2007'den Bugüne 92,487 Tavsiye, 28,241 Uzman ve 20,001 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Yasaklar Çözüm Olabilseydi...
YAZI #5213 © Yazan Psk.Armağan ADANAR | Yayın Aralık 2018
Bilgisayar günümüzde hayatın her yerine girdi. Ancak bir çok ailede bilgisayar yüzünden çocukla anne baba arasında kavgalar çıkıyor. Bir çok genç ne yazık ki zamanını gece yarılarına değil sabahlara kadar bilgisayar karşısında geçiriyor.

Özellikle de insanlarla iletişimi iyi olmayan gençlerin bilgisayar düşkünlüğü bu boyutta olabiliyor. Bu nedenle bilgisayarı,sosyal fobisi olan,insanlarla iletişim kurmakta zorlanan bir gencin sığındığı bir mağaraya benzetebiliriz. Sosyal ilişki kuramadıkça bilgisayar gencin yaşamında daha çok yer kaplamaya başlıyor. Sanal dünyada oluşan bir sosyal yaşamın içine giriyor. Burada arkadaşlıklar ediniyor,bilgisayar oyunlarının içinde ‘’başarıyı,sosyal ilişkiyi’’yaşıyor. Gerçek hayatta yaşayamadığı bir çok duyguyu bilgisayar sayesinde ‘’sanal’’ olarak yaşıyor. Bu bir çocuk ve genç için toplum içindeki durumunu,kişilerarası ilişkilerini bozan son derece tehlikeli bir durumdur. Peki ne yapmak gerekir? Çocuk,genç derslerine çalışmazsa ya da sosyal hayatın içine girmezse bilgisayarı yasaklamak bir çözüm müdür? Bazı aileler yasaklama yöntemine gidebiliyor yine bazı ailelerde bu yöntem işe yarayabiliyor ama bazı ailelerde çocuklar yasağa uysalar bile anne-babalarına inat olarak derslerini boşlayabiliyorlar. Burada önemli olan iki tarafın da kazanacağı bir çözüm yolu bulmak. Unutmamak gerekir ki bilgisayar alışkanlığı aslında bir sonuçtur. Yani arkadaş ilişkileri iyi olmayan,başarısız,utangaç bir çocuğun yöneldiği bir sonuçtur. Çocuğunuzun başarılı olmasına destek oluyor musunuz? Sosyal ilişkilerini geliştirebiliyor musunuz ? önemli olan budur! Bunu başarabilirseniz çocuğunuz da içine sığındığı ‘’sanal’’sığınaktan dışarıya çıkabilir. Çocuğunuzun burnuna kendi doğrularınızı dayamak yerine ona güvendiğinizi her ortamda ve her fırsatta hareketlerinizle,sözlerinizle belli ederseniz ,ona birey olduğunu hissettirirseniz doğruyu bulacaktır. Her insan kendi bulduğu doğruları uygulamayı seçer. Önemli olan anne-babanın çocuğunu aşağılamaması,ona güvendiğini her fırsatta göstermesidir.
Çocuğunuz derslerinde başarılı değilse kendini başarısız hissedecektir ve kendi başarısına olan inancı da sarsılacaktır. Bu nedenle kendini iyi hissetmediği bir aktivite olan ders çalışmaktansa başarının çok daha kolay elde edildiği ‘’sanal’’ortamda oyun oynayarak kendini iyi hissedecektir. Burada önemli olan çocuğunuzun neden ‘’sanal’’sığınakta zaman harcadığı değidlir,çocuğunuz neden derslerde başarılı değil bu sorunun cevabını bulmak gerekir. Acaba çocuğunuzun bir öğrenme sorunu mu var ya da endişeleri mi var ya da potansiyalinin üstünde bir okulda mı? Bu soruların cevaplarının üstüne gitmek gerekir. Bunun için de psikolog desteği alabilirsiniz. Bir diğer önemli nokta da neden çocuğunuz sanal ortamda arkadaşlık ilişkileri kuruyor da gerçek hayatta bunu yapmıyor? Ya da yapamıyor? İşte bunların tek tek ele alınması ve cevaplarının bulunması gerekir. Çocuğunuzun karşısına geçip’’sen zaten başarısızsın ,senden adam olmaz,alacağım bu bilgisayarını atacağım’’ demekle çocuk yetiştirilmez. Bu çeşit olumsuz ve hatta kötü davranışlarla çocuğunuza zarar vermiş oluyorsunuz. Onun içindeki mücadeleci tarafı zedeliyor,zarar veriyorsunuz. Oysa siz anne-babasınız çocuğunuzu korumalı,onun içindeki mücadele eden,pes etmeyen tarafını beslemelisiniz. Baktınız çocuğunuzun içindeki mücadele eden tarafı besleyemiyorsunuz o halde zaman kaybetmeden çocuğunuzla birlikte bir psikologdan destek alın. Ve artık çocuğunuzu aşağılamayı bırakın. Siz çocuğunuzu aşağıladıkça çocuğunuz iyiye gitmeyecek tam tersine içinde size ve yaşama karşı korkunç bir öfke birikecek ve kendi yaşamını bilmeden,farkında bile olmadan harcayacak. Bu yazıya rağmen hala anne-baba olarak aynı şekilde davranmaya devam edecek misiniz? Yoksa ellerinizi başınızın arasına alıp düşünecek misiniz? Çocuk sizin ve elbette seçim de sizin…
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.Armağan ADANAR'ın Makaleleri
► Çözüm Odaklı Olma Psk.Namık ACAR
► Evlilikte Çözüm Ortaklığı Psk.Namık ACAR
► Yok Olmak Çözüm Değil Psk.Gonca RASLAYAN
► Çatışma ve Çözüm Yolları Psk.H. Fatih DANE
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 20,001 uzman makalesi arasında 'Yasaklar Çözüm Olabilseydi...' başlığıyla benzeşen toplam 38 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Orgazm Bozukluğu Aralık 2018
► Nasıl Ders Çalışılır? Aralık 2018
► Psikoterapi Nedir? Temmuz 2011
► Çocuk Cinsel Eğitimi Temmuz 2011
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


22:18
Top