TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!
Estetikte Dördüncü Boyut: Terleme ve Koku Tedavisi

Prof.Dr.Ahmet KARACALAR
İstanbul
Doktor "Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi - Estetik"
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi31 kez tavsiye edildiKütüphanemizde Yayınlanan 19 Makalesi varİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları Kayıtlı
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 4208,

* Yayın Tarihi : 03-08-2008 - 15:35 (3128 gün önce),

* Ortalama Günde 1.35 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 3795 , Kelime Sayısı : 497 , Boyut : 3.71 Kb.
Estetikte Dördüncü Boyut: Terleme ve Koku Tedavisi

Aşırı terleme tıpta hiperhidroz olarak bilinir. Kişinin sosyal yaşantısını bozar. Psikolojik sorunlar yaratabilir. Bazı durumlarda aşırı sıvı kaybına neden olur. Bedenin nemini bozabilir ve bu yolla oluşabilecek rahatsızlıklara zemin hazırlar. Nemli eller tokalaşma sırasında karşı taraf için rahatsızlık vericidir. Aşırı terleme, bedenin karşı tarafa verdiği yanlış sinyalleri de içerir. Verdiği mesajlar kişinin sıkıntılı, sorunlu ve rahatsız olduğu şeklindedir. Kişinin günlük işlerini ya da iş yaşantısını da etkileyebilir. Kitap sayfalarını bozar. Kağıtlara zarar verir. Bilgisayar kullanımında bile sorunlar yaşandığı görülmüştür.. Kişinin karşı cinsle iletişimini bozar. İyi ve sağlıklı ilişkiler kurmasını engeller. Koltuk altı terlemeleri giysiye zarar verir. Renk ve kumaşın yapısı üzerine olumsuz etkileri vardır. Her şeyden önce giysinin koltuk altında oluşmuş yuvarlak ter halkaları, güzel bir bayanın çekiciliğini düşürür. Ayaklarda ve koltuk altındaki terlemeler kapalı ortamında etkisi ile bakterilerin üremesine ortam hazırlar ve kokuya neden olur.

Günümüz bütüncül (holistik) estetik anlayışında ( holistik estetik cerrahi yaklaşımı yazarın patenti altındadır ) sadece dış görünümün kusursuzluğu ve uyumu çekicilik için yeterli değildir. Koku, terleme, ses tonu, tavırlar, mimik kullanımı gibi pek çok konu dördüncü boyut estetik olarak günümüz modern estetik cerrahisinde yerini almıştır.

Aşırı terlemenin tipleri:

Aşırı terleme iki şekildedir. Nedeni bilinmeyen ve altta herhengi bir hastalık olmayan aşırı terlemeye birincil aşırı terleme denir. İkincil aşırı terleme adı verilen diğer grupta ise, endokrin sorunlar (hipoglisemi, hipertiroidizm) nörolojik sorunlar, ilaçlar ( antidepresan, antiemetik ), menopoz, kalp ve solunum sistemi hastalıkları, kanser ya da kronik enfeksiyon gibi altta yatan bir neden vardır.

Ter ve koku bezleri:

Ter bezlerinin iki tipi bulunur. Ekrin bezler olarak bilinen asıl ter bezleri bütün vücudumuzun derisine yayılmıştır. Yaklaşık sayıları 3 milyon kadar olsa da özellikle koltuk altı, ayak tabanı ve avuç içinde fazladır. Apokrin bezler olarak bilinen ikinci grup ise bedene özgü kokuyu verir. Koltuk altı ya da genital bölge gibi yerlerde bulunur.

Terleme Tedavisi:

Öncelikle altta hiçbir sorunun olmadığı saptanmalıdır. Altta yatan bir hastalık varsa öncelikle hastalığın tedavisine gidilir. Nişasta testi ile terleyen alanların sınırları belirlenebilir. Kısa süreli ve sınırlı etkisi olan birtakım yöntemler olsa da günümüzde botoks ile terlemenin durudurulması ya da basit bir işlemle ter bezlerinden bir bölümünün yok edilmesi en iyi sonuç veren ve güvenilir yöntemler olarak öne çıkar.

