2007'den Bugüne 87,372 Tavsiye, 27,073 Uzman ve 19,322 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Estetik Burun Ameliyatı (Rinoplasti)
MAKALE #1551 © Yazan Dr.Ebru DURMUŞ | Yayın Eylül 2008 | 7,787 Okuyucu
ESTETİK BURUN AMELİYATI (RİNOPLASTİ)

Estetik burun ameliyatı (rinoplasti) veya burnu yeniden şekillendirme ameliyatı, estetik cerrahi ameliyatlarının en yaygın olarak uygulananıdır. Estetik burun ameliyatı burnunuzu küçültebilir veya büyültebilir, burun ucunun veya kemerinin şeklini değiştirebilir, burun deliklerinizin genişliğini daraltabilir veya burnunuzla üst dudağınız arasındaki açıyı değiştirebilir.

Estetik burun ameliyatı ne zaman faydalıdır? Nasıl yapılır?

ESTETİK BURUN AMELİYATI KİMLERE YAPILIR?

Estetik burun ameliyatı dış görünüşünüzü güzelleştirebilir ve kendinize güveninizi arttırabilir. Estetik burun ameliyatı için en uygun hastalar mükemmellik arayanlar değil, dış görünümlerinde güzelleşme ve daha iyiye doğru bir gelişme bekleyenlerdir.

RİNOPLASTİDE KARŞIMIZA ÇIKABİLECEK RİSKLER NELERDİR?

Estetik burun ameliyatı deneyimli bir estetik cerrah tarafından yapıldığı takdirde komplikasyonlar (istenmeyen sonuçlar) nadir ve genellikle önemsizdir. Her şeye rağmen daima bir komplikasyon ihtimali vardır. Bunlar enfeksiyon, burun kanaması veya anesteziye karşı reaksiyondur. Rinoplasti sonrası ameliyat izleri genellikle, görülmeyecek kadar önemsizdir.

BURUN ESTETİĞİNDE AMELİYAT NASIL PLANLANMAKTADIR?

İlk görüşmede cerrah size burnunuzun neye benzemesini veya nasıl görünmesini arzu ettiğinizi soracak; burnunuzun ve yüzünüzün yapısını inceleyecek ve sizin için mümkün olan ihtimalleri anlatacaktır. Burun kemiklerinizin ve kıkırdaklarınızın yapısı, yüzünüzün şekli, cildinizin kalınlığı, yaşınız ve beklentileriniz temel tartışma konularıdır.

Cerrahınız, kullanacağı anestezi ve ameliyat tekniğini, risklerini,maliyeti ve varsa diğer seçenekleri açıklayacaktır.

Uzun yıllar önce olsa dahi, daha önce geçirdiğiniz herhangi burun ameliyatı veya burun tedavisini, varsa alerji veya solunum güçlüğünüzü ,kullandığınız ilaçları ve şayet kullanıyorsanız sigara içtiğinizi cerrahınıza söylediğinizden emin olmalısınız.

BURUN ESTETİĞİNDE AMELİYAT HAZIRLIĞI

Cerrahınız size yeme ve içme, sigara kullanma, belli vitaminleri ve ilaçları alma yada almaktan kaçınma ve yüzünüzü yıkama dahil olmak üzere ameliyata nasıl hazırlanacağınız konusunda bilgiler verecektir.

BURUN ESTETİĞİNDE VERİLECEK ANESTEZİ TÜRÜ NEDİR?

Estetik burun ameliyatı, yapılacak ameliyatın büyüklüğüne, sizin ve cerrahınızın tercihine bağlı olarak lokal veya genel anestezi altında yapılabilir. Genel anestezide rahat ve ağrısız bir ameliyat geçirilir.

BURUN ESTETİĞİNDE AMELİYAT NASIL UYGULANMAKTADIR?

Estetik burun ameliyatı genellikle bir veya iki saat sürer. Ameliyat esnasında burun derisi, kemik ve kıkırdak çatısından ayrılacaktır. Burnun yeniden şekillendirilmesi işlemi , burunda mevcut probleme ve cerrahın uyguladığı tekniğe bağlı olarak değişecektir. Son olarak deri, oluşturulan çatının üzerine adapte edilecektir. Çoğu plastik cerrah estetik burun ameliyatını burun içinden yapmaktadır. Burun deliklerini birbirinden ayıran, dik doku bandı (kolumella) üzerinde küçük bir kesi yaparlar. Ameliyat tamamlandığında burun üzerine ,burnun yeni şeklini muhafaza etmesine yardımcı olacak bir alçı atel uygulanacaktır. Burnun içindeki iki hava yolunu birbirinden ayıran bölme olan septumu sabitleştirmek için, burnun içine tamponlar veya yumuşak plastik aletler konulabilir.

RİNOPLASTİ AMELİYATI SONRASI

Ameliyatınızdan sonra ilk 24 saat boyunca yüzünüzü şişmiş hissedeceksiniz, burnunuz ağrıyabilir veya hafif bir baş ağrınız olabilir. Herhangi bir rahatsızlığı cerrahınız tarafından reçeteye yazılan ağrı kesici ilâçlar ile kontrol altına alabilirsiniz.

Şişlik ve morlukların çoğu ilk hafta veya daha uzun bir süre içerisinde kaybolacaktır (sizin ve cerrahınızdan başka hiç kimsenin fark edemediği çok az bazı şişlikler birkaç ay boyunca kalacaktır). Bir veya bazen ikinci haftanın sonuna doğru tüm pansumanlar ve burnunuzun üzerindeki alçı atel alınmış olacaktır.

