2007'den Bugüne 92,297 Tavsiye, 28,217 Uzman ve 19,976 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Vajinismus Kaderiniz Değildir
MAKALE #10893 © Yazan Op.Dr.Aynur ŞENDEMİR | Yayın Mayıs 2013 | 3,650 Okuyucu
Vajinismus Nedir ?
Vajinismus, kasların ağrılı kasılması nedeniyle cinsel birleşmenin gerçekleşememesidir.

Cinsel ilişki denemesi esnasında vajinal bölge ve çevresinde kramp tarzı ve istenmeyen bir kasılma oluşur. Cinsel ilişki bu nedenle imkansız veya güç ve ancak ağrılarla mümkündür. Genital bölge kasları ve vajenin alt üçte biri kramp tarzı kasılır ve daha penis, tampon veya spekulum denilen muayene aleti ile vajen temasa geçmeden kasılır. Genellikle vajinal kramp yaşayan kadınlar vajenlerinin dar oluğunu düşünürler. Oysa ki bu çok nadir görülen bir durumdur. Bu kas spazmı genellikle refleks olarak gelişir ve istemsizdir. Şikayetleri genellikle yanma, batma tarzı ağrı, penisin vajene giriminde şiddetli ağrı olması veya bunu hiç başaramamak olarak tanımlarlar. Genellikle vajen giriminde sanki bir duvar varmış gibi hissederler.

Vajinismuslu eşi olan erkeklerin de tarifi sanki vajen giriminde duvar varmış hissi olarak tanımlanır.

Hiç bir zaman ilişkiye girememiş olması birincil (primer), bir ameliyat veya doğumdan sonra ortaya çıkması ise ikincil (sekonder) vajinismus olarak tanımlanır. Tüm kadınların %10'unda vajinismus gözlenir.

Sorun genellikle ya görmezden gelinir ya da kendiliğinden düzeleceği düşünülerek bir cinsel terapiste başvurma kararı sürekli ertelenir.

Hastalığın tedavisi için çiftlerin cinsel terapi için uzmana başvurmaları gerekmektedir.

Genito-Pelvik ağrı (Vajinismus) hayatınızı kısıtlıyor. Partnerinizinkini de. Aşk hayatınızı, ilişkilerinizi. Bu ifadeler size tanıdık geliyor mu?

Henüz hiç cinsel ilişkiniz olamadı.
Cinsel soğukluğunuz var ve ilişkiye, sevişmeye ve sekse karşı isteksizsiniz.
Yıllardır cinsel ilişkiye girmediniz.
Partnerinizin sekse isteksizliği var çünkü o da canınızı yakmak istemiyor.
Bir sevgiliniz olmasından korkuyorsunuz. Çünkü hiç bir erkeğin bir kadınla beraberliğinde cinsel ilişkiden vazgeçeceğini düşünmüyorsunuz.
İlişkiniz bitmek üzere çünkü cinsel beraberlik yaşayamıyorsunuz.
Gerçek bir kadın olamadığınızı düşünüyorsunuz.

Vajinismus tedavi edilebilir mi?


Ameliyatsız, ilaçsız ve çok köklü bir psikoterapi gerektirmeden ve çok kapsamlı tedavilere girmeden çözülebilir. En temel yaklaşım bir şeyleri değiştirme isteğinin olmasıdır.
Çoğunlukla psikoterapi, Botox enjeksiyonu hatta ameliyatla tedavi edilirler. Bunlar da nadiren başarılı olur ve çiftlerde hayal kırıklığı, birbirlerine veya kendilerine olan güven kaybına neden olur. Sebebe yönelik uzun bir arayış yolculuğu sonrası vazgeçme sürecine girilir. Sonuçta durumlarını kabullenip birbirlerine karşı sevgi dolu ilişkilerini bekaretlerini koruyarak sürdürürler ve çocuk isteklerini de doğal yollarla gerçekleştiremezler.
Oysaki çoğunlukla vajinismuslu çiftlere kolaylıkla yardım edilebilir ve kısa bir süre içinde cinsel yaşamlarına dönebilirler. Tedavide başarısızlık çok nadir vakada söz konusudur.

Jinekolojik değerlendirme ile vajinismusun şiddeti tesbit edilip tedavi süreci ile ilgili tahminde bulunulabilir.

Çiftler vajinismus konusunda bilgilendirilip, anatomi, desensitizasyon (duyarsızlaştırma), vajinal dilatatör veya parmak çalışmaları ve muayene masasında kontrol yardımı ile cinsel ilişkiye hazırlanırlar. Hipnoz yaklaşımları ile bilinç altı kaynaklı olan yanlış kodlamalar, sorunlar ve korkular üzerinde çalışılır.

Prensip olarak tedavi sağlıklı bir cinsel birleşmeyi hedefler.