Botoksla koltuk altı, avuç içi ya da ayak tabanı aşırı terlemelerinin durdurulması:
Kırışıklık ve yüz gençleştirme için kullanılan botoks aşırı terleme tedavisinde de yararlıdır. Ekrin ter bezlerinin geçici olarak çalışmasını durdurur. Koltuk altı uygulamasnda işlem öncesi kremle yüzeysel uyuşma sağlanabilir. 1 cm aralıklarla terleyen bölgeye uygun dozlarda enjeksiyon yapılır. Hassas bireylerde ya da iğne fobisi olanlarda, iğne yapmadan botoksu deri altına püskürten cihazlar ile uygulamanın son derece kolay olduğunu belirtmede yarar var. Avuç içi ve ayak tabanı daha hassas bölgeler olup, tercihan bölgeyi uyuşturucu enjeksiyonlardan sonra uygulama gerçekleştirilir. Etki süresininin 8-9 aya kadar uzadığı görülebilir. Ardışık tekrarlarla etki süresi uzar.

Aşırı terleme sorunu bazen bıyık bölgesi, alın, kasıklar gibi bölgelerde de görülebilir.Özellikle botoks bölgesel terlemelerde kolay bir yöntem olarak öne çıkar.

Ter bezlerine hasar vererek kalıcı olarak terlemenin durdurulması.
Liposuction’un bir türünün uygulanması ya da lazer ile ter bezleri hasarlanarak kalıcı sonuçlar elde edilebilir.

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"Estetikte Dördüncü Boyut: Terleme ve Koku Tedavisi" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Prof.Dr.Ahmet KARACALAR'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Son 120 Yılda Estetiğin Evrimi , Prof.Dr.Ege ÖZGENTAŞ
 • Obsesyonun Dinamikleri , Prof.Dr.Doğan ŞAHİN
 • Gebeliğin Üçüncü Üç Ayı , Prof.Dr.Alparslan BAKSU
 • Ben (Nevüs) Aldırma , Dr.Aliye Ceyla ÖZBAYOĞLU
 • Memenin Hipertrofisi (Meme Büyümesi) , Dr.Aliye Ceyla ÖZBAYOĞLU
 • Nefret Ne İşe Yarar? , Prof.Dr.Doğan ŞAHİN
 • Genç Kalmanın ve Gençleşmenin Yeni Adı: Happy Lıft! , Prof.Dr.Cemal AYGIT
 • Gebeliğin İkinci Üç Ayı (15 - 27 Hafta Arası) , Prof.Dr.Alparslan BAKSU
 • Doğurganlığınızı Koruyun , Prof.Dr.Alparslan BAKSU
 • Gebelik Sonrası Göğüs Estetiği , Dr.Aliye Ceyla ÖZBAYOĞLU
 • Deri Kanserleri , Dr.Aliye Ceyla ÖZBAYOĞLU
 • Erken Membran Rüptürü Olan Gebelerde Perinatal Sonuçlar , Doç.Dr.Nermin KÖŞÜŞ
 • Acil Kontrasepsiyon ( Birliktelik Sonrası Gebeliği Önleme Yöntemleri) , Doç.Dr.Aydın KÖŞÜŞ
 • Kırmızı Şarap ve Dolaşım Sistemi , Doç.Dr.Muammer KARADENİZ
 • Hafta Hafta Gebelik , Prof.Dr.Alparslan BAKSU
 • Nöroloji ve Beyin Cerrahinin İlgi Alanları, Hangi Hastalar Nörolojiye Hangi Hastalar Beyin Cerrahisine Gitmelidir? , Doç.Dr.Ertuğrul UZAR
 • İkiz Gebelik , Dr.Şule AYDIN
 • Dudak Dolgusu, Kırışıklık İlacı Enjeksiyonu ve Yanak Sarkması , Dr.Devrim ELMAS
 • Ense Kalınlığı ve Kromozomal Anomaliler , Dr.Şule AYDIN
 • İlerleyen Yaşla Birlikte Pelvik Taban Bozukluğu , Prof.Dr.Ercan Mustafa AYGEN
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  17:16
  Top