2007'den Bugüne 90,337 Tavsiye, 27,806 Uzman ve 19,737 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Labioplasti Ameliyatının Riskleri
MAKALE #12835 © Yazan Op.Dr.Kutlugül YÜKSEL | Yayın Temmuz 2014 | 13,103 Okuyucu
LABİOPLASTİ AMELİYATININ RİSKLERİ
GENİTAL ESTETİK OPERASYONLARININ RİSKLERİ

Genital estetik operasyonları arasında yer alan küçük dudakların (labium minörler) küçültülmesi ve yeniden şekillendirilmesi , son yıllarda çok sık talep edilen estetik operasyonlardan biridir. Bu operasyon da diğer estetik operasyonlar gibi bir takım riskler taşır. Bu ameliyat sırasında ya da ameliyattan sonra çeşitli riskler ile karşılaşmak mümkündür.

Labioplasti operasyonları sırasında bazı komplikasyonlar doktor tarafından dahi öngörülmeden kaçınılmaz olarak ortaya çıkabilir. Bazı hastalarda tek bir operasyon ile ideal sonuca ulaşmak mümkün olmayabilir.

Labium minör küçültme operasyonu sırasında karşılaşılabilecek riskleri en aza indirmek için, ameliyattan önce jinekolojik pozisyonda ayrıntılı bir genital muayene yapılarak, hastanın labiumları için en uygun olan labioplasti tekniği tespit edilmelidir. Bu tekniğin nasıl uygulanacağı ve labiumların son şeklinin nasıl olacağı hastaya gerekirse çizimler yapılarak anlatılmalıdır. Bu sırada labium minörlerin resmi çekilerek bu resim üzerinden labiumların en son hangi şekli alacağı hastaya izah edilmelidir.

Cerrahi işlem ve tedavi için hastadan alınacak imzalı onay belgesinde; cerrahinin tüm riskleri ve karşılaşılabilecek olumsuz durumlar hakkında hasta önceden yazılı olarak da bilgilendirilmelidir. Ameliyat olacak hastalar ”Labiumları Küçültme Ameliyatı Hakkında Bilgilendirilmiş Onay Belgesi”i okuduktan sonra labiumları küçültme ameliyatı konusunu etraflıca anladığını ve bilgilendiğini gösteren bu belyeyi imzalamalıdır.

Bu makale, labium minörleri küçültme operasyonunda karşılaşılabilecek riskler konusunda kısa ve açıklayıcı bilgiler sunmak ve hastalarımızın bu konuya dikkatini çekmek amacıyla düzenlenmiştir.

Labium Minör Küçültme Operasyonu Sırasında Karşılaşılabilecek Riskler:

Kanama Riski: Labioplasti sırasında kanama riski nadir olmakla birlikte bazı hastalarda ameliyat sırasında ya da ameliyattan sonra kan transfüzyonu gerektirecek kadar yoğun kanama olabilir. Bu durumda hastaya acil müdahale yapılması gerekir. Ameliyattan on gün öncesinden itibaren Aspirin gibi kanı sulandıran ilaçlar alınmamalıdır. Bu tür ilaçlar operasyon sırasında kanama riskini artırır. Ayrıca kanama yapabilen bitkisel ilaçlar ya da besin takviyesi yerine geçen ürünler de kullanılmamalıdır.

Derinin Morarması ve Şişmesi Riski: Labium minör küçültme operasyonunda deride şişlik, morarma olması normaldir; yara iyileşmesi devam ettikçe zamanla bu durum normale döner.

Dikiş Materyalleri ile İlgili Riskler: Labioplasti için kullanılan tekniğe bağlı olarak derin dokulara atılan düğümler bombelik ve irritasyon yapabilir; çok rahatsızlık verirse bu sütürlerin çıkartılması gerekebilir.

Allerjik reaksiyon Riski: Ameliyat sırasında kullanılan ilaçlara, önerilen medikal tedavi ilaçlarına, flastere, sütür materyallerine, kan ürünlerine, kullanılan topikal preparatların herhangi birine karşı hafif ya da şiddetli (anaphylaxis) alerjik reaksiyonlar gelişebilir. Acil gelişen alerjik reaksiyonlara karşı derhal tedavi gereklidir.

Sıvı Yüklenme Riski: Operasyon sırasında lokal anestezik ilaçları dilue etmek için kullanılan sıvılar ve epinefrin sıvı yüklenmesine ve sistemik reaksiyonlara yol açabilir. Bu durumda hastaneye yatırılarak tedavi gerekir.

Anestezi Riski: Lokal ya da genel anestezi sırasında nadir olmakla birlikte ölüm dahil tüm riskler bu operasyon sırasında da ortaya çıkabilir.

Ağrı Riski: Labioplasti operasyonu sırasında ya da sonrasında çeşitli yoğunlukta ağrı hissi devam edebilir. Özellikle yara yerinde skar dokusu içinde sıkışan sinir basılarına bağlı kronik ağrılar olabilir.

Enfeksiyon Riski: Bu tür operasyonlarda steriliteye azami özen gösterildiği için enfeksiyon nadir olmakla beraber görülmesi halinde uygun antibiyotik tedavisi ve hastaneye yatırarak takip gerekebilir.

Yağ Nekrozu Riski: Derin dokularda yağ nekrozu olunca deride sertlik ortaya çıkar; bu nekrozu cerrahi yoldan uzaklaştırmak gerekir.

