2007'den Bugüne 92,185 Tavsiye, 28,195 Uzman ve 19,962 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Boşanma Süreci Çocuğa Nasıl Anlatılmalı?
YAZI #7721 © Yazan Psk.Selin ERGÜDEN | Yayın Eylül 2023
Boşanma sürecindeki ilk adım çocuklara boşanmayı anlatmaktır. Bazı anne ve babalar çocuklarına, boşanma sürecinden bahsetmeyi gereksiz bulur. Çocuğun yaşı küçükse bu da pekiştirici bir faktör olur. Oysa hiçbir bir gün uyandığında ebeveynlerinden birinin evden ayrılmış olmasını asla anlayamaz. Hiçbir çocuk bu tür bir yıkıcı davranış ile karşı karşıya bırakılmamalıdır.

Çocuklara bu süreçten bahsederken yapılması gereken en önemli nokta doğruyu söylemek olmalıdır. Bu konuda çocuğa yalan söylenmesi durumu çocuğun süreci daha sağlıksız yaşamasına sebep olabilir ve anne babasına karşı duyduğu güveni zedeleyebilir.

Boşanma sürecine girildiğinde çocuğa, yaşına uygun bir dille bu süreç aktarılmalıdır. Bu durumu genellikle anne ve babanın ikisinin birden anlatması uygundur.

Bu noktada yapılması gereken şey ilk olarak çocuğa sevgi mesajlarının verilmesi olmalıdır. Yani anne ve baba tarafından çok sevildiğini ve ne yaşanırsa yaşansın sevilmeye devam edeceğinin mesajı verilmelidir. Sonrasında ise boşanma süreci anlatılmalıdır. Anne ve babanın artık ayrı yaşaması gerektiği ve herkes için böylesinin daha iyi olacağı çocuğa uygun bir dille aktarılmalıdır
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Selin ERGÜDEN Fotoğraf
Psk.Selin ERGÜDEN
İstanbul (Online hizmet de veriyor)
Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi7 kez tavsiye edildiİş Adresi KayıtlıTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.Selin ERGÜDEN'in Yazıları
► Boşanma Çocuğa Nasıl Açıklanmalıdır? Psk.Dnş.Alaaddin DEBGİCİ
► Boşanma Kararının Çocuğa Açıklanması Psk.Gökçe NUHPAŞAOĞLU KAYALAR
► Boşanma Süreci Psk.Duygu YÜKSEL
► Boşanma Süreci Psk.Zeliha ŞAHİN
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,962 uzman makalesi arasında 'Boşanma Süreci Çocuğa Nasıl Anlatılmalı?' başlığıyla benzeşen toplam 18 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
◊ YENİDepresyon Aslında Şubat 2024
◊ YENİEbeveynlerin Rolleri Şubat 2024
◊ YENİDepresyon Şubat 2024
◊ YENİWisc 4 Zeka Testi Ne Değildir? Şubat 2024
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


05:53
Top