2007'den Bugüne 89,464 Tavsiye, 27,604 Uzman ve 19,642 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Vajina Daraltma Ameliyatı (Vajinoplasti)
MAKALE #7244 © Yazan Dr.Pelin İLBEYİ | Yayın Temmuz 2011 | 7,115 Okuyucu
VAJİNA ESTETİĞİ ( VAJİNOPLASTİ ):

Günümüzde pek çok kadının cinsel organlarının şekli ile ilgili olarak, psikolojisini ve cinsel yaşantısını olumsuz olarak etkileyeni yakınlarıyla bile paylaşamadığı sorunları olabilir.

En sık olarak normal doğum yapmış kadınlarda vajina dokusunun gevşemesi ve daha sonra asla normal haline dönememesine bağlı olarak ortaya çıkar. Doğum sayısı arttıkça bu durum daha da belirginleşir. Vajinanın gevşemesi ve genişlemesi başta seksüel hayatı ve buna bağlı olarak kadının ilişkisini olumsuz etkilerken, daha ileriki yaşlarda idrar kaçırma, idrar torbası ve kalın bağırsağın sarkması, her ikisinin bir arada olması ve hatta rahmin sarkmasına kadar gidebilir. ( sistosel,rectosel, sistorectosel, desensus uteri )

Hastalarımızın bize sıklıkla başvuru sebepleri özellikle genç yaşlarda cinsel hayatlarındaki olumsuzluklar, daha sonra ki yaşlarda ise idrar kaçırma şikayetleridir. Vajen daraltma ameliyatı yaş ve doğumlara bağlı olarak vejenin gevşemesi sonucu oluşan görünümü düzeltmeye, cinsel ilişki hazzını arttırmaya yönelik bir işlemdir.

Vajinoplasti ameliyatı iki amaca yönelik yapılır:

1- Fonksiyonel operasyonlar
2- Estetik amaçlı operasyonlar

1-FONKSİYONEL AMAÇLI OPERASYONLAR:

Bu ameliyatlarda amaç; gerek doğumlarla, gerekse yaşa bağlı elastikiyetini kaybetmiş ve buna bağlı olarak sarkmış idrar torbası ( mesane) ve rektumun ( kalın bağırsak ) normal anatomik yerine getirilmesi, genişlemiş vajendeki fazla dokuların çıkarılarak daraltılmasıdır.

RAHİM SARKMASI AMELİYATLARI:

Rahmin kısmen ya da tamamen dışarıya sarktığı desensus uteri (uterin prolapsus ) adı verilen durumda çocuk sayısını tamamlamış kadınlara vajinal olarak rahmin alındığı vajinal histerektomi ameliyatı yapılır.

Eğer hasta genç ise vajinal ya da karından yapılan ameliyatlarla rahim yerine asılabilir.

MESANE ( İDRAR TORBASI ) VE REKTUM SARKMASI AMELİYATLARI:

Vajinanın ön ve arka duvarının gevşeyip sarkması beraberinde idrar torbası ve rektum sarkmalarına hatta zaman zaman vajen dışına çıkmasına sebep olur.

Daha çok bir veya birden fazla normal doğum yapmış kadınlarda görülür. Fazla kilolar da durumu ağırlaştırır.

İdrar torbasının geriye itilerek vajina ön duvarının onarılması ameliyatına colporaphy anterior, aynı şekilde rektumun ( kalın bağırsak ) anatomik pozisyonuna getirildiği ve vajina arka duvarının onarıldığı ameliyata ise colporaphy posterior adı verilir.

Beraberinde idrar kaçırma şikayeti varsa; mesane ile ilgili ek operasyonlar aynı seansda yapılabilir.

· Genel anestezi veya epidural anestezi altında yapılan bu ameliyatlar yaklaşık 30 dakika kadar sürer.

· Hasta duruma göre 12 ile 24 saat arasında hastanede kalır. Bu süreden sonra normal yaşantısına dönebilir.

· Yara iyileşmesi 7- 10 gün kadardır.

· Operasyondan 4- 6 hafta sonra cinsel ilişkiye girilebilir.


