2007'den Bugüne 87,085 Tavsiye, 27,003 Uzman ve 19,259 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Psikolojik Danışma
MAKALE #6947 © Yazan Psk.Dnş.Ekrem DEMİRAĞ | Yayın Mayıs 2011 | 3,800 Okuyucu
PSİKOLOJİK DANIŞMA

Psikolojik danışma, bireylerin sahip olduğu potansiyelleri ışığında kendi kişiliklerini, istek ve arzularını, kuvvetli ve zayıf yanlarını, ilgilerini, yeteneklerini, kısacası kendilerini çok yönlü tanımalarını sağlayan ayrıca farkındalık kazanımlarıyla bireylerin kendilerini gerçekleştirme süreçlerine katkı sunan, uzman kişilerce uygulanan sistemli, bilimsel ve profosyonel bir yardım sürecidir[1]. Bu yardım süreci kişilerin gereksinimleri göz önünde tutularak bireysel psikolojik danışma oturumlarıyla yürütülebileceği gibi grupla psikolojik danışma oturumlarıyla da yürütülebilir.

Psikolojik danışmanlık hizmetlerinden yararlanan kişilere danışan denir. Grupla psikolojik danışma öğrenme modeline dayanır ve bu modele göre hasta tanımlaması söz konusu değildir. Tıbbi modelde benimsenen inceleme, teşhis ve tedavi yöntemi bu modelde uygulanmadığı için danışanların hasta olarak tanımlanması söz konusu değildir. Psikolojik danışma oturumlarında danışanların duygularını paylaşmaları, gizil güçlerini tanıyarak onları kullanmaları, kendilerini kabul etmeleri, yeni davranışlar öğrenmeleri ve bu öğrendikleri davranışları toplumsal yaşama aktarmaları söz konusu olur[2]. Psikolojik danışma oturumları bu özellikleriyle danışanlar için çevreleriyle daha sağlıklı ve kendileriyle barışık bir ilişki kurmalarının önünü açar.

Psikolojik danışma oturumlarının gündemi, içeriği danışanların içinde bulunduğu koşullara göre farklılıklar taşır. Bu farklılıklar çoğunlukla bireylerin kendilerini gerçekleştirmesini engelleyen nedenler olarak sıralanabilir. Bu nedenlerin çocukluk yıllarında ailelerin yanlış eğitimleri sonucu oluşan psikolojik engellemeler, psikolojik çatışmalar, gereksiz baskılar, başkalarıyla kıyaslamalar, aşırı koruyucu tutumlar, gerekli sevgi ve değerin verilmemesi gibi temel güdülerin zamanında doyurulamamasıyla ortaya çıktığı söylenebilir. Çocukluk döneminde bireyin sevilme, korunma, ait olma gibi temel ihtiyaçlarının vaktinde yeterince doyurulmamış olması beraberinde çocukların yetişkinlik evresinde bu yoksunluklarını gidermelerine yönelik eylem ve çaba içinde bulunmalarına yol açar. Bireylerin bu süreçte çevrelerindeki kişileri ve nesneleri ihtiyaçlarını karşılayacak araçlar olarak algılaması söz konusu olabilir[3]. Bu özellikler ise hafif düzeyde psikolojik rahatsızlık olarak tanımlanan nörotizm kategorisinde karşılık bulur.

İçinde bulunduğumuz yüzyılda bireylerin gündelik yaşamlarında psikolojik olarak en sık dile getirdikleri ve yakındıkları kavramlar arasında can sıkıntısı, boşluk duygusu, anlamsızlık, yalnızlık ve yalnız kalma korkusu gibi varoluşsal kaygılar olduğu söylenebilir. Günümüzde bu varoluşsal kaygılar içinde en güçlü etkisi olan kavramın yalnızlık olduğu söylenebilir. Günümüz insanın kalabalıklar içinde yalnız kalmamak için başkalarıyla beraber olma gereği birçok insanın gerçekten seçmedikleri insanlarla birlikte olmalarını da getirebilir. Bu anlamda yalnızlıktan kaçışların yalnızlıkları daha da derinleştirdiği söylenebilir. Andre Gide’nin ‘’kendilerini tek başına kalmış bulmaktan korkan insanlar, kendilerini hiç bulamazlar’’ sözü de kalabalıklar içindeki bu yalnızlığa ilişkin derinliği destekler niteliktedir. Bu açıdan bakıldığında varoluş alanımızın ne kadar geniş olduğu değil onu nasıl doldurduğumuz önem taşır. Psikolojik danışma oturumları bu anlamda günümüz insanının varoluş alanlarını nasıl doldurduklarına ilişkin farkındalıklar sunarak kendi içsel süreçlerinde zenginleşmelerinin önünü açar.

Can sıkıntısı, boşluk duygusu, anlamsızlık, yalnızılık gibi varoluşsal kaygıların yanı sıra aşağıda sıralanan temalardan da psikolojik danışma oturumlarından yararlanılması sonucu bireylerin içsel süreçlerinde yaşadıkları güçlüklerin önüne geçilmesi söz konusu olabilir.

. Duygusal Problemler

. Bağlanma, Bağımlılık

. Evlilik

. Kişiler Arası Çatışmalar

. Öfke

. Eşler Arası Çatışmalar

. Boşanma

. Boşanma Süreci ve Çocuk

. Korkular

. Kaygılar

. Ergenlik Dönemi Ebeveyn, Ergen Çatışmaları

. Okul Problemleri

. Okul Başarısızlığı

. Arkadaşlık Kuramama

. Sınav Kaygısı

. Stres

. Travma Sonrası Stres Bozukluğu

. Özgüven Gelişimi

. İlgi ve Yetenekler Doğrultusunda Mesleki Yönendirme

. Bireylerin Özellikleriyle Mesleklerin Özelliklerinin İncelenmesi

. Ruh Sağlığını Koruma

. Kişisel Gelişim


Ekrem Demirağ
Uzman Psikolojik Danışman/Endüstri Psikoloğu
Psikodramatist

Kaynaklar:
[1-3] Aydın S. (1986) Eğitimde Uygulamalı Rehberlik Ankara: Toraman Matb.

[2] Acar N.V. (1995) Grupla Psikolojik Danışma ve İlkeleri Ankara
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Psikolojik Danışma" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Psk.Dnş.Ekrem DEMİRAĞ'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Psk.Dnş.Ekrem DEMİRAĞ'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     1 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Psk.Dnş.Ekrem DEMİRAĞ
İstanbul
Psikolojik Danışman
TavsiyeEdiyorum.com Üyesiİş Adresi Kayıtlı
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.Dnş.Ekrem DEMİRAĞ'ın Makaleleri
► Psikolojik Danışma Kuramları ÇOK OKUNUYOR Psk.Dnş.Kadir KEMEÇ
► Online Psikolojik Danışma Nedir? Psk.Ümit AKÇAKAYA
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,259 uzman makalesi arasında 'Psikolojik Danışma' başlığıyla benzeşen toplam 14 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Yaşlılarda Tango Terapi Mayıs 2011
► Psikodrama Mayıs 2011
► Tango Terapi Mayıs 2011
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


21:19
Top