2007'den Bugüne 87,359 Tavsiye, 27,074 Uzman ve 19,320 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Çok Sık Kavga Ediyoruz: Şema Yönelimli İlişki Terapisi
MAKALE #15080 © Yazan Uzm.Psk.Dnş.Kadir Burak SALİMOĞLU | Yayın Temmuz 2015 | 7,481 Okuyucu
“Sevgilimle aşırı kavga ediyoruz” cümlesi size de tanıdık geliyor mu? Muhabbetle geçirmek istediğiniz anlarınız, fındık kabuğunu doldurmayacak ve nerden çıktığını anlamadığınız sebepler yüzünden tartışmalar ve kavgalarla mı bitiyor? Bu tartışmalarınız genelde kısa ya da uzun süreli küskünlükler ve ayrılıklarla mı sonuçlanıyor?

Yukarıdaki durum eğer ilişki durumunuzu tarif ediyorsa, ilişkinizle ilgili psikolojik yardım almak sizin için bir çözüm yolu olabilir. Birçok ilişki, çatışma ve nerden çıktığı belli olmayan (!) kavgalarla ağır yaralar alabilmekte ve çiftlerin ilişkilerinden duydukları tatmin düzeyi düşmektedir. Bu durum bazen yılların yıpratıcı etkisiyle; bazense eşlerin sahip olduğu kişilik yapıları sebebiyle olmaktadır. Yılların yıpratıcı etkisiyle meydana gelen uyumsuzluk ve çatışmalar ilişkide oluşturulacak küçük yaşamsal farklılıklarla düzeltilebilmektedir. Ancak asıl yıkıcı etki eşlerin sahip oldukları birbirleri için yıkıcı, uyumsuz kişilik yapıları sebebiyle ortaya çıkmaktadır.

Şema terapi diliyle söyleyecek olursak, uyum bozucu kalıplar (şemalar) denilen bu yapılar ilişkileri olumsuz yönde etkilemekte ve ayrılmalara, boşanmalara sebep olabilmektedir veya devam etme kararında olan çiftler için ilişkileri bir kabus haline gelebilmektedir. İlişkinin başında kişilerin kendi kendilerine tespit etmelerinin zor olduğu bu yapılar, şema terapi modeli sayesinde belirli görüşme teknikleri ve ölçeklerle tespit edilebilmekte ve başvuran çiftlerde (veya ilişki terapisine başvuran eş için) bu konuda farkındalık oluşturulabilmektedir.

Birçok benzer ilişkiyi çekilmez hale getiren bu kalıplar kişiler tarafından fark edilip etiketlendiğinde, uyum bozucu şemaların kişiler ve ilişkileri üzerindeki yıkıcı etkileri azalmaktadır. Şema terapi modeli ekseninde yürütülen bir “ilişki psikoterapisi” bu faydayı elde etme anlamında oldukça pratiktir. Uzun seanslar boyunca uğraşmak zorunda kalmadan kişiler uyum bozucu şemalarını etiketleyebilmekte ve yaşamındaki olumsuz etkileri hakkında bilgi ve farkındalık sahibi olabilmektedirler. Ancak uzun dönemli ve kronik bazı sorunların eşlik ettiği durumlarda kısa süreli terapilerin tam anlamıyla yeterli olmayacağı da söylenmelidir.

İlişki terapisi ile ilgili en sık sorulan sorulardan bir tanesi, terapiye her iki eşin de katılmak zorunda olup olmadığı, terapiye gelmek istemeyen eşin durumunun ne olacağı sorusudur. İlişki terapisi sadece çiftlerin katıldığı bir terapi şekli değildir. En faydalı olan elbette çiftlerin birlikte katıldıkları terapi şeklidir. Ancak diğer eş terapiye katılmak istemiyorsa, ilişki terapisinin yapılamayacağı düşünülmemelidir. Şema yönelimli ilişki terapisi hem bireyin hem de çiftlerin birlikte görüşmeye alındıkları bir terapi modeli sunmaktadır. Bu anlamda tek bir kişi de ilişki terapisinden yararlanabilir.
Şema terapi yönelimli bir çift psikoterapisinden kimler yararlanabilir?

. Son zamanlarda çok sık kavga eden çiftler
. Kavgalarının konuları ya çok önemsiz ya da hep aynı konularda olan çiftler
. Birbirleri için uyumsuz olduklarını düşünen ve fakat ilginç bir şekilde eşinde onu çeken bir yan olduğunu hisseden çiftler
. Çevrenin “bu ilişki yürümez” uyarılarına rağmen ısrarla o ilişkiye başlamış ve ilişkiyi yürütemez hale gelmiş çiftler
. Sürekli kendisiyle, aslında uyumsuz olan benzer özelliklere sahip eşleri seçen kişiler
. Birgün eninde sonunda muhakkak terkedileceği ya da yalnız kalacağına inanan çiftler
. Evliliğinin birçok safhasında boşanmayı düşünmüş veya hala düşünen çiftler

Psikolojik Danışman Kadir Burak SALİMOĞLU
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Çok Sık Kavga Ediyoruz: Şema Yönelimli İlişki Terapisi" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Uzm.Psk.Dnş.Kadir Burak SALİMOĞLU'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Uzm.Psk.Dnş.Kadir Burak SALİMOĞLU'nun izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Kadir Burak SALİMOĞLU Fotoğraf
Uzm.Psk.Dnş.Kadir Burak SALİMOĞLU
Ankara (Online hizmet de veriyor)
Uzman Psikolojik Danışman
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi3 kez tavsiye edildiİş Adresi KayıtlıTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Uzm.Psk.Dnş.Kadir Burak SALİMOĞLU'nun Makaleleri
► Şema ve Mod Terapisi ÇOK OKUNUYOR Psk.Esra DEMİRBOZAN
► Online İlişki Terapisi Psk.Dnş.Kadir Burak SALİMOĞLU
► Çift- İlişki Terapisi Psk.Görkem ALBAN
► Aile ve İlişki Terapisi Psk.Ayşegül DENİZCİ
► İlişki Terapisi Üzerine Psk.Dnş.Yusuf BAYALAN
► İlişki Terapisi ve Aşk Öyküleri Psk.Dnş.Yusuf BAYALAN
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,320 uzman makalesi arasında 'Çok Sık Kavga Ediyoruz: Şema Yönelimli İlişki Terapisi' başlığıyla benzeşen toplam 17 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Duygusal Yoksunluk Şeması ÇOK OKUNUYOR Aralık 2020
► Online Terapi Kasım 2020
► Online İlişki Terapisi Kasım 2020
► Eşim Beni Aldatıyor Haziran 2016
► İnternette Tanıştık Mayıs 2016
► Çocuklarda Alt Islatma Kasım 2014
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


21:42
Top