2-ESTETİK AMAÇLI OPERASYONLAR:

Doğumlara veya yaşa bağlı olarak gelişen vajinal genişlik çiftler arasında yaşanan cinsel sorunlardan biridir. Vajen ve penis arasındaki uyumsuzluk cinsel hazzı azaltacağı gibi, iki tarafta da orgazm problemleri yaratabilir.

Vajinasından memnun olmayan veya bunu beraber olduğu insandan duyan kadının özgüveni azalır, eşine yaklaşamaz, utanır, rahat cinsel ilişkiye giremez, seksüel ilişkiden aldığı haz azalır, cinsel isteksizlik başlar. Bunlar beraberinde ilişkide problemleri ve psikolojik sıkıntıları getirir.

Modern tıbbın gelişmesiyle de artık kadınlar diğer estetik ameliyatlar gibi vajinal estetiğe de sıcak bakmakta ve gün geçtikçe yapılan vajinal estetik ameliyatlarında sayıca artış görülmektedir.

Normal bir vajina 7- 9 cm kadardır. İlişki anında boyu daha da uzar. Eğer bir kadın vajinasına yerleştirdiği 2 parmağını rahat kavrayıp, sıkamıyorsa vajen genişliğinden söz edilebilir.

Vajen gevşemesine neden olan durumlar:

· Yapısal olarak bazı kadınların vajeni büyüktür.
· Çok sayıda doğum
· Normal doğum
· Doğum yırtıkları
· Doğum yırtıklarının usulüne uygun onarılmaması
· Müdahaleli zor doğumlar ( vakum, forceps)
· Doğum dikişlerinin mikrop kapması ya da açılması
· İri bebek doğurma
· Yaşın ilerlemesi ile doku elastikiyeti kaybı

VAJİNOPLASTİ ( VAJENİN DARALTILMASI ):

Vajinanın esnemesi, genişlemesi ve elastikiyetini kaybetmesi sonucunda ortaya çıkan durumu düzeltmek amacı ile yapılan vajeni daraltma ameliyatına verilen isimdir. Sadece cinsel hazzın artırılması amacı ile dahi yapılabilir.

Jinekolojik ameliyatlar içinde bulunan rahim daraltma ameliyatı colporaphy posterior ameliyatı olarak adlandırılır.

· Genel veya epidural anestezi altında vajendeki fazla dokular çıkarılır, gevşemiş kas dokusu dikilerek sıkılaştırılır ve gergin hale getirilir.

· Yaklaşık 30- 45 dakika süren bir ameliyattır.

· Hasta 12- 24 saat arasında hastanede kalır, 1- 2 içinde normal yaşantısına dönebilir.

· Cinsel hayata ancak 4- 6 hafta sonra başlayabilir.

· Aynı seansda doğumda oluşan yırtıklar ve epizyotomi skarı da ( doğum dikişileri ) düzeltileblir.

Ameliyattan 6- 8 hafta sonra özel bir vajinal propla vajina kaslarına elektrik stimulasyonu verilerek uygulanan vajina kaslarını güçlendirici tedavi, daraltma operasyonunu daha da kalıcı hale getirmekte, ameliyatta yapılan işlemelerin etkinliğini arttırmaktadır. Bunun için ortalama 20- 25 dakika süren 5 seans yeterlidir.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Vajina Daraltma Ameliyatı (Vajinoplasti)" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dr.Pelin İLBEYİ'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Dr.Pelin İLBEYİ'nin izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Pelin İLBEYİ Fotoğraf
Dr.Pelin İLBEYİ
İstanbul
Doktor "Kadın Hastalıkları ve Doğum - Jinekoloji"
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi14 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dr.Pelin İLBEYİ'nin Makaleleri
► Genital Vajina Estetiği - Vajina Daraltma Op.Dr.Güncel ÖZTÜRK
► Vajinoplasti - Vajina Estetiği Op.Dr.Kutlugül YÜKSEL
► Vajina Daraltma Ameliyatları Op.Dr.Süleyman ESERDAĞ
► Vajen Daraltma Operasyonları Op.Dr.Süleyman ESERDAĞ
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,642 uzman makalesi arasında 'Vajina Daraltma Ameliyatı (Vajinoplasti)' başlığıyla benzeşen toplam 15 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


16:55
Top