2007'den Bugüne 90,524 Tavsiye, 27,848 Uzman ve 19,762 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Kürtaj ve Psikolojik Yönleri
MAKALE #6194 © Yazan Uzm.Psk.Nilüfer ŞİŞMAN | Yayın Aralık 2010 | 14,026 Okuyucu
Kürtaj Nedir?

Kürtaj veya daha doğru tabiriyle"küretaj",genel anlamda rahim içinde istenmeyen bir gebeliğin tahliyesi anlamına gelmektedir.

Neden kürtaj?

-İstenmeyen gebelik (hazır olmama, kariyer, evlilik dışı hamilelik vb…)
-Düşük tehlikesi(anne ve bebek için fiziksel tehlikeler)
-Tecavüz

Evliyken kürtaj ve evlilik dışı kürtaj psikolojisi

Evliyken kürtaj yaptıran bir kişinin

-çocuk fikrine hazır hissetmemesi
-başka bir çocuk istememesi
-maddi durum yetersizliği
-eşler arası bir takım problemler
-karşı tarafın çocuğu istememesi

gibi faktörler söz konusu iken evlilik dışı yaptırılan kürtajlarda

-serbest bir cinsel yaşamın istenmesi
-henüz evliliğe hazır olmamak
-bilgisizlik
-belirsizlik
-aile ve çevre baskısı

gibi faktörler etkilidir.

Bu maddeler kişinin kürtajı yasal ya da yasal olmayan yollardan yaptırmasına etki eder.Örneğin belirsizlik içinde olan bir kişi kritik süre zarfında karar veremeyip cenini yasa dışı yollarla aldırmaya yönlenebilir.

Kürtaj yaptıran kişilerin psikolojik durumları nasıldır? Kürtajı kendi isteğiyle yaptırmak psikolojiyi bozmaz mı?

Bir kadın kürtajı kendi isteğiyle bile yaptırmış olsa bu onun ruh dengesini bozabilir.Ancak eğer kişi kürtaja zorlanıyor ve bu uygulama onun isteği ve iradesi dışında gerçekleşiyorsa bu durum diğerine göre daha yıkıcıdır.Her iki durumdada kişilerin hem ruhen hem de bedenen toparlanması güç olabilmektedir.Ancak kürtajın kişiyi etkileme derecesi, onun inancına, onu besleyen kaynaklara, ailesine , yakın çevresine bağlıdır.Her ne kadar bir kadın üzülmediğini kendi rızasıyla kürtaj yaptıdıgını ifade etsede işin aslı bundan farklıdır çünkü henüz bebek 3 haftalıkken anne karnında kalbi atmaya başlamaktadır.Ve bu durum az ya da çok annenin hormonal durumunu dolayısıyla beden ve ruh dengesini etkilemektedir.Bu yüzden kürtaj bir doğum kontrol yöntemi olarak kullanılmamalı,bu durumun kişinin hem beden hem psikoloji bütünlüğünü bozacağı bilinmeli, kürtaj olan kadınlara da belirli bir süre psikolojik destek verilmelidir.

Kadın kürtajı neden kocasından gizli yaptırır?

Günümüzde çok sayıda eşten habersiz kürtaj yaptırılmaktadır.

Bunun nedenleri;

-İki kişi arasındaki iletişimsizlik
-Güvensizlik ( bebeğin başka birinden olma ihtimali?)
-İlişkinin belirsizliği; devam?
-Kariyer beklentileri
-Erkeğin kesinlikle karşı çıkacağının düşünülmesi
-Şiddet-korku

Kürtaj yaş aralığı nedir?

Kürtaj yaptırma yaşı oldukça düşmüştür.Bu düşüşün ergenlik dönemi ile bağlantılı olduğu görülmektedir.Cinsel özgürlük hızla yaygınlaşmaktadır.Bu özgürlük yeni ergenliğe giren gençler üzerinde kontrolsüz bir durum yaratmaktadır.Bu kontrolsüzlükte planlanmayan hamileliklere ve dolayısıyla kürtajlara yol açmaktadır.Farklı ülkelerde yasal olmayan yollarla yapılan kürtaj yaşının 12 lere kadar düştüğü belirtilmektedir.

Ergenlikte Yaşanan Kürtaj:

Ergenlik dönemi kişinin kendini ne küçük ne de büyük hissettiği bir dönemdir.Duyguların sürekli yer değiştirdiği ,iniş çıkışların fazlaca yaşandığı ,bedensel değişimlerin hızla gerçekleştiği ve karar mekanizmasının her zaman çok sağlıklı çalışmadığı bir dönemdir.Bu dönemde yapılan evlilikler ya da kalınan hamilelikler çok sağlıklı olmadığı için kişi önceden almış olduğu bir kararı sonradan değiştirebilir.Bu dönemde kürtaj yaşayan kişilerin ailesinden ve çevresinden mutlaka destek görmesi yalnız ve kendi haline bırakılmaması , gerekirse psikolojik danışmanlık hizmetlerinden faydalanması gerekir.

Kürtaj Erkeği Nasıl Etkiler?

Kürtaj kadını oldugu kadar erkeği de etkileyen bir durumdur.Evlilik kurumu içinde ya da evlilik dışında ; eğer erkek bebeği istiyor kadın buna razı gelmiyorsa , bununla birlikte kürtaj eger erkekten habersız gercekleşirse bu durum erkeğin psikolojisi üzerinde çok olumsuz etkiler yaratabilir.(Güvensizlik,depresyon vb.)

DESTEK?

Kadın ve erkek son çare kürtaj aşamasına gelmeden önce durumun artılarını ve eksilerini konuşmalıdırlar.Birbirlerini suçlamak yerine hem bebek hem de her iki taraf için en doğrusunu seçmelidirler.Eğer kürtaj en doğru kararsa her iki tarafta birbirine destek olmalı ve kürtajı yasal süre içinde gerçekleştirmelidirler.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Kürtaj ve Psikolojik Yönleri" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Uzm.Psk.Nilüfer ŞİŞMAN'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Uzm.Psk.Nilüfer ŞİŞMAN'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     1 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Nilüfer ŞİŞMAN Fotoğraf
Uzm.Psk.Nilüfer ŞİŞMAN
İstanbul (Online hizmet de veriyor)
Uzman Klinik Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi46 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Uzm.Psk.Nilüfer ŞİŞMAN'ın Yazıları
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,762 uzman makalesi arasında 'Kürtaj ve Psikolojik Yönleri' başlığıyla benzeşen toplam 44 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Kanser ve Çocuklar Aralık 2010
► Çocukta Kekeleme Aralık 2010
► Disleksi Nedir? Aralık 2010
◊ Sosyal Fobi Nisan 2011
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


16:11
Top