TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!
Şeker Hastalığında Evde Şeker Ölçümü ve Kontrolü Nasıl Yapılır?

Metin ÖZATA Fotoğraf
Prof.Dr.Metin ÖZATA
İstanbul
Doktor "Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları"
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi4 kez tavsiye edildiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 472 Makalesi varFotoğrafı Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları Kayıtlı
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 20494,

* Yayın Tarihi : 13-12-2008 - 02:28 (2994 gün önce),

* Ortalama Günde 6.84 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 4460 , Kelime Sayısı : 583 , Boyut : 4.36 Kb.
Şeker Hastalığında Evde Şeker Ölçümü ve Kontrolü Nasıl Yapılır?

ŞEKER HASTALIĞINDA EVDE ŞEKER KONTROLU NASIL YAPILIR?

Evde Kan Şekeri Kontrolü Nasıl Yapılır?

Şeker hastalarının evlerinde kan şekerini ölçmeleri ve takip etmeleri gerekir. Bu amaçla şeker ölçüm cihazı almaları faydalı olur.

Kan şekeri ölçüm sıklığı ilaç kullanımına veya kan şeker yüksekliğine göre değişir. İlaç değişikliği veya kullandığınız ilacın doz değişikliği olduğunda kan şekeri normale gelinceye kadar daha sık kontrol edilmesi gerekir.

Tip 1 diyabetlilerde günde 2-3 kez kan şekerini ölçmek gerekebilir. Ölçtüğünüz şekerleri bir tablo halinde yazınız ve doktorunuza götürünüz.

Cihazınızın ölçtüğü kan şekeri seviyesi ile hastanede ölçülen arasında %15 fark olabilir. Parmaktan ölçülen (evdeki cihazla) kan şekeri daha düşük çıkar. Örneğin damardan (hastanede) ölçülen kan şekeri 230 mg/dl ise parmaktan ölçüldüğünde 200 mg/dl çıkar.
Şeker ölçüm cihazı çubukları (Stripler) her yeni kutu açılışında ayar gerektirir. Her kutuda bir kod vardır ve bu koda göre cihazın ayarlanması gerekir. Strip kutusunu kapalı tutunuz ve güneş gören yere koymayınız. Sıcak havalarda ölçüm çubuklarını buzdolabına koyunuz ve son kullanma tarihlerine dikkat ediniz.

Kullandığınız şeker ölçüm aletinin ayarını (kalibrasyon) birkaç ayda bir yaptırınız. Alet alırken kullanılması kolay ve doğru ölçen alet almak önemlidir. Ayrıca aletin striplerinin Türkiye’de rahat bulunup bulunamadığını araştırınız.
Şeker Ölçüm Cihazı alırken dikkat edeceğiniz hususlar şunlar olmalıdır:
1. Kullanımı kolay olmalı
2. Tanınmış ve güvenilir bir marka olmalı
3. Kontrol çubuklarının bulunmalı
4. Ekranda çıkan sayılar rahatlıkla okunabilmeli
5. Çok az miktarda kan gerektirmeli
6. Test çubuklarının devamlı ve yaygın olarak bulunmalı
7. Garanti ve servis teşkilatlarının bulunmalı

Şeker Ölçüm Cihazlarını Korurken Şunlara Dikkat Ediniz:

1. Cihazı ıslatmayınız
2. Cıhazı kalorifer veya sobaya yaklaştırmayınız.
3. Cihazı mikrodalga fırın veya güçlü manyetik bölgelerden en az 2 metre uzakta tutunuz.
4. Cihazı otomobilde direkt güneş ışığında bırakmayınız.
5. Cihazınızın kontrolünü en az 2 ayda bir kontrol solüsyonu ile yapınız

Şeker ölçümü için parmağınızı delerken otomatik lanset veya tek lanset kullanılabilir. Parmağınızı delmeden önce sabun ve su ile yıkayın veya alkol veya kolonya ile siliniz. Delicinin ayarını cildinizin kalınlığına göre ayarlayınız. Derin delindiğinde hasar olabileceği gibi az delinirse kan gelmeyebilir. Deldiğiniz halde kan gelmiyorsa parmağınızı avuç içinden aşağı doğru sıvazlayarak kanın çıkmasını sağlayınız. Kan aldıktan sonra bir pamukla delinen yeri bastırın. Kan alırken farklı parmaklardan kan alınız, hep aynı parmaktan kan almayınız. Ölçüm çubuğuna yeteri kadar kan koymaya dikkat ediniz, eğer az kan konursa bazen şekeriniz yanlışlıkla düşük çıkabilir. Parmağınızı delerken başka bir hastanın aletini veya lansetini kullanmayınız. Eğer delme işleminden önce parmağınızı alkolle silmiş iseniz, ilk damla kanı kullanmayın ve ikinci damlayla ölçüm yapın. Alkol, yanlış ölçüm sonuçlarına neden olabilir

Kan şeker ölçümünü bazı hastalar her acıktığında şeker düşüklüğü oldu zannederek sık sık yaparlar. Bu tür şikayetiniz olduğunda birkaç kez kan şekerine bakarak şikayetin şeker düşüklüğünden kaynaklanmadığını anlayabilirsiniz.
Evde kan şekeri ölçerken sadece açlık kan şekerini değil tokluk kan şekerini de ölçmeyi ihmal etmeyiniz.

