2007'den Bugüne 87,045 Tavsiye, 26,998 Uzman ve 19,257 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Engelli Koşu : Sınav Kaygısı
MAKALE #22265 © Yazan Psk.Hazel YİĞİTALP | Yayın Nisan 2021 | 154 Okuyucu
Hayatımızın hemen her alanında sıkça yaşadığımız bir durum olan kaygının, eğitim hayatındaki rolü yadsınamayacak derecede fazladır. Peki nedir bu sınav kaygısı ?

Aslında biliyorum ama sınavda bildiklerimi aktaramıyorum, sınav öncesinde bana bir şey oluyor iştahsızlık çekiyorum, sınav esnasında bacaklarımı sallamaktan soruya odaklanamıyorum, çok çalışıyorum ama olmuyor gibi cümleler ile çok sık karşılaşırız. Belkide çoğumuz kendi hayatımızda deneyimlemiş veya deneyimlemekteyiz. Çocuklarınız üzerinde gözlemlediğiniz zaman belki de gerçekten çok çalıştığını ve iyi hazırlandığını düşündüğünüz halde sınav sonucu beklediğiniz gibi gelmiyor olabilir. Bu tanıdık cümlelerinin sebeplerinden birisi sınav kaygısıdır.

Sınav kaygısı sınav öncesi ve sınav esnasında yaşanabileceği gibi etkileri sınav sonrasında da devam etmektedir. Başkalarının düşüncelerine önem verme (Sınavdan düşük not alırsam ailem ne düşünür? Sınavda başarısız olursam arkadaşlarım başarısız olduğumu düşünebilir vb), kendini dair olumsuz düşünceler (Çalışsamda başarılı olamayacağım, sınavlar gerçekten ne bildiğimizi ölçmüyor ki vb.), geleceğe yönelik endişeler (Sınavda başarılı olamazsam hayatta iyi yerlere gelemem), hazırlanmakla ilgili endişeler (Sınav öncesinde ne kadar çalışırsam çalışayım yeterince iyi hazırlanamadığımı düşünüyorum, öğretmenlerin sık sık habersiz sınav yaptığı dersleri sevmiyorum vb.), bedensel tepkiler (mide bulantısı, uykusuzluk, iştahsızlık, kasılma vb.), bilişsel düşünceler (dikkati toplama, odaklanabilme vb.) ve genel sınav kaygısına dair durumlar (kendine güven, inanç vb.) sınav kaygısını etkileyen faktörler arasında yer almaktadır. Bu faktörlerin çoğunun olumsuz olması sınav kaygısı seviyenizi arttırmakta ve başarınızı olumsuz yönde etkilemektedir. Sınav kaygısı düşük seviyede olduğu zamanlarda başarı açısından güdüleyici/motive edici olabilir fakat burada önemli olan sınav kaygısı seviyesini en aza indiricek çalışmalar yapmaktır. Zira sınav kaygısı başarınızın önüne geçtiği takdirde motive etme durumunuzu törpülediği gibi hayat kalitenizi de düşürmektedir.Peki sınav kaygısı seviyesini en aza indirmek adına uygulayabileceğimiz yöntemler nelerdir?

Burada yer alan yöntemler günlük hayatta uygulanabilecek basit yöntemler olmasına rağmen, uygulamanın sürekliliği ve pes etmemek önemlidir. Başkalarının fikirlerine olan inancınızın yüksekliği özgüveninizi doğrudan etkilemektedir. Aslında doğada özgür bir kuş iken, bir kafese konulduğunuzu düşünün. Kafesinizin kapağı açılsa dahi, kafesin varlığı sizin için öyle önemli ki uçmayı, özgür olmayı denemiyorsunuz bile, çünkü kafes içinde yaşamaya alıştırıldınız. Başkalarının fikirlerine dair inancınız sizi bu denli görünmez bir kafese sokmakta. Kafesin kapağını açabilecek taraf sizsiniz fakat bunu denemekten bile çekinmek kafesin sınırlarını derinleştirmekten başka bir işe yaramamakta. Yeterince iyi hazırlanamamak, ders çalışma programı oluşturmamak, aktif dinleme yöntemlerini kullanmamak, tekrar etmemek ve verimli ders çalışma yöntemlerini kullanmamak sınava yönelik endişelerinizi arttıran faktörlerdir. Bir sınava iyi hazırlanmak günde 10 saat ders çalışmak anlamına gelmemektedir. Verimli ve etkin ders çalışma yöntemleri ve düzenli tekrarları içeren ders çalışma programları ile bir günde çalışılan 2 saatin niteliği, günde çalışılan 10 saatin verimsizliğini yok etmektedir.

Programlı olmak, düzenli ve sistemli çalışmak yapılacak yöntemler arasında yer almaktadır. Bunun yanında gevşeme egzersizleri, nefes çalışmaları bedeni disipline sokmak ve rahatlatmak adına işe yarayan çalışmalardır. Hedef koymak, ders çalışmak kadar eğlenmeye zaman ayırmak, zaman yönetimine sahip olmak, beslenme ve egzersiz diğer alternatifler arasında yer almaktadır. Başaracağınıza dair olan inancınız, olumlama cümleleri kullanmanız, küçük başarılarınızın dahi farkında olmanız ve takdir edebilmeniz önemlidir. 100 sorudan 2 yanlış yapmak sizi çok üzse dahi, 98 doğru yaptığınızın farkında olmak mutlu edebilmelidir. Bardağın hem dolu kısmını görmekten bahsetmiyorum, bardağın hem dolu hem boş kısmını da görebilmeliyiz. Boş kısmını doldurmak adına ne denli çalışıyorsak, dolu kısmının farkında olmak ve takdir etmek adına da o denli çalışmalıyız. İmajinasyon tekniği de sınav kaygısını azaltmaya yönelik teknikler arasında yer almaktadır. Bu teknik ile gözlerinizi kapatarak kendinizi sınavda hayal ederek, sınavdaki soruları rahatlıkla çözdüğünüzü düşünebilirsiniz (Ta ki gerçek olana dek).

Kısa bir aktivite: Sınav kağıtları dağıtıldığı andan itibaren burundan aldığınız derin nefesi ağzınızdan yavaşca bırakmaya başlayın. Bunu en fazla 5 kere olacak şekilde tekrar ederek, sınava daha az kaygı ile başlama olanağına sahip olabilirsiniz.

Unutmayın, sınav kaygısı kısır bir döngü gibidir. Sınava dair olumsuz düşünceleriniz, sınavda başarısız olmanıza neden olur. Başarısızlığın sonucunda hissettiğiniz olumsuz duygular ile tekrar olumsuz düşünceler içine girersiniz. Böylelikle kendini yineleyen bir üçgen içinde bulursunuz kendinizi. Sınav kaygınızın eğeri sizin elinizde. İpi bırakıp sizi geçmesi de, çekerek dizginleyebilmek de zihninizin parmakları arasında.

Potansiyelinizin farkına varacağınız, güzel günler umuduyla.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Engelli Koşu : Sınav Kaygısı" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Psk.Hazel YİĞİTALP'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Psk.Hazel YİĞİTALP'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Hazel YİĞİTALP Fotoğraf
Psk.Hazel YİĞİTALP
İstanbul (Online hizmet de veriyor)
Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi5 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.Hazel YİĞİTALP'ın Yazıları
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,257 uzman makalesi arasında 'Engelli Koşu : Sınav Kaygısı' başlığıyla benzeşen toplam 17 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


19:32
Top