2007'den Bugüne 87,983 Tavsiye, 27,251 Uzman ve 19,427 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Adet Sancıları (Dismenore)
MAKALE #747 © Yazan Prof.Dr.İlker GÜNYELİ | Yayın Şubat 2008 | 7,954 Okuyucu
Adet sancısı (dismenore) alt kasık bölgelerinde adet dönemlerinde ortaya çıkan bir ağrı olup; terleme,kalp çarpıntısı,başağrısı,bulantının eşlik edebildiği, özellikle mens’in ilk 3 gününde olan, kramp tarzı bir ağrıdır.. Eğer altta yatan gizli bir sebep yoksa “primer dismenore” adını alır. eşlik eden pelvik (kasık bölgesi) patolojisi varsa ismi sekonder dismenoredir. kadınların yaklaşık % 80 'inde dismenore mevcuttur.

PRİMER DİSMENORE: Özellikle 20 yaş altındaki bayanlarda sıktır.
3-5 gün sürebilir. rahim iç duvarından köken alan “prostoglandin f 2-alfa” salınımı nedeniyle rahim kasının kasılmasına bağlı olarak oluştuğu düşünülmektedir.semptomlar mensin ilk 48 saatinde şiddetlidir.. Bu hastalarda mens dışında ağrı söz konusu değildir. ve yukarda bahsedilen ek semptomlar genellikle mevcuttur. kızlık zarının doğuştan kapalı olması (imperfore himen) da primer dismenore ile karşımıza gelebilir.Bu hastalar hiç adet görmemiş ama aylık olarak kasık bölgelerinde şiddetli ağrılar hisseden bayanlardır. Vulvadan himene bakıldığında içerde biriken kanı ifade eden bombe ,mor renkli kızlık zarı dikkat çekmektedir. İmperfore himende tedavi cerrahidir.(T-İNSİZYON)


SEKONDER DİSMENORE:

20 yaş üzeri kadınlarda daha sıktır. ağrı ilk adetten beri devam etmemekte yani daha sonradan başlamaktadır. Ağrıya disparüni( ilişki sırasında ağrı) de eşlik ederse rahim ağzı gözden geçirilmelidir.(rahim ağzı yarası yada hastalıkları açısından) diğer nedenler arasında; Myoma uteri,endometriosis(çikolata kisti ile seyredebilen,kısırlık yapabilen bir hastalıktır.İnfertilite,bu hastaların yaklaşık % 50'sinde gözlenmektedir.), adenomyosis(rahim iç duvarı hücrelerinin ,rahim kas tabakası içine yayılmasıdır, 35 yaşından sonra sıktır,rahim normalden daha büyüktür ve myometrium içi USG de heterojen olarak gözlenir),kronik pelvik enfeksiyon,adezyonlar(karın içinde önceki ameliyatlara yada enfeksiyonlara bağlı oluşan yapışıklıklar),yumurtalık kistleri,rahim içi araç(spiral),rahim ağzında daralmalar,rahim ağzı ve iç duvar(endometrial) polipler gibi durumlar "sekonder dismenore" yapabilirler. Bu hastalarda yapılan transvajinal(alttan) usg ile myoma,endometriosis,over kistleri,endometrial polip vs tanıları konulabilir. Gerektiğinde MRI, tomografi,histerosalpingografi,salin infüzyon sonografisi, laparoskopi,histeroskopi, açık operasyonlar da tanısal maksatlı olarak yapılabilen incelemelerdir.

Tedavide:
1-pg-e2 –alfa ‘yı bloke eden ilaçlar kullanılır(brufen,apranax, majezic vs) bu ilaçlar % 80 hastada etkilidir.

2- Bir diğer tedavi şekli de oks (doğum kontrol hapları)’lerdir. oks ‘lerle hastaların %70-80 inde semptomatik düzelme sağlanabilir. hangi hastada hangi ilacın kullanılacağına bu konuda tecrübeli jinekoloğunuz karar vermelidir.oks en az 3-6 ay kullanılmalıdır.
NOT: Bu ilaçlarla düzelmeyen ağrılarda ileri araştırmaya geçilmelidir.(laparoskopi,histeroskopi gibi)


ÖZET:
Dismenore ister baştan,yani ilk adetten beri olsun (primer dismenore) ister sonradan çıksın (sekonder dismenore) araştırılması gereken bir durumdur!! jinekoloğunuz öncelikle sizden klinik öykünüzü alacak ardından ultason ve fizik muayene ile sizi değerlendirecektir. primer dismenoreli hastalarda genellikle nedensel bir sebep bulunamayacaktır. Günümüzde oldukça başarılı olarak kullanılan magnezyum preparatları da oldukça başarılı sonuçlar vermektedir. Bu ilaç adetler düzenli olan genç kızlarda adetten 7 gün önce başlanarak,adetin ilk 3 gününde devam edilir(yaklaşık 10 gün). Bu süretle adete ağrısız girmek mümkün olabilir.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Adet Sancıları (Dismenore)" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Prof.Dr.İlker GÜNYELİ'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Prof.Dr.İlker GÜNYELİ'nin izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
İlker GÜNYELİ Fotoğraf
Prof.Dr.İlker GÜNYELİ
Isparta
Doktor "Kadın Hastalıkları ve Doğum - Jinekoloji"
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi8 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Prof.Dr.İlker GÜNYELİ'nin Yazıları
► Ağrılı Adet (Dismenore) Prof.Dr.Alparslan BAKSU
► Dismenore(Ağrılı Adet Görme) Op.Dr.İnci KARALAR
► Adet Gecikmesi ve Adet Düzensizliği Op.Dr.Kutlugül YÜKSEL
► Adet Düzensizliği Dr.Hasan YILDIZ
► Düzensiz Adet Kanamaları Doç.Op.Dr.Mert GÖL
► Ağrılı Adet (Premenstrüel Sendrom) Doç.Dr.Murat Eren ÖZEN
► Adet Dönemleri ve Alerjik Hastalıklar Prof.Dr.Cengiz KIRMAZ
► Adet Sancısı Tehlikeli Midir? Op.Dr.Kenan ERTOPÇU
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,427 uzman makalesi arasında 'Adet Sancıları (Dismenore)' başlığıyla benzeşen toplam 16 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Planlanmış Evde Doğum Ağustos 2014
► Genital Bölgede Kaşıntı ÇOK OKUNUYOR Ocak 2013
► Aşırı Aktif Mesane (Aam) Aralık 2012
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


06:31
Top