2007'den Bugüne 91,788 Tavsiye, 28,132 Uzman ve 19,906 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Hayata Dair: Ömrümüz Bitmeden!
YAZI #704 © Yazan Psk.Serap DUYGULU | Yayın Şubat 2010
Bir bilgin gemiyle yolculuk ediyormuş. Yanından geçen bir gemiciye, '' Sen gramer bilir misin?” diye sormuş. Gemici omzunu silkmiş. “Ben garip bir gemiciyim. Öyle şeylerden anlamam” demiş.
Bilgin ona küçümseyici bir tavırla bakıp, “Öyleyse ömrünün üçte biri gitti” demiş ve bir soru daha sormuş: “Bilimden, fenden haberin var mı?”
Gemici dudak bükmüş, “O dediklerin nedir, ne işe yarar?” diye konuşmuş.
Bilgin, “Gitti öyleyse ömrünün yarısı!” diye alayla gülmüş.
Bir süre sonra gemi sallanmaya başlamış, gemiciler telaşla oraya buraya koşuyorlarmış. Bilgin merakla ne olduğunu sormuş.
Gemici, “Şiddetli bir fırtına çıktı. Bu gidişle gemi batabilir” dedikten sonra bilgine, “yüzme bilir misin?” diye sormuş.
Bilgin hayır deyince başını sallamış ve şöyle demiş: “Öyleyse gitti ömrünün hepsi!”

Ömrümüzün nasıl biteceğinin beynimize depoladığımız bilgilerle hiçbir ilgisi yok,biliyor musunuz?Ancak ömrümüzün nasıl geçeceğinin neleri kaçırdığımızla çok ilgisi var.
Bilgisayar ekranlarına saatlerce kilitlenip kalıyorsanız ve sırf bu yüzden yavrunuzun gözlerindeki ışıltıyı kaçırıyorsanız, hayal dünyasındaki canavarlara karşı onu koruyan kahramanı olamıyorsanız çok şeyi kaçırıyorsunuz demektir.

Hiçbir işin geç yapılması dünyanın sonu değildir ama eğer siz hayatı keyif alarak yaşamıyorsanız ömrünüzün ansızın bitmesi sizin için hayatın sonudur.
Bakın mezarlıklara; o insanlar da yaşadı bir zamanlar.Onların da yetiştirilmesi gereken acil,çok önemli işleri vardı,onların da bitmek tükenmek bilmeyen sorunları ve soruları vardı.
Onların da umutları,hayalleri vardı.Çocukları vardı,eşleri,aileleri vardı. Sevdikleri ve sevmedikleriyle onlar da bir zamanlar yaşadılar. Endişelendiler,bir çoğu günlük işlerle kendilerine ve çevresindekilere hayatı zehir ettiler.
O mezar taşlarının üzerindeki süslü püslü sözlere ve işlemelere bakın, arkalarında ne çok pişmanlıklar bıraktıklarını anlarsınız.
Bir Fransız atasözü der ki '' Mezarlıklar vazgeçilmez olduklarını sananlarla doludur!''

Faturalarınızı geç ödeyebilirsiniz telafisi var,otobüsünüzü kaçırabilirsiniz sonrakine binersiniz,görüşmelere gecikebilirsiniz mazaretleriniz var ama hayata geç kalırsanız 'Pardon!' diyemezsiniz.
Hayatı daha keyifle yaşamanızı sağlayacak ne varsa kendinize ve isteklerinize zaman ayırmaya çalışın.Sorun dediklerinizin ne kadar kolay aşılabildiğini göreceksiniz.
Bir de mezarlıkları düşünün.Kaçı hayatı dolu dolu yaşamıştır ve bu dünyadan gönül rahatlığıyla 'yaşadım!' diyerek ayrılmıştır?Ve siz şu an,şu dakika hayattan gidiyor olsaydınız en çok neyi yapamadığınıza üzülürdünüz?
Ayrıca yapmanıza engel olan ne????

www.ozgurbilge.com
     5 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.Serap DUYGULU'nun Makaleleri
► Hayata Pozitif Bakış Psk.Yasemin EYİGÜN
► Hayata Dahil Olabilmenin Kuralları Psk.Dnş.Havva BAYAR
► Hayata Güzel Bak Su Gibi Aziz Ol Psk.Dnş.Fahreddin GÜRBÜZ
► Şemalar: Hayata Açılan Pencerelerimiz Psk.Dnş.Yusuf BAYALAN
► Ergenliğe Dair Psk.Şeyda KAYMAK
► Aşka Dair Psk.Muharrem ÇAPKIN
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,906 uzman makalesi arasında 'Hayata Dair: Ömrümüz Bitmeden!' başlığıyla benzeşen toplam 19 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Baba Çocuk İlişkisi Kasım 2016
► Alınganlık Kasım 2016
► Kıskançlık Kasım 2016
► Yılbaşı ve Çocuklar Kasım 2016
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


17:49
Top