2007'den Bugüne 90,524 Tavsiye, 27,848 Uzman ve 19,762 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Ameliyat Öncesi ve Sonrası Bakım Prosedürleri
MAKALE #12183 © Yazan Vet.Hek.Hakkı Seçkin ÇETİN | Yayın Şubat 2014 | 19,940 Okuyucu
AMELİYAT ÖNCESİ BAKIM PROSEDÜRÜ

• Hastamıza ameliyattan 12 saat önceden yiyecek vermeyi kesmeliyiz. Bu durum anestezi altında daha rahat bir ameliyat geçirmesini sağlayacaktır.

• Hastamızın operasyonda bir sıkıntı yaşamaması için hekim tarafından gerekli görüldüğü halde genel sağlık kontrolleri yapılabilir. Bunun için röntgen, kan tahlili veya ultrason gibi yardımcı uygulamalar yapılabilir. Örneğin hastamızda anemi (kansızlık) problemi veya böbrek yetmezliği problemi varsa önceden tespit edip anestezi ve operasyondan doğacak riskleri önlemek hayati bir karardır.

• Eğer hastamızda daha önce tespit edilen ilaç alerjisi varsa bunu hekiminize mutlaka belirtiniz.

• Ameliyat tedavi amacıyla yapılıyorsa (pyometra-rahim ithihabı) hekiminizin önceden vermiş olduğu ilaçların ameliyat gününe kadar düzenli olarak alınmasını sağlanmalı ve eğer hastanın genel durumu düzelmişse ameliyata alınmalıdır.

• Hastalarımızın ameliyatlarını genel olarak sabah saatlerinde yapılmasının hekimin ameliyata konsantrasyonu açısından önemli olduğunu unutmayınız ve ameliyat randevu saatine özen gösteriniz.

• Ameliyattan önce mutlaka hekiminiz tarafından anestezi ve operasyonun yarar ve riskleri hakkında bilgi almayı unutmayınız.


AMELİYAT SONRASI BAKIM PROSEDÜRÜ

• Hastamızın ameliyat sonrası yara bölgesindeki dikişlerinin zarar görmemesi için aşırı hareketliliği önlenmeye çalışılmalıdır. Özellikle yüksek yerlerden atlayıp zıplaması, merdivenlerden inip çıkması engellenmelidir. Eğer hekim tarafından gerekli görülürse hastanın bakımına klinik şartları altında devam edilebilir.

• Hastaya ameliyat olduğu gün yemek kesinlikle verilmemelidir. Su ise ancak 6-8 saat sonra önüne konulmalı, eğer hasta kendi isteği varsa suyu içmelidir. Operasyon sonrası yememesi gayet normaldir, bunun için endişe edilmemelidir.

• Hastamıza ameliyat süresince verilen anestezik maddeye ve miktarına bağlı olarak ameliyat sonrasında uyanmasında gecikme olabilir. Ayrıca uyanma süresince ve sonrasında kusma, idrarını ve kakasını kaçırma gibi problemler olabilir. Bunlarla karşılaşılırsa panik yapılmamalı, gerekirse hemen hekime danışılıp bilgi alınmalıdır.

• Hastamıza verilecek mama, ameliyatın ertesi günü mide dolgunluğu yapmayacak yumuşak gıdalar şeklinde ve yemesi gereken miktarın önce üçte biri (1/3), sonraki gün üçte ikisi (2/3), daha sonraki günde tamamı (3/3) olarak ayarlanarak verilmelidir.

• Ameliyat sonrasında hasta stresten uzak tutulmalı, hava akımı olan soğuk yerlerde bırakılmamalı, kendisini rahat hissedeceği tehlikeden uzak bir yerde barındırılmalı, yara bölgesinin toprak vb. yerlere teması önlenmeli, yara pansumanı hekimin öngördüğü sürelerde itina ile değiştirilmelidir.

• Mama olarak ise daha çok sindirim sistemini yormayacak ama tokluk sağlayacak karbonhidrattan zengin patates püresi ve pirinç lapası şeklinde yiyecekler yedirilebilir.

• Ameliyat sonrası boyuna takılan (elizabeth kolye) yakalık hekimin tavsiyesi doğrultusunda gerekirse dikişlerin tamamı alınana kadar çıkarılmamalıdır. Elizabeth kolye hastanın yara bölgesine ulaşıp orayı dişlemesini ve yalamasını engelleyen çok önemli bir uygulamadır.

• Hastaya yazılan reçetedeki ilaçlar (antibiyotikler, ağrı kesiciler vb) kesinlikle veteriner hekim tarafından uygulanmalı ve belirtilen sürelere mutlaka düzen içinde uyulmalıdır. Ameliyatan sonra gerekli ilaçlar yapıldığı için reçetedeki ilaçların uygulanmasına ameliyatın ertesi günü başlanmalıdır.

• Hasta ameliyattan sonra hekimin öngördüğü sürelerde mutlaka kliniğe kontrole getirilmelidir.

• Hastanın kolundaki anjiokat ameliyattan 3 gün sonra çıkarılmalıdır.

Veteriner Hekim
Hakkı Seçkin Çetin
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Ameliyat Öncesi ve Sonrası Bakım Prosedürleri" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Vet.Hek.Hakkı Seçkin ÇETİN'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Vet.Hek.Hakkı Seçkin ÇETİN'in izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     4 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Vet.Hek.Hakkı Seçkin ÇETİN'in Makaleleri
► Papağanlarda Rutin Bakım Vet.Hek.Akif DEMİREL
► Kedilerde Bakım ve Beslenme Vet.Hek.Azem GÜNER
► Hayvanımı Ameliyat Ettirmek İstiyorum Vet.Hek.Akif DEMİREL
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,762 uzman makalesi arasında 'Ameliyat Öncesi ve Sonrası Bakım Prosedürleri' başlığıyla benzeşen toplam 93 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
--
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


17:24
Top