Evde şeker ölçümünü sabah kahvaltı öncesi, öğlen ve akşam yemeği öncesi aç karna ve gece saat 23 sırasında yatmadan önce ölçün . Ayrıca herhangi bir öğünden 2 saat sonra tokluk kan şekerini ölçün. Haftada bir defa gece 02.00 ile 04.00 arası kan şerini ölçmek faydalı olabilir.

Tokluk Kan Şekerinin Önemi:
İdeal olanı tokluk 2. saat kan şekerinin 180 mg/dl’den küçük olmasıdır. Ancak 140 mg/dl’den daha küçük olması daha iyidir.

Tokluk şekeri neden yükselir?
1. İlk-hız insülin salgısının bozuk olması
2. Karaciğerden şeker üretiminin kontrolsüz olarak fazla olması
3. Kaslar kandan şekeri alamaz ise
4. Glukagon hormonunun yüksek olması

Tokluk kan şekerini düşürmek için şu ilaçlar kullanılır:
1. İnsülin analogları: Lispro ve aspart
2. Repaglimid ve nateglinide
3. Alfa-glukozidaz inhibitörleri : acarboz

KAYNAK: Prof Dr Metin Özata, Şeker Hastasının El Kitabı, Baskıda, 2008
2. http://www.sekerhastaligi.webs.com
3. http://www.diyabet.webs.com

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Şeker Hastalığında Evde Şeker Ölçümü ve Kontrolü Nasıl Yapılır? ile İlgili Kavramlar : seker hastalığı, diyabet, evde seker, seker olcumu, seker olcum cubugu, seker olcen cihaz, glukometre, dextrometre, tokluk kan şekeri, insülin, şeker ölçüm cihazı, şeker ölçüm çubuğu
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"Şeker Hastalığında Evde Şeker Ölçümü ve Kontrolü Nasıl Yapılır?" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Prof.Dr.Metin ÖZATA'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Son 120 Yılda Estetiğin Evrimi , Prof.Dr.Ege ÖZGENTAŞ
 • Obsesyonun Dinamikleri , Prof.Dr.Doğan ŞAHİN
 • Gebeliğin Üçüncü Üç Ayı , Prof.Dr.Alparslan BAKSU
 • Ben (Nevüs) Aldırma , Dr.Aliye Ceyla ÖZBAYOĞLU
 • Memenin Hipertrofisi (Meme Büyümesi) , Dr.Aliye Ceyla ÖZBAYOĞLU
 • Nefret Ne İşe Yarar? , Prof.Dr.Doğan ŞAHİN
 • Genç Kalmanın ve Gençleşmenin Yeni Adı: Happy Lıft! , Prof.Dr.Cemal AYGIT
 • Gebeliğin İkinci Üç Ayı (15 - 27 Hafta Arası) , Prof.Dr.Alparslan BAKSU
 • Doğurganlığınızı Koruyun , Prof.Dr.Alparslan BAKSU
 • Gebelik Sonrası Göğüs Estetiği , Dr.Aliye Ceyla ÖZBAYOĞLU
 • Deri Kanserleri , Dr.Aliye Ceyla ÖZBAYOĞLU
 • Erken Membran Rüptürü Olan Gebelerde Perinatal Sonuçlar , Doç.Dr.Nermin KÖŞÜŞ
 • Acil Kontrasepsiyon ( Birliktelik Sonrası Gebeliği Önleme Yöntemleri) , Doç.Dr.Aydın KÖŞÜŞ
 • Kırmızı Şarap ve Dolaşım Sistemi , Doç.Dr.Muammer KARADENİZ
 • Hafta Hafta Gebelik , Prof.Dr.Alparslan BAKSU
 • Nöroloji ve Beyin Cerrahinin İlgi Alanları, Hangi Hastalar Nörolojiye Hangi Hastalar Beyin Cerrahisine Gitmelidir? , Doç.Dr.Ertuğrul UZAR
 • İkiz Gebelik , Dr.Şule AYDIN
 • Dudak Dolgusu, Kırışıklık İlacı Enjeksiyonu ve Yanak Sarkması , Dr.Devrim ELMAS
 • Ense Kalınlığı ve Kromozomal Anomaliler , Dr.Şule AYDIN
 • İlerleyen Yaşla Birlikte Pelvik Taban Bozukluğu , Prof.Dr.Ercan Mustafa AYGEN
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  21:57
  Top