BURUN ESTETİĞİNDEN SONRA NORMALE DÖNÜŞ

Estetik burun ameliyatı olan hastaların çoğu iki gün içerisinde ayağa kalkıp dolaşırlar ve ameliyattan bir hafta sonra okula veya çok yorucu olmayan iş hayatına dönebilirler.
Bununla beraber, günlük yaşam temponuza tam anlamıyla dönmenizden önce ,birkaç hafta geçecektir. Genellikle ,yüksek efor gerektiren hareketlerden (koşma, yüzme, jimnastik, seks -kan basıncınızı yükseltecek herhangi bir hareket) iki ila üç hafta kaçınmanız, 8 hafta süreyle burnunuzu darbe veya çarpmalardan korumanız, ovuşturmaktan ve güneşte yakmaktan kaçınmanız söylenecektir.

YENİ GÖRÜNÜMÜNÜZE KAVUŞMAK

Estetik ameliyattan sonra , hastaların çoğu bir süre kendisini iyi hissetmez,bu oldukça normal ve anlaşılabilir bir durumdur. Bir gurup hasta ise ,bu safhanın geçeceğinden emindir. Gün ve gün burnunuz daha güzel görünmeye başlayacak ve moraliniz gittikçe yükselecektir. Bir veya iki hafta sonra ,artık henüz yeni ameliyat olmuş gibi görünmeyeceksiniz. Ancak iyileşme hala yavaş ve dereceli olarak ilerleyen bir süreçtir.
Özetle; Estetik burun ameliyatı (rinoplasti) veya burnu yeniden şekillendirme ameliyatı, estetik cerrahi ameliyatları içinde en sık yapılanıdır. Estetik burun ameliyatı burnunuzu küçültebilir veya büyültebilir, burun ucunun veya kemerinin şeklini değiştirebilir, burun deliklerinizin genişliğini daraltabilir veya burnunuzla üst dudağınız arasındaki açıyı değiştirebilir. Aynı zamanda doğumsal veya yaralanmaya bağlı bir şekil bozukluğunu düzeltebilir, veya soluk almanızdaki bazı problemleri giderebilir. Estetik burun ameliyatı dış görünüşünüzü güzelleştir ve kendinize güveninizi arttırabilir. Burnun yeniden şekillendirilmesi işlemi, burunda mevcut probleme bağlı olarak değişecektir. Burun deliklerini birbirinden ayıran bölüm (kolumella) üzerinde küçük bir kesi yaparak estetik burun ameliyatı yapılır. Dışarıdan belli olan herhangi bir iz olmaz. Estetik burun ameliyatı olan hastaların çoğu 2 gün içerisinde ayağa kalkıp dolaşırlar.

Rinoplasti ameliyatı ile birlikte septum dediğimiz burun içindeki kıkırdaklarımızın eğriliği düzeltilebilir ve hastanın daha iyi nefes alması sağlanabilir.

SEPTUM DEVİASYONU(Burun içi kıkırdak eğriliği):

Septumdaki deviasyonlar, kıkırdak ve kemik yapıları ayrı ayrı ya da birlikte etkileyebilir. Bu eğrilikler c ve s şeklinde görülebilir. Bu durumda nefes almayı etkilemekte, gece uykuda nefes alma problemleri olarak karşımıza çıkmaktadır.
Hastalarımızın şikayetleri şunlardır:
 • deviasyonun olduğu tarafta burun tıkanıklığı
 • horlama, uykuda nefes alma bozuklukları
 • burun içi mukozasında kuruma, kabuklanma, yara açılması ve kanamalara gidebilir. Enfeksiyonlara direnç azalır ve hasta devamlı üst solunum yolu enfeksiyonları geçirebilir
 • sık baş ağrıları
 • burunda dışarıdan da görülebilen ve hastayı estetik olarak rahatsız edebilecek boyutlarda eğrilik, şekil bozukluğu
 • dişlerde gelişme bozukluğu
 • orta kulak hastalıklarıdır.
Hangi durumlarda cerrahi olarak kıkırdak düzeltilmektedir?
 • septum deviasyonu baş ağrısı yada burun tıkanıklığı yapıyorsa
 • dışardan görülebilen estetik olarak eğrilik mevcutsa
 • tekrarlayan sinüzitler varsa
 • sık burun kanamalarında
 • sık burun akıntılarında
 • horlamada
 • kronik orta kulak iltihabına yol açma durumu olduğunda
Semptom vermeyen hastalarda septum kıkrdağının eğriliğini düzeltme ameliyatına gerek yoktur.

Rinoplasti sırasında eğer mevcut kıkırdak eğriliği varsa bu problemde düzeltilebilmektedir.
Sağlıklı ve güzel günler dileğiyle..

OP.DR. EBRU DURMUŞ
ESTETİK CERRAHİ UZMANI
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Estetik Burun Ameliyatı (Rinoplasti)" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dr.Ebru DURMUŞ'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Dr.Ebru DURMUŞ'un izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Ebru DURMUŞ Fotoğraf
Dr.Ebru DURMUŞ
İzmir
Doktor "Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi - Estetik"
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi4 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dr.Ebru DURMUŞ'un Makaleleri
► Estetik Burun Ameliyatı Rinoplasti Dr.Arda KATIRCIOĞLU
► Burun Estetiği Ameliyatı Rinoplasti Prof.Dr.Ufuk BİLKAY
► Burun Estetiği (Estetik Rinoplasti) Op.Dr.Alper BAYRAKTAR
► Estetik Burun Ameliyatı Dr.Muhammet ERKAN
► Estetik Burun Ameliyatı Prof.Dr.Aylin BİLGİN KARABULUT
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,322 uzman makalesi arasında 'Estetik Burun Ameliyatı (Rinoplasti)' başlığıyla benzeşen toplam 13 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
--
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


03:44
Top