Tedavinin başarısı çiftlerin beraber tedaviye alınmasındadır, yoksa sadece kadının değil. Ancak yalnız yaşayan kadınlar tek başına tedaviye alınabilir. Tedavi Kasların istemsiz kasılması darlık hissi, yanma ve ilişkinin gerçekleşememesine yol açar. Bilişsel çalışma ile yanlış kodlamalar düzeltilir, genital bölge kaslarının duyarsızlaşması için ise vajinal dilatatörler veya parmak egzersizleri ile özel çalışmalar, hedefe yönelik ve bilinçli kas kasılma ve gevşeme çalışmaları yaptırılır.

Vajinismus tedavisi size özel uyarlanmış, esnek, sonuca ve hedefe yönelik, doğal, basit ve güvenli yöntemlerle, her adımın belirli olduğu bir süreç olup hipnoz yardımı ile gevşeme ve zihinsel egzersizlerle önemli ölçüde desteklenir. Bu tedavi seçenekleri ile eşler kendi istek ve kararlılıkları ile tedaviye uyum sağladıkları taktirde tedavide başarı şansı %100'dür.

Vajinismus sorunu olan hastaların çoğunlukla vajinal lubrikasyon (vajinal sulanma) ve cinsel haz ile ilgili bir problemi yoktur. Bu kişiler cinsel ilişkileri sırasında ön sevişme anında gayet güzel bir şekilde haz almakta ve rahatlamaktadırlar. Hatta kendilerinin ya da eşlerini elle masturbasyon yaparak klitorislerinin uyarılması ile orgazm bile olabilmektedirler. Vajinismus sorunu olan hastaların çoğu birleşme olmaksızın bile sadece “sürtünme” ile de orgazmı rahatlıkla yaşayabilmektedir.
Burada tek problem penisin vajina içine tam olarak girmesidir. O birleşme anı geldiğinde (penetrasyon zamanı) sanki birden bire ‘film kopar’, hasta korku içinde kasılır, vajinasının ıslaklığı biter, bacaklarını istemsizce kapatarak eşini iter ve ilişkiyi sonlandırır. Böylece bu karamsarlıklar ve umutsuzluklar her geçen gün birbirini kovalamaktadır. Zamanla eşini çok seven kocalar da eşlerini yıpratmamak ve üzmemek adına içinde bulundukları bu durumu kabullenmekte, cinselliği ya hiç yaşamayarak veya belirli sınırlarda yaşayarak evliliklerini ‘seks olmadan’ devam ettirmektedirler. Vajinismus tedavisinde hipnoz yaklaşımı ile
• Cinselliğinizi bilinçaltı düzeyde algılar ve onunla barışırsınız.
• Gereksiz endişelerinizden kurtulursunuz.
• Cinsel ilişkilerinizde rahat ve gevşemiş olursunuz.
• Cinselliğinizden ve eşinizden aldığınız haz artar.
• Partnerinizle daha iyi anlaşırsınız.
• Artık geleceğe güvenle bakarsınız.
• Kendinize güvenir ve emin olursunuz.
• Cinselliği yaşamak sizin için keyifli bir şey olur.
• Hastalığın sizden çaldığı zamanları partnerinize ayırırsınız.
Sizinle, cinselliği rahatça doya doya yaşayan diğer insanlar arasında ki fark zihinsel inançlarınızdan ve tutumlarınızdan kaynaklanmaktadır. Sorunlarımızın kökü zihnimizdedir. Zamanında bilerek ya da bilmeyerek kaydettiğimiz bir korku ya da negatif bir inanç yaşamımızı olumsuz etkilemektedir. Artık hayatınıza kaldığınız yerden güvenle ve mutlu bir şekilde devam edebilirsiniz. Şuan bu yazıyı okuyorsanız demek ki ciddi bir probleminizin olduğunu ve artık bir şeyler yapmanız gerektiğini fark ettiniz.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Vajinismus Kaderiniz Değildir" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Op.Dr.Aynur ŞENDEMİR'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Op.Dr.Aynur ŞENDEMİR'in izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Aynur ŞENDEMİR Fotoğraf
Op.Dr.Aynur ŞENDEMİR
Bursa
Doktor "Kadın Hastalıkları ve Doğum - Jinekoloji"
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi15 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Op.Dr.Aynur ŞENDEMİR'in Makaleleri
► Kürtaj Nedir Ne Değildir Op.Dr.Mürüde ÇAKARTAŞ DAĞDELEN
► Dikkat Eksikliği Nedir, Ne Değildir? Dr.Zengibar ÖZARSLAN
► Vajinismus Op.Dr.Çiğdem TEZCAN
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,976 uzman makalesi arasında 'Vajinismus Kaderiniz Değildir' başlığıyla benzeşen toplam 93 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Kürtaj Mayıs 2013
► Kızlık Zarı ve Dikimi Mayıs 2013
► Genital Estetik Mayıs 2013
► Suda Doğum Mayıs 2013
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


05:14
Top