2007'den Bugüne 90,558 Tavsiye, 27,858 Uzman ve 19,766 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Yoksa Ortoreksiya Adayı mıyım?
MAKALE #896 © Yazan Dyt.Çiğdem ÜRKMEZ | Yayın Nisan 2008 | 6,169 Okuyucu
Günümüzde sağlıklı ve dengeli beslenme artık çoğumuzun önemini çok iyi bildiği ve dikkat etmeye çalıştığı bir konu haline gelmiş durumda. Ortoreksiya bazı kişilerde sağlıklı beslenme takıntısı dediğimiz, çağımızın hastalığını ifade ediyor ve ortoreksiyalı kişilerin gelecek 10 yılda sayılarının çok çok artacağından endişe ediliyor.

Ortoreksiya yunanca "Ortho" yani "Doğru" kelimesinden türemiş, aşırı ve abartılı bir sağlık endişesi ve tam bir titizlik obsesyonu olarak tanımlanıyor.

Ortoreksiya da kişi, her yiyeceği yemeği abartılı bir şekilde kontrol etmekte. Ürünlerin ambalajlarını saatlerce inceler, o ürünün içinde kanserojen madde, hormon, boya, katkı maddesi olup olmadığına abartılı şekilde kafa yorar. Yiyeceklerin aşırı saf ve katkısız olmasına takıntılı bir titizlik içerisinde önem verir. Yemek konusunda inanılmaz sabit fikirlidirler ve yedikleri besinde 1 mg katkı maddesi olması endişesi bile hayatlarını karartır. Bu yüzden pek çok besini çiğ olarak yerler. Sağlıklı yemek yeme takıntısı hayatlarına o kadar çok hükmeder ki, pek çok ürünü tüketmekten vazgeçerler ve anoreksiya nevroza da (yemek yememe bozukluğu) olduğu gibi kilo kaybetmeye başlarlar.

Peki siz hangi grupta yer alıyorsunuz? Takıntı halini almış bir ortorektik mi, yoksa bilinçli ve dengeli beslenen sağlıklı birey mi?


KENDİNİZİ TEST EDİN !

1) İdeal kilonuzda olduğunuz halde tüm hayatınız diyet yaparak mı geçirirsiniz?
EVET? HAYIR?

2) Diyetiniz dışında bir şey yediğinizde suçluluk, pişmanlık gibi duygulara kapılır mısınız?
EVET? HAYIR?

3) Yarının menüsünü bugünden planlar mısınız?
EVET? HAYIR?

4) Gün içinde yediğiniz besinleri farkında olmadan sınırlandırır mısınız?
EVET? HAYIR?

5) Günde 3 saatten fazla sağlıklı besinler ve beslenme ile düşünür müsünüz?
EVET? HAYIR?

6) Daha önceleri severek yediğiniz besinleri şimdi sağlıksız olduğunu düşünerek yemiyor musunuz?
EVET? HAYIR?

7) Sürekli başkalarının yeme alışkanlıklarını takip edip sağlıksız beslendiklerini ileri sürerek onları eleştirir misiniz?
EVET? HAYIR?

8) Dışarıdaki yemekleri sağlıksız bularak evde yemeğe yönelip, sosyal çevrenizden kendinizi soyutlar mısınız?
EVET? HAYIR?

9) Marketten her aldığınız gıdanın içeriğini okuyup katkı maddesi içerenleri tamamen yaşamınızdan elimine eder misiniz?
EVET? HAYIR?
10) Sağlıklı beslenme konusunda takıntınızın olduğunu ve bir yardım almayı hiç düşündünüz mü?
EVET? HAYIR?

İşte size kendinizi sınamak için küçük bir test.
Eğer bu testte 8 veya daha fazla soruya evet yanıtını verdiyseniz, ortoreksiya olma yolunda hızla ilerliyorsunuz demektir. Böyle bir durumda psikolojik destek şart. Kişinin tedavi için öncelikle kendisinin böyle bir sorunu olduğuna inanması ve harekete geçmesi gerekiyor. Bu tip problemlerde diyetisyen, psikolog ve psikiyatristler birlikte çalışarak faydalı bir tedavi sağlayabiliyorlar.

Yeterli ve dengeli beslenmek bu noktada oldukça önemli.
· Diyet yapabilirsiniz ama dozunu kaçırmayın.
· Tadınızı kaçıracak zorlamalarla kendinizi bunalıma sokmayın.
· Yemek kişinin kendini cezalandırması veya toplumdan soyutlamasına bir gerekçe olmamalı.
· Sağlıklı beslenme takıntı haline gelip, sizi yiyeceklerden soğutmamalı, psikolojinizde bozukluk yaratmamalıdır.


Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Yoksa Ortoreksiya Adayı mıyım?" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dyt.Çiğdem ÜRKMEZ'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Dyt.Çiğdem ÜRKMEZ'in izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Çiğdem ÜRKMEZ Fotoğraf
Dyt.Çiğdem ÜRKMEZ
İstanbul (Online hizmet de veriyor)
Diyetisyen
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi8 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dyt.Çiğdem ÜRKMEZ'in Makaleleri
► Ortoreksiya Bir Hastalık Mıdır? Dyt.Yunus Emre UZUN
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,766 uzman makalesi arasında 'Yoksa Ortoreksiya Adayı mıyım?' başlığıyla benzeşen toplam 79 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
--
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


20:26
Top