2007'den Bugüne 83,912 Tavsiye, 26,333 Uzman ve 18,777 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Vajinismus Hapla, İlaçla, Kremle Çözülmez
MAKALE #5524 © Yazan Dr.Psk.Dnş.Ayavar Cem KEÇE | Yayın Eylül 2010 | 3,031 Okuyucu
Vajinismus hapla, ilaçla, kremle çözülmez

Vajinismusta mucize çözüm yoktur!
Tek seansta vajinismus çözülmez
Vajinismusun aslında diğer hastalıklardan bir farkı yoktur. Hayatta genellikle mucize çözümler yoktur, kaçınırlar ve bir bakarlar ki yıllar geçmiştir. Bu nedenle vajinismus bir kaçınma ve erteleme hastalığıdır. Vajinismusun yıllarca sürmesinin nedeni tedaviye geç başvurmaktır. Vajinismusun tedavisi aslında kısa sürede mümkündür. Ancak çiftler hep mucize tedaviler aradıkları ve tedavi olabileceklerine inanmadıkları için tedaviye başvurmakta gecikirler. Vajinismus kadının sorunu gibi görünse de, aslında çiftin ortak sorunudur. Çünkü erkek de bu durumdan fazlasıyla etkilenir. Evlenirken her çiftin cinsellikle ilgili beklenti ve hayalleri vardır, vajinismus sorunu ortaya çıktığında çiftin hayalleri ilk geceden yıkılır. Evliliğin en güzel zamanları olması gereken cicim ayları, çift için sürekli huzursuz ve gergin geçen günler olur. Sorun genellikle ya görmezden gelinir ya da kendiliğinden düzeleceği düşünülerek bir uzmana başvurmak ertelenir. Tedaviye başvurma kararı verildiğinde ise, özellikle kadın çok gergindir ve başaramayacağına inanmıştır. Bu nedenle de hızlı ve mucize tedavilerde umut aranır. Vajinismuslu kadınlar bu işi onların yerine başkası çözsün isterler, oysaki kimse kimsenin yerine bir sorunu çözemez. Temeli geçmişe dayanan, belli bir alt yapısı olan, korku, kaygı ve endişelerin yol açtığı bir sorunun tek seansta çözülmesi çoğu zaman mümkün değildir.’’ dedi. ; kişi bir rahatsızlığın üstesinden gelmek istiyorsa önce sorumluluk almalı, bilgilenmeli ve tedavin gereklerini yerine getirmelidir. Cinsel bir sorun yaşamak kişiler için kolay bir durum değildir, çünkü kişi cinsel bir sorunu diğer rahatsızlıklar gibi açıkça söylemek, yardım istemek, tanıdıklara anlatmak hatta bir uzmana bile anlatmak zordur. Bu yüzden de çiftler tedaviye başvurmayı sürekli ertelerler.

Çiftlerin hızlı bir şekilde vajinismus sorunundan kurtulma isteği onları yanlış tedavilere yöneltebiliyor
Vajinismus hapla, ilaçla, kremle çözülmez
Cinsel ilişkiden korkma, kasılma, bacakları kapatma, eşi itme gibi temel belirtiler hemen her vajinismuslu kadında görünse de, aslında her kadın birbirinden farklıdır. Sorunun neden kaynaklandığı, geçmiş yaşam ve aile öyküleri, cinsel geçmiş, olumsuz travmatik yaşantılar, bireysel özellikler ve eşle ilgili özellikler açısından hiç kimse birbirine benzemez. Bu durumda herkese de standart bir tedavi uygulanamaz. Her çiftin tedavisi onlara özgüdür. Çiftler hızlı ve çabuk çözüm isterler. Çiftlerin hızlı bir şekilde sorundan kurtulma isteği onları yanlış tedavilere yöneltebiliyor. Vajinismusta çok sayıda hatalı ve yanlış tedavi uygulandığına tanık oluyoruz. Özellikle tek seansta çiftin muayenehanede cinsel ilişkiye sokulması, kızlık zarının ameliyatla alınması, genel antestezi altında cinsel birleşmenin yapılması, vajinaya botoks uygulanması, ilişki öncesinde alkol ve uyku hapı gibi maddelerin kullanılması, vajinaya buhar tutulması, sıcak suya oturmak ve kas gevşetici ilaçların kullanılması, lokal anestezi kremlerinin ilişki öncesinde vajinaya uygulanması gibi geçersiz ve işe yaramayan çözümler hem çiftlerin umutlarını kırmakta hem de sağlıklarına zarar vermektedir. Oysa ki vajinismus hapla, ilaçla, kremle çözülmez. Bunlar hem vakit ve para kaybıdır, hem de psikolojik ve fiziksel sağlığı bozar.

Cinsel terapi ile vajinismus çok kısa bir sürede çözülebilir
Cinsel terapi ile vajinismus çok kısa bir sürede çözülebilir. Cinsel terapinin içersinde kadının cinsel ilişkiye dair korkusunun nedenin bulunması, olumsuz duygu ve düşüncelerinin olumlularla değiştirilmesi, cinsel bilgilendirme, rahatlama ve gevşeme, cinsel organların tanınması ve keşfedilmesi, çiftin birbirine yakınlaşması için çeşitli uygulamalar yer alır. Çift bu uygulamaları evinde kendi rahat ve ideal ortamında yapar. Amaç sadece penisin vajinaya girmesi değil, çiftin sağlıklı ve mutlu bir cinsel yaşantıya kavuşmasıdır. O yüzden çiftlere sadece cinsel birleşmenin sağlanmasına yönelik hatalı tedavilere değil, uzun vadede cinsel yaşamın kalitesini ve doyumu arttıracak tedavilere başvurmalarını öneriyoruz.


Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Vajinismus Hapla, İlaçla, Kremle Çözülmez" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dr.Psk.Dnş.Ayavar Cem KEÇE'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Dr.Psk.Dnş.Ayavar Cem KEÇE'nin izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Ayavar Cem KEÇE Fotoğraf
Dr.Psk.Dnş.Ayavar Cem KEÇE
Ankara
Psikolojik Danışman
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi4 kez tavsiye edildiİş Adresi KayıtlıTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dr.Psk.Dnş.Ayavar Cem KEÇE'nin Yazıları
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,777 uzman makalesi arasında 'Vajinismus Hapla, İlaçla, Kremle Çözülmez' başlığıyla benzeşen toplam 43 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Doğaçlama Seks Eylül 2013
► Çocuk Gelinler Eylül 2013
► Penis Kırılması Mayıs 2012
◊ Hayat Böyle Devam Edemez Aralık 2011
◊ Yaş Farklılıkları ve Evlilik İlişkisi ÇOK OKUNUYOR Ekim 2010
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


16:14
Top