Seroma Riski: Labioplasti yapıldığında deri altında sıvı birikmesi olabilir; bu durum tespit edilirse bu sıvı steril şartlarda drene edilmelidir.

Deride Duyarlık artması Riski: Bu işlemden sonra iyileşme dönemi boyunca soğuk ve sıcak uygulamaya karşı deride kaşıntı, hassasiyet gibi duyarlık artması gözlenebilir. Bu durumlar zamanla ortadan kalkar fakat bazen kronik bir hal alabilir.

Labium Deri Duyarlığında Değişiklik Riski: Labial duyarlık azalabilir, tam duyu kaybı ise oldukça nadir görülür. Duyudaki değişiklik seks hayatını etkileyebilir.

Labium Kenarlarında Düzensizlik Riski: Labium minörler küçültülürken labial kenarlarda düzensizlik, kenarlarda çekilme hissi genellikle kullanılan teknik ile alakalıdır, bu durum zamanla düzelebilir.

Skarlaşma Riski: Labioplasti operasyonundan sonra genellikle skarlaşma olmadan yara yeri iyileşir, buna rağmen deride ya da derin dokularda asimetrik skar dokuları ortaya çıkabilir. Bu skarlar için tıbbi tedavi ya da cerrahi revizyon yapılmalıdır.

Derin Dokularda Hasar Riski: Labial küçültme ameliyatı sırasında kas, sinir ve kan damarlarında geçici ya da kalıcı hasarlar meydana gelebilir.

Yara İyileşmesinde Gecikme: Özellikle sigara içenlerde, hijyen şartlarına dikkat etmeyenlerde , immün sistemi zayıf olanlarda yara açılması ve yara iyileşmenin gecikmesi söz konusu olabilir. Böyle hastalarda sık sık pansuman yapmak, hijyenik pedleri sık değiştirmek ve gerekirse yara debridmanı yapmak dikişlerin daha çabuk iyileşmesini sağlar.

Asimetri Riski: Kadınların çoğunda labiumlar yapısal olarak asimetriktir. İskelet yapısı, kas tonusu, yağ depolanması gibi birçok yapısal faktöre bağlı olarak labial asimetri görülebilir. Labium küçültme operasyonu sırasında da bu durum olabilir; asimetrik durum ilave cerrahi işlem ile düzeltilebilir.

Kardiyak ve Pulmoner Riskler: Özellikle uzun süren ameliyatlardan sonra bacaklarda şişlik ve ödeme neden olan derin ven trombozu, göğüste ağrı ve nefes darlığına neden olabilen akciğer embolisi gibi çok çeşitli komplikasyonlar ile karşılaşmak da mümkündür.

Beklenilmeyen Sonuç Elde Etme Riski: Cerrahiden sonra çoğu zaman iyi sonuçlar alınmasına rağmen bazen asimetrik durum, labiumların cerrahiden sonra beklenen şekil ve büyüklükte olmaması, yara yerinde iyileşmede gecikme, fonksiyon ve duyu kaybı gibi olası riskler ile karşılaşılabilir.

Cerrahiden Sonra Hasta Uyumu:

İşlemden sonra doktorun reçete olarak önerdiği ilaçlardan başka herhangi bir ilaç kullanılmamalıdır. Bu ilaçları kullanırken herhangi bir yan etki ile karşılaşılırsa doktora danışılmalıdır. Yara iyileşmesinin mükemmel olması için bu ilaçlarla birlikte alkol, sigara, nikotin ürünleri kullanılmamalı ve sigara içilen ortamlardan uzak durulmalıdır.
Cerahiden sonra doktorun talimatları çok dikkatli olarak yerine getirilmedir. Mükemmel iyileşme ancak postoperatif titiz bir bakımla mümkündür. Operasyondan sonra kalp atışlarını hızlandıran fiziksel aktivitelere erken başlanırsa şişlik, morluk, dikiş hattında sıvı toplanması gibi çok çeşitli riskler ile karşılaşılabilir. Fiziksel aktivite en erken altı hafta sonraya kadar ertelenmelidir.

Genital estetik operasyon sırasında, önceden gerekli hazırlıklar ve önlemler alınmadığı, tecrübeli ve ehil ellerde yapılmadığı ve ameliyat sonrası takibe gerekli önem verilmediği taktirde, bu tür komplikasyonlar çok daha sık olarak karşımıza çıkacaktır.

Makale yazım tarihi: 07.07.2014

Op. Dr. Kutlugül Yüksel
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Labioplasti Ameliyatının Riskleri" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Op.Dr.Kutlugül YÜKSEL'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Op.Dr.Kutlugül YÜKSEL'in izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     2 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Kutlugül YÜKSEL Fotoğraf
Op.Dr.Kutlugül YÜKSEL
Ankara
Doktor "Kadın Hastalıkları ve Doğum - Jinekoloji"
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi27 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Op.Dr.Kutlugül YÜKSEL'in Makaleleri
► Labioplasti Nedir? Labioplasti Nasıl Yapılır? Op.Dr.Ebru ZÜLFİKAROĞLU
► Kürtajın Riskleri Nelerdir Op.Dr.Kutlugül YÜKSEL
► Labioplasti Op.Dr.Esra DEMİR YÜZER
► Labioplasti ve Karın Germe Op.Dr.Eser AYDOĞDU
► Labioplasti Nasıl Yapılır Op.Dr.Kutlugül YÜKSEL
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,737 uzman makalesi arasında 'Labioplasti Ameliyatının Riskleri' başlığıyla benzeşen toplam 14 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


12:48
Top