlıkları, bağışıklık sistemi zayıflıkları, erken ve beklenmedik ölümlerin “yalnız” bireylerde daha çok görüldüğünü tespit etmiştir. Ayrıca antisosyal kişilik bozukluğu ve psikotik rahatsızlıkların da “evden uzak” kişilerde görüldüğünü belirlemiştir. Bunun da yanında daha dikkat çekici olan sağlıksız dediğimiz ailelerde de borderline, narsistik, şizoid, anksiyete, madde bağımlılığı, gibi psikolojik rahatsızlıkların daha çok görüldüğü tespit edilmiştir.

Dünyamız hızla bireyselleşmeye doğru koşarken evliliklerin kolaylıkla bitiyor olmasının nelere mal olduğunu yukarıdaki araştırma göstermektedir. Kişilerin yaşadığı evlilik sorunları kişisel çatışmalara dönüştüğünde bireyselleşmeye doğru giden bir yönelim söz konusu olmaktadır. Evlilik sorunları genelde ya evlilikleriyle ilgili kişisel beklenti sorununa, ya kişinin gözünün önünde cereyan eden önceki aile modelinin bugünkü evlilikte yaptığı tahribata, ya evlilik yaşam modelini bilmeme sorununa, ya kişilik problemi hastalığına ya da evlilik virüsleri dediğimiz belirli virüsleri evliliğin kapmasına bağlı olarak doğmaktadır.
Peki evlilik terapileri bireylere ne yönde bir gelişim sağlamaktadır ;
Aslında evlilik terapisti evliliği kurtarmaya çalışmaz amaç İNSANI kurtarmaktır. Evlilik iki yönlü iki kişilik bir olgudur ancak zarar gören taraf insan ruhudur. Bu yüzden terapilerde öncelikli olarak kişilerin evlilikte sorunla başa çıkma ve çözme yöntemleri üzerinde durulur. Bu durum düzeltilebilecek bir algı varsa hangisinden başlayabileceğimizi gösterir.

Aile terapisin de kullandığımız bir başka yolda HATALI başa çıkma yollarını bulmaktır. Evlilikte bir taraf aynı başa çıkma yöntemini ısrarla kullanıyorsa bu durum ilişkilerde bir tür çıkmaza yol açabilmektedir… Başa çıkma öğretilebilir bir şeydir.

İletişim çatışmaları yaşayan çiftlere yapılan müdahalelerde önemlidir evlilik terapilerinde..
’’İyi bir Merhaba ve güle güle ’’yi iyi yapanlar evliliklerini de İYİ yaparlar… Bu yüzden aile terapilerinde çiftlere iyi iletişim kurmanın yollarını da göstermek hedeflenir.. Beklentiler ve istekler net olarak ifade edilmelidir. Bu yüzden aile içi iletişim ne kadar iyiyse BİZ olma yolunda ilerleyen adımlar çoğalır demektir..


Aile terapileri evlilikte Ben – Biz dengesi kurulmaya ve Güç savaşı olmaması yönünde yol göstericidir.. Aynadır.. Aile olmak ayrı ayrı iyi olmak ve biz olmaktan geçer.. Herkes iyi bir yoğurt olabilir herkes çok iyi su da olabilir ancak evlilik iyi bir ayran olmaktır..
Tüm bu süreçlerin ışığında Aile-Evlilik terapisi nedir sorusuna ilgi duyan çiftlerin sayısı sürekli artmaktadır . Aile-Evlilik terapisine başvurular; ilişkinin kopma noktasına geldiği çiftler veya ilişkinin artık anlam ifade etmediği hatta zorlandığı zamanlarda yapılmaktadır. ``Evliliğimizde sorun var``, ``İlişkimizde problem var``diye düşünen çiftler bu yüzden aile terapilerine başvurabilmektedir...

Terapi ortamı; İletişimi açık ve net hale sokan, üçüncü bir kişinin (terapist) yardımıyla karşılıklı anlaşılabilir konuşmayı öğreten, kişinin olaylara tek yön olan bakış açısını zenginleştiren, kendinin farkındalığını sağlayan bir ortamdır. Bu ortamdan yeteri derecede faydalanabilmek yinede çiftlerin kendilerine bağlıdır.

Uzman Psikolojik Danışman Yeşim Canlı Sak
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Aile Terapisi ( Evlilik Terapisi)" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Psk.Yeşim CANLI'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Psk.Yeşim CANLI'nın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     1 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Yeşim CANLI Fotoğraf
Psk.Yeşim CANLI
Bursa
Klinik Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi19 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.Yeşim CANLI'nın Makaleleri
► Aile ve Evlilik Terapisi Psk.Cüneyt KAYA
► Aile ve Evlilik Terapisi Dr.Mehmet TEKNECİ
► Aile ve Evlilik Terapisi Üzerine Psk.Akın ÖZGÜN
► Evlilik-Çift ve Aile Terapisi Psk.Tuğba DEMİRÖZ
► Aile-Evlilik Terapisi Nedir? Psk.Ebru ÖZKARDAŞ
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,689 uzman makalesi arasında 'Aile Terapisi ( Evlilik Terapisi)' başlığıyla benzeşen toplam 15 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Neden Ben? Kasım 2009
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


06:25
Top